DWORZEC KOWELSKI. ŻOLIBORZA HISTORIA MNIEJ ZNANA


Dworzec Nadwiślański ok. 1908 r

Obecnie w tym rejonie stoi Dworzec Gdański. Jako pierwszy zbudowano tu Dworzec Kolei Nadwiślańskiej. Lokalizacja samego budynku dworca nie jest wprawdzie absolutnie identyczna z tamtą, ale to kosmetyczne różnice.
Droga Żelazna Nadwiślańska powstała w latach 1875-77. Biegła z Kowla do Lublina, Warszawy i pogranicznej Mławy. Z czasem połączono ją z liniami pruskimi. Koleją można było wtedy dojechać z Ukrainy poprzez Warszawę aż do Gdańska.
W latach 1873-78 zbudowano linię obwodową w Warszawie wraz z mostem przy Cytadeli.
Dworzec Nadwiślański powstał ok. roku 1880, na przedpolu Cytadeli, w pobliżu zewnętrznego pierścienia fortów. Aż do wybuchu I wojny obowiązywał tu zakaz wznoszenia trwałej zabudowy murowanej. Toteż także drewniany Dworzec Kowelski miał charakter tymczasowy, tak by w
przypadku ataku nieprzyjaciela łatwo było zabudowania wysadzić w powietrze i spalić, aby wróg nie mógł ani z nich skorzystać, ani znaleźć tam schronienia.
Nazwa Dworzec Kowelski zaczęła funkcjonować na początku XX wieku i nie od razu się przyjęła, toteż na ilustracjach i pocztówkach z tamtego okresu nazwy Nadwiślański i Kowelski pojawiają się wymiennie.

Dworzec Kowelski ok.1908 r.

Z daleka budynek wyglądał nawet sympatycznie, swą architekturą przypominał stacje kolejowe w uzdrowiskach. Z bliska urok pryskał. Dworzec zbudowany był niezbyt solidnie, ciasny i zaniedbany, miejscami wręcz brudny, a jego stan z roku na rok był coraz gorszy. Remonty trwały
miesiącami i nie dawały właściwie żadnych efektów, a tylko utrudniały życie podróżnym.
Próbowano naciskać na ówczesne władze carskie, by powstał zupełnie nowy obiekt. Do momentu rozpoczęcia I wojny światowej nic takiego jednak się nie stało.
Dworzec Kowelski Kolei Nadwiślańskiej istniał do sierpnia 1915 r. Opuszczając Warszawę Rosjanie wysadzili go i spalili, tak jak dworce Petersburski i Kaliski. I tak jak tamte nigdy nie został odbudowany.

Dworzec Nadwiślański (Kowelski) po zniszczeniu w 1915 r. przez wycofujących się Rosjan.

W latach międzywojennych powstał tu prowizoryczny Dworzec Gdański, który stał się miejscem krwawych walk w trakcie Powstania Warszawskiego.
Dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku stanął tu obecnie istniejący dworzec. Ale to już temat na zupełnie inną opowieść.

Prowizoryczny Dworzec Gdański wybudowany w latach międzywojennych przetrwał do roku 1944.
Dworzec Gdański wybudowany po II wojnie światowej. Zdjęcie z początku lat sześćdziesiątych. Foto: Zbyszko Siemaszko

 


 

 

***

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

1 myśl w temacie “DWORZEC KOWELSKI. ŻOLIBORZA HISTORIA MNIEJ ZNANA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close