GAZ NIE TYLKO DO KUCHENKI

Stara Gazownia Warszawska

img_20170114_142121
Muzeum Gazownictwa. Foto: Liliana Kołłątaj

Bez wątpienia najbardziej znanym warszawskim zabytkiem techniki są Filtry Lindleya.
Ich sława przyćmiewa inny obiekt – pochodzący z tego samego okresu i równie ciekawy: Starą Gazownię Warszawską.

W 1856 Komitet Gazowy podpisał z Niemieckim Kontynentalnym Towarzystwem Gazowym w Dassau umowę koncesyjną na budowę gazowni. Wynikiem zawarcia umowy jako pierwsza była gazownia przy ul. Ludnej na Powiślu. Wolska gazownia powstała w latach 1886- 1888 przy ul. Dworskiej 25 – dziś Kasprzaka 25.

img_20170114_141649
Muzeum Gazownictwa. Foto: Liliana Kołłątaj

Obiekty Gazowni budowano prawie w tym samym czasie (kilka lat później), co Filtry Lindleya i zachowują one także taki sam charakterystyczny styl architektoniczny budynków przemysłowych tamtej epoki.
Od 1892 przy gazowni znajdowała się fabryka chemiczna. W 1925 obiekt stał się własnością gminy m. st. Warszawy i od tego czasu przyjęto nazwę „Gazownia Miejska”. Gazownia uległa zniszczeniu podczas wojny obronnej wrześniowej 1939, po czym została unieruchomiona.

Odbudowano ją zaraz po wojnie i uruchomiono 25 czerwca 1945.

W 1978 zakończono produkcję gazu powęglowego.

img_20170114_141555
Muzeum Gazownictwa. Foto: Liliana Kołłątaj

Stara Gazownia bardzo często mylnie utożsamiana jest tylko z rotundami z czerwonej cegły, stojącymi przy ul. Prądzyńskiego. Tymczasem teren dawnej Gazowni Warszawskiej jest znacznie większy, liczy ok. 20 ha. Co ciekawe – obie charakterystyczne rotundy – dawne zbiorniki gazu – znajdują się obecnie poza terytoriumi Gazowni i stanowią własność prywatnej spółki, wraz z gruntem, na którym stoją.

img_20170114_141500
Stare zbiorniki gazu. Na pierwszym planie społeczny pomnik KL Warschau. Foto: Liliana Kołłątaj

Od lat siedemdziesiątych nie korzystamy już wprawdzie w Warszawie z gazu powęglowego, ale zabudowania pozostały i służą obecnie celom muzealnym i biurowym Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego.
Obecnie na rozległych terenach dawnej Gazowni Warszawskiej mieści się Muzeum Gazownictwa w Warszawie.

Tereny Gazowni Warszawskiej zajmują obszar ok. 20 ha. Większość obiektów nie jest dostępna do zwiedzania wewnątrz, za to gmach, który można obejrzeć od środka – Muzeum Gazownictwa – posiada największe w Polsce zbiory eksponatów w swojej dziedzinie. Naprawdę jest tam co oglądać. Bez wątpienia jest to jeden z najciekawszych i najlepiej zorganizowanych obiektów muzealnych Warszawy.

img_20170114_142026
Muzeum Gazownictwa. Foto: Liliana Kołłątaj

Muzeum Gazownictwa zlokalizowane jest w obrębie terenu Gazowni Warszawskiej, w dawnym budynku aparatowni i tłoczni gazu, która wiele lat temu służyła sprężaniu gazu i przesyłaniu go kolektorami do odbiorców.
***
Na początku lutego 2017 roku Klub Globtrotera organizuje zwiedzanie tego obiektu z przewodnikiem.
W trakcie naszej wizyty obejrzymy teren Gazowni, a w Muzeum dziesiątki eksponatów związanych z historią obiektu oraz z wykorzystaniem gazu: stare maszyny zakładu, zdjęcia, dokumenty, zabytkowe uliczne latarnie gazowe, domowe lampy naftowe i gazowe, a także nietypowe urządzenia zasilane gazem – m.in.: gazową lodówkę, żelazko na gaz, gazową lokówkę, młynek do kawy zasilany gazem …

***
Termin zwiedzania: 3 lutego 2017, piątek
Szczegóły pod poniższym linkiem.
https://klubglobtroterawarszawa.wordpress.com/2017/01/08/stara-gazownia-warszawska-spacer-z-przewodnikiem/
***

 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close