KRAINA ZAMKÓW PAŁACÓW I GÓR. EUROPA Z KLUBEM GLOBTROTERA

Hallstatt – perełka pojezierza Salzkammergut. Foto: Liliana Kołłątaj

Po emocjach bawarskich z zeszłego roku w tym roku zamarzyła nam się Austria.
Statystyczny Polak kojarzy ten kraj z Wiedniem, walcami Straussa i wspaniale przygotowanymi stacjami narciarskim. Oczywiście to wszystko prawda.
My jednak w trakcie naszej wyprawy poznamy nieco inną Austrię.
Zamiast słynnego Wiednia – nie mniej słynny i nie mniej, a może nawet bardziej piękny: SALZBURG.
Zamiast zimowego szaleństwa i tras narciarskich – uroki alpejskiego lata i nieopisanie malowniczej krainy – Pojezierza Salzkammergut.

Kutna Hora. Zamek królewski i kościół św.Barbary

A ponieważ najprostsza droga w te rejony wiedzie przez południowe Czechy – na naszej trasie znajdą się takie czeskie perełki jak: Kutna Hora, Konopište, Hluboka i Czeski Krumlov.
Oto krótka charakterystyka najciekawszych obiektów trasy. Program dzienny wyjazdu oraz informacje „techniczne” zamieszczamy na końcu tekstu.

Zamek Konopište. Foto: archiwum internetowe

KONOPIŠTE
Romantyczny zamek austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego małżonki Zofii Chotek – malowniczo położony w parku nad jeziorem, jest jednym z najlepiej wyposażonych zabytków czeskich.

Hluboka. Pałac Schwarzenbergów. Foto: archiwum internetowe

HLUBOKA
To jeden z najpiękniejszych gotyckich zamków Czech, pochodzący z XIII wieku, a w XIX wieku będący w posiadaniu bogatego, arystokratycznego austriackiego rodu mecenasów sztuki – Schwarzenbergów, którzy dokonali jego przebudowy do wersji, jaką możemy oglądać obecnie. To miejsce naprawdę może zauroczyć.

Czeski Krumlov. Panorama miasta z ogrodów zamkowych. Foto: Liliana Kołłątaj

CZESKI KRUMLOV
Miasto wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO, zwane jest perłą południowych Czech. Obfitość gotyckich i renesansowych zabytkowych budowli, od olbrzymiego zamku – po kościoły, kamienice i urokliwe uliczki oraz niesamowita topografia miasta, rozłożonego tarasowato na wysokim wzgórzu nad meandrami Wełtawy pozwalają Czeskiemu Krumlowowi godnie i bez kompleksów konkurować z najsławniejszymi miastami Europy.

Salzburg. Twierdza Hohensalzburg

SALZBURG
Najbardziej znane ciekawostki Starego Miasta: reprezentacyjny barokowy pałac Mirabel z pięknymi ogrodami, malowniczą Getreidegasse i Dom Mozarta; dominująca nad miastem, twierdza Hohensalzburg, katedra i rezydencja biskupów, gotyckie kościoły, zabytkowy cmentarz.
Ale to tylko architektura. A oprócz wspaniałej architektury Salzburg – miasto Mozarta, ma jeszcze wspaniałą, niezapomnianą atmosferę.

Werfen. Zamek Hohenwerfen. Foto: Liliana Kołłątaj

HOHENWERFEN
Na skalistym wzgórzu wzniesiona została w 1075 r. rezydencja dla arcybiskupa Salzburga – zamek Hohenwerfen. W twierdzy oprócz pomieszczeń zamkowych i wspaniałej gotyckiej architektury oraz malowniczych alpejskich krajobrazów można zobaczyć także pokaz sokolników, który odbywa się na łące pod zamkiem.
Jako ciekawostka, dla przypomnienia – w tym rejonie kręcony był film „Tylko dla Orłów” (wojenny, z Richardem Burtonem i Clintem Eastwoodem w rolach głównych).

