
Po emocjach bawarskich z zeszłego roku w tym roku zamarzyła nam się Austria.
Statystyczny Polak kojarzy ten kraj z Wiedniem, walcami Straussa i wspaniale przygotowanymi stacjami narciarskim. Oczywiście to wszystko prawda.
My jednak w trakcie naszej wyprawy poznamy nieco inną Austrię.
Zamiast słynnego Wiednia – nie mniej słynny i nie mniej, a może nawet bardziej piękny: SALZBURG.
Zamiast zimowego szaleństwa i tras narciarskich – uroki alpejskiego lata i nieopisanie malowniczej krainy – Pojezierza Salzkammergut.

A ponieważ najprostsza droga w te rejony wiedzie przez południowe Czechy – na naszej trasie znajdą się takie czeskie perełki jak: Kutna Hora, Konopište, Hluboka i Czeski Krumlov.
Oto krótka charakterystyka najciekawszych obiektów trasy. Program dzienny wyjazdu oraz informacje „techniczne” zamieszczamy na końcu tekstu.

KONOPIŠTE
Romantyczny zamek austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego małżonki Zofii Chotek – malowniczo położony w parku nad jeziorem, jest jednym z najlepiej wyposażonych zabytków czeskich.

HLUBOKA
To jeden z najpiękniejszych gotyckich zamków Czech, pochodzący z XIII wieku, a w XIX wieku będący w posiadaniu bogatego, arystokratycznego austriackiego rodu mecenasów sztuki – Schwarzenbergów, którzy dokonali jego przebudowy do wersji, jaką możemy oglądać obecnie. To miejsce naprawdę może zauroczyć.

CZESKI KRUMLOV
Miasto wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO, zwane jest perłą południowych Czech. Obfitość gotyckich i renesansowych zabytkowych budowli, od olbrzymiego zamku – po kościoły, kamienice i urokliwe uliczki oraz niesamowita topografia miasta, rozłożonego tarasowato na wysokim wzgórzu nad meandrami Wełtawy pozwalają Czeskiemu Krumlowowi godnie i bez kompleksów konkurować z najsławniejszymi miastami Europy.

SALZBURG
Najbardziej znane ciekawostki Starego Miasta: reprezentacyjny barokowy pałac Mirabel z pięknymi ogrodami, malowniczą Getreidegasse i Dom Mozarta; dominująca nad miastem, twierdza Hohensalzburg, katedra i rezydencja biskupów, gotyckie kościoły, zabytkowy cmentarz.
Ale to tylko architektura. A oprócz wspaniałej architektury Salzburg – miasto Mozarta, ma jeszcze wspaniałą, niezapomnianą atmosferę.

HOHENWERFEN
Na skalistym wzgórzu wzniesiona została w 1075 r. rezydencja dla arcybiskupa Salzburga – zamek Hohenwerfen. W twierdzy oprócz pomieszczeń zamkowych i wspaniałej gotyckiej architektury oraz malowniczych alpejskich krajobrazów można zobaczyć także pokaz sokolników, który odbywa się na łące pod zamkiem.
Jako ciekawostka, dla przypomnienia – w tym rejonie kręcony był film „Tylko dla Orłów” (wojenny, z Richardem Burtonem i Clintem Eastwoodem w rolach głównych).

EISRIESENWELT
Jaskinia Lodowych Gigantów
Największa austriacka jaskinia lodowa.
Wejście wymaga pewnej kondycji ok. 40 minut podejścia, wewnątrz 700 schodów do pokonania), zwiedzanie samej jaskini – ok. 70 minut. Oczywiście, co raczej zrozumiałe, wewnątrz panuje temperatura poniżej zera i leży lód, zatem pamiętać trzeba o cieplejszym ubraniu i odpowiednich butach.
Toteż nie proponujemy tego punktu programu wszystkim.
Jednak wszystkim polecamy wybranie się kolejką na górę. Przy górnej stacji kolejki jest gasthof z kawiarnią i tarasem widokowym.
A widoki stamtąd – oszałamiające. Nawet przy gorszej pogodzie.

