BRAMA CHIŃSKA W ŁAZIENKACH

Zygmunt Vogel. Widok na Bramę Chińską w Łazienkach

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE.
MOST CHIŃSKI I ALTANA CHIŃSKA

Akwarela Zygmunta Vogla z 1785 roku przedstawia Most Chiński i Altanę Chińską w Ogrodzie Chińskim w Łazienkach. Akwarela znajduje się obecnie w zbiorach Ermitażu w Petersburgu.
Most wraz z altaną, były jedną z chińskich dekoracji, w które obfitowały Łazienki za czasów Poniatowskiego, zarówno w parku, jak w pałacu. Król Staś lubował się bowiem w chińszczyźnie i we wszelakim Oriencie.
Most i Altana stały na skrzyżowaniu Promenady Królewskiej (czyli alei prowadzącej od Pałacu na Wodzie do Białego Domu) z Aleją Chińską (czyli główną aleją Łazienek prowadzącą z północy na południe).
Most, a właściwie dwa równoległe mosty, czy raczej wiadukty, przerzucone zostały w ciągu Promenady nad Aleją Chińską. Na górze połączone były platformą, na której stała altana chińska.
Konstrukcję rozebrano na rozkaz księcia Konstantego, ok. roku 1825. I chyba dobrze, bo niezbyt to było wygodne. Aby dotrzeć od Białego Domu do Pałacu trzeba było przejść przez most, dołem bowiem prowadziła droga dla powozów. Jak widać już wówczas dawała się zauważyć dyskryminacja pieszych. 😉 Tak po prawdzie, było to potraktowane bezpieczeństwiem królewskich gości. Dosyć często bowiem zdarzało się w owych czasach, że na ulicach Warszawy piesi bywali poturbowani przez rozpędzone pojazdy konne.

***

A na deser inny Vogel. Też z Łazienek.

Zygmunt Vogel. Teatr antyczny w Łazienkach

 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE, ŚRÓDMIEŚCIETagi , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close