Eisriesenwelt. Świat Lodowych Gigantów. Jaskinia Lodowa w rejonie Werfen. Foto: archiwum internetowe

EISRIESENWELT
Jaskinia Lodowych Gigantów
Największa austriacka jaskinia lodowa.
Wejście wymaga pewnej kondycji ok. 40 minut podejścia, wewnątrz 700 schodów do pokonania), zwiedzanie samej jaskini – ok. 70 minut. Oczywiście, co raczej zrozumiałe, wewnątrz panuje temperatura poniżej zera i leży lód, zatem pamiętać trzeba o cieplejszym ubraniu i odpowiednich butach.
Toteż nie proponujemy tego punktu programu wszystkim.
Jednak wszystkim polecamy wybranie się kolejką na górę. Przy górnej stacji kolejki jest gasthof z kawiarnią i tarasem widokowym.
A widoki stamtąd – oszałamiające. Nawet przy gorszej pogodzie.

Hellbrunn. Ogrody wodnych niespodzianek

HELLBRUNN
Ogrody Wodnych Niespodzianek, otaczają elegancką arystokratyczną rezydencję. To jedna z najciekawszych i najbardziej zaskakujących aranżacji parkowych w Europie.

Wodospad Gölling

WODOSPAD GÖLLING
Po historycznych i architektonicznych atrakcjach warto zafundować sobie trochę relaksu w podsalzburskich lasach i górach – na przedgórzu Alp.
Tam właśnie kryje się alpejski wodospad Golling, jeden z najładniejszych na Ziemi Salzburskiej i w Austrii.

Austria. Pojezierze Salzkammergut.

POJEZIERZE SALZKAMMEGUT
To krajobrazy jedyne w swoim rodzaju, głęboko zapadające w pamięć: wąskie, kręte jeziora, wrzynające się w głębokie doliny alpejskie, pośród strzelistych szczytów, z przeuroczymi kolorowymi miasteczkami na brzegach jezior, z zabytkową, typowo alpejską architekturą. A perełką tej okolicy jest maleńkie miasteczko Hallstatt.

Jezioro Hallstatt i miasteczko Hallstatt

HALLSTATT
To dawna osada górnicza, gdzie domy z braku miejsca przyklejają się do skał, a część tych najstarszych stoi nawet na palach wbitych w brzeg jeziora. Poza urokliwą architekturą największymi ciekawostkami są tu zabytkowa kopalnia soli i Kaplica Czaszek.

Hallstatt. Kaplica Czaszek. Foto: Liliana Kołłątaj

 

Bad Ischl. Kongreshaus

BAD ISCHL
Cesarski kurort, w którym bywali Franciszek Józef, Maria Teresa i słynna Sissi. To miasto jakby jeszcze nie obudziło się z cesarskiego snu. Każda kamienica, każdy hotel, kościół, a nawet poczta przypominają o wieku XIX.

Jezioro Wolfgangsee. Rejsy statkami odbywają się z St.Wofgang do St.Gilgen

A gdy pogoda dopisze można dodatkowo odbyć uroczy godzinny rejs stateczkiem po alpejskim jeziorze – Wolfgangsee w rodzinnych stronach matki Mozarta: St.Wolfgang i St. Gilgen.

Program dzienny wyjazdu

1. Spotkamy się o godz. 6.30 w Warszawie na Placu Bankowym, przy pomniku Słowackiego i stąd ruszymy do granicy polsko-czeskiej w Kudowie. Do grupy można dołączyć na trasie przejazdu, np. we Wrocławiu – ok.10.30, po wcześniejszym uzgodnieniu. W okolicach Kudowy zrobimy przerwę na obiad (posiłek płatny indywidualnie).
Przekroczymy granicę czeską i po południu dotrzemy do Kutnej Hory. Tam odbędziemy spacer po Starym Mieście i zobaczymy m.in kościół św. Barbary, Vlassky dvor, ewentualnie – o ile czas pozwoli – Kaplicę Czaszek na Sedlecu. W Kutnej Horze zjemy kolację, a następnie przejedziemy do hotelu w Pradze na nocleg.

2. Śniadanie. Po śniadaniu opuścimy hotel i przejedziemy do Konopište. Tu w towarzystwie czeskiego przewodnika zwiedzimy zamek Franciszka Ferdynanda. Następnie przejedziemy do Hluboki, gdzie zaplanowaliśmy wizytę w parku i pałacu Schwarzenbergów. Pałac zwiedzimy z czeskim przewodnikiem.
Późnym popołudniem przejedziemy do hotelu w rejonie Czeskiego Krumlova – w Borovanach – na kolację i nocleg.

