INNSBRUCK I WARSZAWA

Obraz Łukasza Cranacha Starszego „Matka Boska Wspomożenia Wiernych”
Figurka Matki Boskiej Pasawskiej na Krakowskim Przedmieściu

Co widzimy na zamieszczonych zdjęciach?
Powyżej: obraz Lucasa Cranacha Starszego przedstawiający Matkę Boską Wspomożenia Wiernych i figurę Matki Boskiej Pasawskiej z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie oraz poniżej: ołtarz katedry w Innsbrucku, zwanej też kościołem św. Jakuba.

Innsbruck. Ołtarz główny Katedry św. Jakuba

Połączenie tych zdjęć i obiektów nie jest przypadkowe. Co je łączy?
Przyjrzyjcie się uważnie obrazowi i figurce. Zapewne szybko zauważycie podobieństwo w układzie postaci.

IMG_20160105_132427
Obraz Cranacha w katedrze w Innsbrucku

Obraz Cranacha powstał po 1537 r. Nie od razu jednak można było go podziwiać w Austrii. Do początku wieku siedemnastego dzieło znajdowało się w Dreźnie i było własnością elektora saskiego Jana Jerzego I. W roku 1617 Jan Jerzy I ofiarował obraz arcyksięciu Leopoldowi V, biskupowi Pasawy i Strasburga. Ten z kolei w 1625 r. został on księciem Tyrolu i zrezygnował wówczas z biskupstw, a nawet uzyskał dyspensę od papieża i ożenił się. Madonnę Cranacha jednak chętnie przyjął  i umieścił w kaplicy zamkowej w Innsbrucku. W 1650 r. miasto Innsbruck otrzymało dzieło w darze od syna Leopolda, arcyksięcia Ferdynanda Karola. Mieszczanie umieścili obraz w ołtarzu głównym kościoła św. Jakuba, który później uzyskał rangę katedry. Znajduje się tam on do dziś.

IMG_20170930_101601-01
Innsbruck. Prezbiterium Katedry św. Jakuba z obrazem Cranacha w ołtarzu głównym. Foto: Liliana Kołłątaj
IMG_20170930_102011-01
Innsbruck. Katedra św. Jakuba. Foto: Liliana Kołłątaj

Leopold V zlecił wykonanie wiernej kopia oryginału dla opuszczonego przez siebie biskupstwa w Pasawie (niemiecka nazwa miasta to Passau, toteż często spotyka się także w Polsce pisownię: Passawa i passawski).  Dla wykonanej w 1622 r. repliki dziekan katedry pasawskiej Marquard von Schwendi, wzniósł specjalną kaplicę. Dwa lata później przystąpiono do budowy większej świątyni, która została ukończona i poświęcona w 1627 r. Czasy były niespokojne. Europie zagrażała potęga turecka, wojna wisiała w powietrzu. Ludność dziesiątkowały zarazy i klęski żywiołowe. Wierni w nadziei uzyskania łask i opieki bożej pielgrzymowali do katedry w Pasawie. Obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych zasłynął cudami. Kopia wkrótce stała się bardziej znana i popularna od oryginału, a wizerunek z obrazu utrwalił się pod nazwą Matki Boskiej Pasawskiej. Szybko też zaczęły powstawać kolejne kopie, które niebawem dotarły także na ziemie polskie, najpierw na Dolny Śląsk. Jedną z takich kopii można nadal oglądać na przykład w Kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych na Cierniaku koło Radochowa.

Ołtarz kaplicy na Cierniaku
Ołtarz z kopią obrazu Cranacha w kaplicy na Cierniaku. Foto: archiwum internetu
Kaplica Matki Bożej Wspomożenia Wiernych na Cierniaku
Kaplica Matki Bożej Wspomożenia Wiernych na Cierniaku. Foto: archiwum internetu

A jak wizerunek Matki Boskiej z Innsbrucku (a raczej z Pasawy) stał się rzeźbą i trafił na Krakowskie Przedmieście? O tym przeczytacie w innym artykule na blogu >>> PODWÓJNE WOTUM .

Figura Matki Boskiej Passawskiej
Figura Matki Boskiej Passawskiej przy Krakowskim Przedmieściu. Foto: Liliana Kołłątaj

 


 

Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close