STACYJKA REYMONTA

Stacyjka Reymonta. Skansen Rzeki Pilicy. Foto: Liliana Kołłątaj

Ten uroczy drewniany pawilonik powstał w 1896 r na potrzeby Wszechrosyjskiej Wystawy Przemysłowo-Artystycznej w Niżnym Nowogrodzie (miasto w pobliżu Moskwy) i mieścił ekspozycję Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Po zakończeniu wystawy pawilon został przewieziony na trasę Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na przystanek Wolbórka koło Będkowa (nazwa przystanku – od przepływającej w pobliżu rzeki Wolbórki, dopływu Pilicy), gdzie zaadaptowano go na poczekalnię oraz kasę dla pasażerów.

Bywał tam często Władysław Stanisław Reymont, spędzający młodzieńcze lata w pobliskim Jakubowie (obecnie Prażki), gdzie jego rodzice posiadali majątek z młynem wodnym.

W 1929 roku w związku z otwarciem kilka lat wcześniej dużej i nowoczesnej szkoły rolniczej w pobliskim Czarnocinie zmieniono nazwę przystanku na „Czarnocin”.

Przez kilka powojennych dziesięcioleci budynek ten nadal pełnił rolę poczekalni dla pasażerów.
Od 1 stycznia 2004 roku kolej przestała użytkować zabytkową poczekalnię.
Nieużytkowany i niekonserwowany budyneczek zaczął popadać w ruinę.
Od zupełnego zniszczenia ocaliły ten zabytek wspólne starania władz samorządowych Tomaszowa Mazowieckiego i twórców Skansenu Rzeki Pilicy. Ich rezultatem było podjęcie w dniu 27 października 2006 roku przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzji o przeniesieniu budynku i jego renowacji w Skansenie Rzeki Pilicy.

Stacyjka Reymonta. Skansen Rzeki Pilicy. Foto: Liliana Kołłątaj

Obecnie można obejrzeć tam niewielką ekspozycję poświęconą Władysławowi Remontowo oraz oczywiście elementy wyposażenia typowego dla małej stacji kolejowej.

Z Klubem Globtrotera oglądaliśmy ją już kilka razy podczas podróży do Skansenu Rzeki Pilicy i Niebieskich Źródeł. Informacje o obiekcie pochodzą ze strony internetowej Skansenu Rzeki Pilicy. Wybrałam te, które uznałam za najistotniejsze. Na stronie Skansenu wpis na temat stacyjki jest bardziej obfity, zatem jeśli kogoś temat szczególnie zainteresował – to więcej ciekawostek znajdzie pod tym linkiem: http://skansenpilicy.pl/stacyjka-reymonta-wczoraj-i-dzis/

Sam Skansen również polecam. To jeden z ciekawszych, jakie zdarzyło mi się oglądać. Powstał jako dzieło pasjonatów, którzy postanowili ocalić od zapomnienia pozostałości po II wojnie światowej, które skryła w swych nurtach i na brzegach Pilica. Stąd też zobaczyć tam można wiele eksponatów militarnych, niejednokrotnie całkiem niezwykłych. Początkowo było to przedsięwzięcie całkowicie prywatne.

Skansen Rzeki Pilicy. Fragment ekspozycji militarnej. Foto: Liliana Kołłątaj

Z czasem w tworzenie skansenu zaangażowały się władze samorządowe Tomaszowa Mazowieckiego. Na terenie pojawiły się obiekty z okolicy, m.in. zachowane budynki drewniane z carskich czasów Spały, czy z pobliskich Smardzewic, z czasów Prezydenta Mościckiego.

Skansen Rzeki Pilicy. Dawny spichlerz na paszę dla żubrów z dawnego zwierzyńca w Smardzewicach, zbudowanego w 1934 r. dla Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Foto_ Liliana Kołłątaj

Skansen został następnie włączony w skład tzw. Tomaszowskiej Okrąglicy, wraz z Niebieskimi Źródłami i Grotami Nagórzyckimi.
O Grotach Nagórzyckich, które też już oczywiście odwiedziliśmy z Klubem Globtrotera, piszę w osobnym artykule >>> GROTY NAGÓRZYCKIE

Groty Nagórzyckie. Podziemna Trasa Turystyczna. Foto: Liliana Kołłątaj

 


 

Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologicznyTagi , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close