HELLBRUNN
Ogrody Wodnych Niespodzianek, otaczają elegancką arystokratyczną rezydencję. To jedna z najciekawszych i najbardziej zaskakujących aranżacji parkowych w Europie.

WODOSPAD GÖLLING
Po historycznych i architektonicznych atrakcjach warto zafundować sobie trochę relaksu w podsalzburskich lasach i górach – na przedgórzu Alp.
Tam właśnie kryje się alpejski wodospad Golling, jeden z najładniejszych na Ziemi Salzburskiej i w Austrii.

POJEZIERZE SALZKAMMEGUT
To krajobrazy jedyne w swoim rodzaju, głęboko zapadające w pamięć: wąskie, kręte jeziora, wrzynające się w głębokie doliny alpejskie, pośród strzelistych szczytów, z przeuroczymi kolorowymi miasteczkami na brzegach jezior, z zabytkową, typowo alpejską architekturą. A perełką tej okolicy jest maleńkie miasteczko Hallstatt.

HALLSTATT
To dawna osada górnicza, gdzie domy z braku miejsca przyklejają się do skał, a część tych najstarszych stoi nawet na palach wbitych w brzeg jeziora. Poza urokliwą architekturą największymi ciekawostkami są tu zabytkowa kopalnia soli i Kaplica Czaszek.


BAD ISCHL
Cesarski kurort, w którym bywali Franciszek Józef, Maria Teresa i słynna Sissi. To miasto jakby jeszcze nie obudziło się z cesarskiego snu. Każda kamienica, każdy hotel, kościół, a nawet poczta przypominają o wieku XIX.

