Zakopane na niepogodę. WILLA ATMA

Willa Atma, Zakopane, foto: Liliana Kołłątaj

W górach nie zawsze świeci słońce. Czasem aura daje się we znaki. Niekoniecznie jednak musimy zostać wówczas w pokoju hotelu lub pensjonatu przed telewizorem. W cyklu „Zakopane na niepogodę” przedstawiam Wam miejsca gdzie warto wybrać się, gdy chmury zasnuły niebo i wiatr zacina deszczem w twarz. Jednym z takich miejsc jest Willa Atma przy ulicy Kasprusie. To dom, w którym mieszkał Karol Szymanowski. Obecnie znajduje się tam muzeum biograficzne kompozytora.  Karol Szymanowski, uznawany jest za drugiego po Chopinie najwspanialszego kompozytora polskiego. Względy zdrowotne, ale także upodobanie do tej okolicy, spowodowały, że artysta często odwiedzał Zakopane, Podhale i Tatry.

Karol Szymanowski. Foto: archiwum Wikipedii.

W latach 1930-35, przed wyjazdem z Polski do Szwajcarii na leczenie sanatoryjne, zamieszkał na dłużej w Zakopanem, w willi „Atma”, przy ulicy Kasprusie 19.
Obecnie mieści się tu jedyne na świecie muzeum biograficzne tego artysty.
Inicjatywę utworzenia w Atmie Muzeum Szymanowskiego zgłosił kompozytor Michał Kondracki już w 1937 roku, czyli w roku śmierci artysty.
Po wojnie starania w tym kierunku prowadziła siostrzenica Szymanowskiego, Krystyna Dąbrowska. Ale dopiero w 1967 roku skuteczne działania w tej sprawie podjął krytyk muzyczny „Życia Warszawy” Zdzisław Sierpiński.
Warto wspomnieć, że do zebrania funduszy potrzebnych na wykup willi, zamieszkałej przez lokatorów, przyczynił się w latach 1972–1974 Jerzy Waldorff, który utworzył przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym społeczny komitet działający na rzecz utworzenia muzeum.

Willa Atma Zakopane, foto: Liliana Kołłątaj

W 1974 willa została przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie, które po 2 latach remontu 6 marca 1976 udostępniło ją zwiedzającym, otwierając na parterze budynku ekspozycję poświęconą kompozytorowi oraz jego związkom z Tatrami i Zakopanem.
Pierwszym kustoszem Atmy do roku 2012 był Maciej Pinkwart, pisarz, dokumentalista, autor przewodników turystycznych po Zakopanem, dziennikarz radiowy i prasowy, organizator życia muzycznego w Zakopanem.

Willa Atma to także obiekt na szlaku architektury drewnianej Podhala.

Informacje praktyczne:

 • godziny otwarcia:
  poniedziałki:  nieczynne
  wtorek – niedziela:. 10.00 – 17.00
 • ceny biletów:
  – normalny – 15 zł
  – ulgowy – 10 zł
  – rodzinny (maks. 5 osób w tym min. 1 dziecko do 18 r.ż.) – 25 zł
  – bilet dla młodzieży od ukończenia 7 do 26 roku życia – 1 zł
  – niedziela- dzień wolnego wstępu na ekspozycje stałe

Strona internetowa:  https://mnk.pl/oddzial/muzeum-karola-szymanowskiego

Lokalizacja: zachodni rejon Zakopanego, dojście pieszo, ok. 10 min. z Krupówek, ok. 20 min. z dworca PKP/PKS

Willa Atma na planie Zakopanego
Willa Atma, Zakopane. Foto Liliana Kołłątaj

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj
Wszystkie prawa zastrzeżone


Inne propozycje w cyklu ZAKOPANE NA NIEPOGODĘ:


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach wycieczek, rajdów i spacerów historycznych Klubu Globtrotera.


* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close