CZESKA SZWAJCARIA

Czeska Szwajcaria
Park narodowy w Górach Połabskich. Nazwa parku jest rozciągnięciem nawiązującym do części saksońskiej Łabskich Piaskowców, którą określili tak w XVIII w. szwajcarscy malarze, portrecista i pejzażysta Anton Graff  oraz grafik i miedziorytnik Adrian Zingg, którzy od 1776 r. pracowali przy rekonstrukcji Galerii Drezdeńskiej oraz byli wykładowcami na Akademii w Dreźnie. Piękno okolic nad Łabą tak urzekło Szwajcarów, że mianowali ten region swoją Szwajcarią na obczyźnie. Pierwszy przewodnik po Szwajcarii Czeskiej wydała w 1826 r. rodzina Thunów. W 1879 r. powstał oddział Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej, które zaczęło budować szlaki, mostki, schrony turystyczne i wieże widokowe. Pierwsze próby objęcia ochroną regionu datują się na 1928 rok, jednak Park Narodowy Czeska Szwajcaria powstał dopiero 1 stycznia 2000 r., jako czwarty park narodowy Czech. Czeska Szwajcaria to nie tylko formacje malownicze formacje skalne, ale także wąwozy i przełomy rzeczne.

Brama Pravčicka
Czeska nazwa to Pravčická brána. Określa się nią naturalny most skalny w Górach Połabskich. Pravčicka Brama jest największym naturalnym skalnym mostem w  Europie. Jest symbolem Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Rozpiętość łuku bramy u podstawy wynosi 26,5 m, wysokość otworu 16 m, najmniejsza szerokość mostu 8 m, minimalna grubość mostu 2,5 m. Bramę podziwiać można bezpośrednio spod jej łuku, jak też z okolicznych tarasów widokowych. Wstęp na łuk bramy jest zamknięty.

Pravčicka Brama w Czeskiej Szwajcarii. Foto: archiwum internetowe

Przy bramie znajduje się letni pałacyk Sokole Gniazdo, obecnie restauracja. Został zbudowany w 1881 roku w stylu alpejskim. Pałacyk służył rodzinie Clary-Aldrigen jako baza noclegowa dla ważnych gości. Clary-Aldrigen to jedni z pierwszych twórców szlaków i dróg w tym rejonie. Do dnia zachowała się stylowa restauracja z pierwotnym drewnianym zdobieniem ścian i sufitu oraz malowidłami dekorującymi pomieszczenia.

Pałacyk – restauracja Sokole Gniazdo przy Bramie Pravčickiej. Foto: archiwum internetowe

Przełom Kamienicy
Rzeka Kamienica (po czesku Kamenice), o długości 25,6 km płynie w północno-zachodnich Czechach. Za miejscowością Srbská Kamenice wpływa na obszar Parku Narodowego Czeska Szwajcaria.

Wąwóz Kamienicy w Czeskiej Szwajcarii. Foto: archiwum net.

W swoim przebiegu przepływa przez kilka głębokich, wąskich kanionów: Wąwóz Ferdynanda (Ferdinandova soutěska), Wąwóz Ve Striži, Dziki Wąwóz (Divoká soutěska) i Wąwóz Edmunda (Edmundova soutěska). Trasa wzdłuż Kamienicy biegnie dnem wąwozu, częściowo po kładkach i pomostach.  W niektórych miejscach przełomu ściany skalne dochodzą tak blisko brzegu rzeki, że krótkie odcinki dwukrotnie pokonuje się łódkami pychówkami.

Przełom Kamienicy w Czeskiej Szwajcarii. Foto: archiwum internetowe
Przełom Kamienicy. Spływ łódkami pychówkami. Foto: archiwum internetowe

***
W Klubie Globtrotera zaplanowaliśmy w czerwcu roku 2020 krótki wypad w te rejony, w połączeniu z Doliną Pałaców na Dolnym Śląsku. Jeśli jesteście zainteresowani – zostawcie wiadomość w komentarzu wraz z kontaktem do siebie. Gdy szczegóły będą już znane prześlemy Wam informację bezpośrednio.

Przełom rzeki Kamienicy. Foto: archiwum net

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. 

Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.	
Kategorie CZECHY, EUROPATagi , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close