3. Śniadanie. Przed południem mamy w planach zwiedzanie Czeskiego Krumlova: Stare Miasto, katedra św.Wita, zamek, ogrody zamkowe.
W godzinach południowych wyruszymy do Austrii, by po południu dotrzeć do rejon Salzburga (ok.2,5 godz. jazdy z Czeskiego Krumlova). Wizytę w Salzburgu zaczniemy od Hellbrunn i Ogrodu Wodnych Niespodzianek.
Stare Miasto Salzburga zwiedzimy z polską przewodniczką, Panią Izabelą Gartner.
Wieczorem przejedziemy do hotelu w Werfen na kolację i nocleg.

4. Śniadanie. Po śniadaniu wyruszymy z hotelu na całodzienną wycieczkę po regionie Alp Salzburskich. W planach mamy: zamek Hohenwerfen (z pokazem sokolników), Jaskinie Eisriesenwelt, wodospad Gölling.
Wieczorem wrócimy do hotelu w Werfen na kolację i nocleg.

5. Śniadanie. Wyjazd w rejon Salzkammergut. Tego dnia odwiedzimy kilka niewielkich, ale uroczych miejscowości Pojezierza Salzkammergut: Gossau, Hallstatt, St.Gilgen, St.Wolfgang oraz Bad Ischl. Przy dobrej pogodzie odbędziemy też rejs statkiem po jeziorze St.Wolfgang. Tego towarzyszyć będzie nam na trasie i opowiadać o ciekawostkach regionu Pani Izabela, polska przewodniczka z Salzburga.
Późnym popołudniem wyjedziemy z Austrii i przejedziemy do Czeskich Budziejowic, gdzie zjemy kolację na Starym Mieście.
Następnie przejedziemy do Pragi na nocleg (przyjazd do hotelu ok.23.00).

6. Śniadanie. Tego dnia wracamy już do Polski i do Warszawy.
W zależności, czy zatrzymamy się gdzieś po drodze (np. możliwa jest np. wizyta w pałacu Kinskych Karlova Korona w Chlumcu) przyjedziemy do Warszawy ok. 21.00 lub później.

UWAGA:
W przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności (np. anomalia pogodowe) zastrzegamy sobie możliwość zmian w kolejności zwiedzania.

Termin: 25. czerwca – 30. czerwca 2018

Orientacyjny koszt wyjazdu:
Koszty złotówkowe:
Z Kartą Globtrotera: ok. 1580 zł 
Kalkulacja kosztów przeliczone została dla grupy min. 20 osób. Ostateczny koszt zależny jest od liczby uczestników i może się różnić o kilkadziesiąt złotych.
Koszty dewizowe:
ok. 80 euro + ok. 1000 koron czeskich

Opłata rezerwacyjna: 150 zł.

Pozostałe koszty złotówkowe płatne w II lub III częściach:
II część: min. 300 zł – do 8 kwietnia.
III część (dopłata końcowa) – najpóźniej do 15 maja.

W szczególnych, uzasadnionych, przypadkach istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminów płatności.

Dewizy zabieramy ze sobą i płacimy nimi na miejscu za wstępy i lokalnych przewodników.

Kalkulacja kosztów obejmuje:
> Koszty złotówkowe: przejazd autokarem na całej trasie (mały autokar), 5 noclegów w hotelach, na całej trasie pokoje 2-osobowe z łazienką, 5 śniadań, 5 gorących kolacji, obsługa polskiego pilota na całej trasie, ubezpieczenie.
Możliwe są pokoje jednoosobowe, z dopłatą według taryfy hoteli.
> Koszty w euro: bilety wstępu do obiektów czeskich i austriackich, przewodnicy lokalni w jęz. czeskim i polskim i niemieckim lub angielskim.
—–
Partnerami Klubu Globtrotera są:
na terenie Czech: biuro podróży Chodov Tour Praha;
na terenie Austrii jest biuro podróży Reisebüro TakePlace Wiedeń.

Informacje i zgłoszenia: klubglobtrotera@gmail.com

W zgłoszeniu podaj:
imię i nazwisko,
numer telefonu,
adres e-mail,
datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.
Szczegóły organizacyjne podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Hluboka. Pałac i ogrody.

 


 

 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close