DZIEWCZYNA Z MUSZLĄ. CHWILA DLA GÖRLITZ

Görlitz. Fontanna na Placu Pocztowym. Foto: Liliana Kołłątaj

W trakcie klubowej eskapady do Bawarii zawędrowaliśmy po drodze do Görlitz. Okazało się to niezwykle ciekawe i ładne miasto. I zapewne jeszcze nie raz zagości na naszym blogu. Tam właśnie, w eleganckim i pięknie odrestaurowanym centrum miasta trafiliśmy na przepiękną fontannę na Placu Pocztowym.
Okazuje się, że nie tylko jest ciekawa pod względem estetycznym, ale ma także ciekawą historię. Choć wygląda na bardzo zabytkową, w rzeczywistości jest dość nowa. Przynajmniej ta, która stoi na placu obecnie.

Görlitz. Fontanna na Placu Pocztowym na pocztówce z początku XX wieku. Lata1900-1910. Foto: archiwum internetowe

Fontanna nosi nazwę Muschelminna, po niemiecku Muschelminnabrunnen. W wolnym tłumaczeniu to „dziewczyna z muszlą” (jako żoliborzance od razu przypomniała mi się Dziewczyna z dzbanem z Parku Żeromskiego, zresztą też fontanna, choć nieco trochę mniej okazała). Po niemiecku jest to jedno słowo utworzone na wzór „baleriny” i trudno to dosłownie przetłumaczyć na polski. Mówią na nią także Zierbrunnen, czyli po prostu: fontanna ozdobna.

Poniżej pokrótce jej historia.

Görlitz. Fontanna na Placu Pocztowym i dawny hotel Victoria na grafice z 1887 r. Foto: archiwum internetowe

W 1879 roku rzeźbiarz Robert Toberentz z Wrocławia otrzymał zlecenie wybudowania fontanny (posągu), która miałaby uatrakcyjnić i upiększyć Plac Pocztowy (Postplatz).
Inicjatorem pomysłu były władze miasta Görlitz. Pieniądze na budowę pochodziły po części z darowizn i zbiórek, jak i funduszy miejskich oraz rządu pruskiego. Budowa miała się zakończyć w 6 lat, lecz dopiero 2 lata później w 1887 została uroczyście odsłonięta.

Görlitz. Fontanna na Placu Pocztowym na zdjęciu archiwalnym z czasopisma The Gazebo z 1888 roku. Foto: archiwum internetowe
Görlitz. Fontanna na Placu Pocztowym na pocztówce z 1898 roku. Foto: archiwum internetowe

Był to posąg wykonany z brązu i osadzony na marmurowym cokole. Figurze nadano kształt kobiety trzymającej nad głową wielką muszlę, z której wypływa woda.
Podczas II wojny światowej fontannę rozebrano i przetopiono. Dopiero w 1994 roku w tym samym miejscu ustawiono wierną replikę, która w dalszym ciągu zdobi Plac Pocztowy.

Görlitz. Plac Pocztowy i fontanna Muschelminna na pocztówce z 1905 roku. Foto: archiwum internetowe
Görlitz. Plac Pocztowy z fontanną Muschelminnabrunnen na tle neorenesansowego budynku poczty. Wrzesień 2017.  Foto: Liliana Kołłątaj

 

 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close