A gdy pogoda dopisze można dodatkowo odbyć uroczy godzinny rejs stateczkiem po alpejskim jeziorze – Wolfgangsee w rodzinnych stronach matki Mozarta: St.Wolfgang i St. Gilgen.
—
Program dzienny wyjazdu
1. Spotkamy się o godz. 6.30 w Warszawie na Placu Bankowym, przy pomniku Słowackiego i stąd ruszymy do granicy polsko-czeskiej w Kudowie. Do grupy można dołączyć na trasie przejazdu, np. we Wrocławiu – ok.10.30, po wcześniejszym uzgodnieniu. W okolicach Kudowy zrobimy przerwę na obiad (posiłek płatny indywidualnie).
Przekroczymy granicę czeską i po południu dotrzemy do Kutnej Hory. Tam odbędziemy spacer po Starym Mieście i zobaczymy m.in kościół św. Barbary, Vlassky dvor, ewentualnie – o ile czas pozwoli – Kaplicę Czaszek na Sedlecu. W Kutnej Horze zjemy kolację, a następnie przejedziemy do hotelu w Pradze na nocleg.
2. Śniadanie. Po śniadaniu opuścimy hotel i przejedziemy do Konopište. Tu w towarzystwie czeskiego przewodnika zwiedzimy zamek Franciszka Ferdynanda. Następnie przejedziemy do Hluboki, gdzie zaplanowaliśmy wizytę w parku i pałacu Schwarzenbergów. Pałac zwiedzimy z czeskim przewodnikiem.
Późnym popołudniem przejedziemy do hotelu w rejonie Czeskiego Krumlova – w Borovanach – na kolację i nocleg.
3. Śniadanie. Przed południem mamy w planach zwiedzanie Czeskiego Krumlova: Stare Miasto, katedra św.Wita, zamek, ogrody zamkowe.
W godzinach południowych wyruszymy do Austrii, by po południu dotrzeć do rejon Salzburga (ok.2,5 godz. jazdy z Czeskiego Krumlova). Wizytę w Salzburgu zaczniemy od Hellbrunn i Ogrodu Wodnych Niespodzianek.
Stare Miasto Salzburga zwiedzimy z polską przewodniczką, Panią Izabelą Gartner.
Wieczorem przejedziemy do hotelu w Werfen na kolację i nocleg.
4. Śniadanie. Po śniadaniu wyruszymy z hotelu na całodzienną wycieczkę po regionie Alp Salzburskich. W planach mamy: zamek Hohenwerfen (z pokazem sokolników), Jaskinie Eisriesenwelt, wodospad Gölling.
Wieczorem wrócimy do hotelu w Werfen na kolację i nocleg.
5. Śniadanie. Wyjazd w rejon Salzkammergut. Tego dnia odwiedzimy kilka niewielkich, ale uroczych miejscowości Pojezierza Salzkammergut: Gossau, Hallstatt, St.Gilgen, St.Wolfgang oraz Bad Ischl. Przy dobrej pogodzie odbędziemy też rejs statkiem po jeziorze St.Wolfgang. Tego towarzyszyć będzie nam na trasie i opowiadać o ciekawostkach regionu Pani Izabela, polska przewodniczka z Salzburga.
Późnym popołudniem wyjedziemy z Austrii i przejedziemy do Czeskich Budziejowic, gdzie zjemy kolację na Starym Mieście.
Następnie przejedziemy do Pragi na nocleg (przyjazd do hotelu ok.23.00).
6. Śniadanie. Tego dnia wracamy już do Polski i do Warszawy.
W zależności, czy zatrzymamy się gdzieś po drodze (np. możliwa jest np. wizyta w pałacu Kinskych Karlova Korona w Chlumcu) przyjedziemy do Warszawy ok. 21.00 lub później.
—
UWAGA:
W przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności (np. anomalia pogodowe) zastrzegamy sobie możliwość zmian w kolejności zwiedzania.
—
Termin: 25. czerwca – 30. czerwca 2018
—
Orientacyjny koszt wyjazdu:
Koszty złotówkowe:
Z Kartą Globtrotera: ok. 1580 zł
Kalkulacja kosztów przeliczone została dla grupy min. 20 osób. Ostateczny koszt zależny jest od liczby uczestników i może się różnić o kilkadziesiąt złotych.
Koszty dewizowe:
ok. 80 euro + ok. 1000 koron czeskich
—
Opłata rezerwacyjna: 150 zł.
—
Pozostałe koszty złotówkowe płatne w II lub III częściach:
II część: min. 300 zł – do 8 kwietnia.
III część (dopłata końcowa) – najpóźniej do 15 maja.
—
W szczególnych, uzasadnionych, przypadkach istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminów płatności.
—
Dewizy zabieramy ze sobą i płacimy nimi na miejscu za wstępy i lokalnych przewodników.
—
Kalkulacja kosztów obejmuje:
> Koszty złotówkowe: przejazd autokarem na całej trasie (mały autokar), 5 noclegów w hotelach, na całej trasie pokoje 2-osobowe z łazienką, 5 śniadań, 5 gorących kolacji, obsługa polskiego pilota na całej trasie, ubezpieczenie.
Możliwe są pokoje jednoosobowe, z dopłatą według taryfy hoteli.
> Koszty w euro: bilety wstępu do obiektów czeskich i austriackich, przewodnicy lokalni w jęz. czeskim i polskim i niemieckim lub angielskim.
—–
Partnerami Klubu Globtrotera są:
na terenie Czech: biuro podróży Chodov Tour Praha;
na terenie Austrii jest biuro podróży Reisebüro TakePlace Wiedeń.
—
Informacje i zgłoszenia: klubglobtrotera@gmail.com
—
W zgłoszeniu podaj:
imię i nazwisko,
numer telefonu,
adres e-mail,
datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.
Szczegóły organizacyjne podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.
4 myśli w temacie “KRAINA ZAMKÓW PAŁACÓW I GÓR. EUROPA Z KLUBEM GLOBTROTERA”