HORY A HRADY. ZAMKI I PAŁACE CZECH

Praga. Zamek Troja. Foto: Liliana Kołłątaj

Hory a hrady.
Tak Czesi i Słowacy mawiają o swojej ziemi.  Po polsku nie brzmi  to może tak  wdzięcznie, ale oddaje kwintesencję pejzaży kraju naszych południowych sąsiadów: góry  i grody, a ściślej góry i zamki: średniowieczne, królewskie warownie, renesansowe siedziby magnatów, barokowe rezydencje cesarsko-królewskiej austrowęgierskiej arystokracji.
Na terytorium, które tylko w znikomej części dotknęły zniszczenia II wojny światowej, historia pozostawiła tyle namacalnych śladów swojego działania, że wystarczyłoby ich  na obdzielenie nimi kilku krajów. Nie wiem, czy ktoś policzył dokładnie wszystkie obiekty zabytkowe Czech i Słowacji. Są ich setki. Prawie nie ma większej wioski, której nie zdobiłby zamek, pałac, kościół lub przynajmniej dworek sprzed stuleci. Być może właśnie nadmiar takich obiektów powoduje, że wiele z nich znajduje się w opłakanym stanie; gdy ma się czegoś nazbyt dużo, czasem niezbyt się to docenia. Niemały problem stanowią także koszty renowacji i utrzymania. Wpływy z ruchu turystycznego przynoszą zaledwie kilkanaście procent niezbędnych funduszy. Dlatego też pod szczególną ochronę trafiają obiekty największe i najbardziej znaczące, ale i tych jest niemało.
Gdzie warto zajrzeć i co zwiedzić?
Oto kilka zdecydowanie najciekawszych. Kilka z nich odwiedziliśmy kilka lat temu z Klubem Globtrotera, m.in. Konopiszte, Hlubokę i Czeski Krumlov. A teraz już możemy zapowiedzieć, że w sierpniu roku 2020 planujemy powtórkę. Szczegóły trasy, którą przemierzyliśmy w roku 2018 znajdziecie niżej pod linkiem, zaś aktualne szczegóły pojawią się niebawem na blogu.

KRAINA ZAMKÓW PAŁACÓW I GÓR. EUROPA Z KLUBEM GLOBTROTERA

Praga. Hradczany. Foto: Liliana Kołłątaj

Dla wyrobienia sobie opinii o czeskiej architekturze zamkowej i pałacowej niezbędna jest oczywiście wizyta w Pradze. Tym bardziej, że uroczy gród nad Wełtawą należy do największych i najciekawszych miast Europy. Hradczańskie wzgórze zamkowe nie wymaga reklamy. To po prostu trzeba zobaczyć. Najstarsza siedziba władców Pragi do dziś spełnia  funkcję reprezentacyjną – w skrzydle pałacu urzęduje prezydent republiki. Większą część kompleksu tworzą klasycystyczne budowle z czasów panowania habsburskiego w Pradze i w Czechach. W starszym, gotyckim fragmencie budowli znajdziemy akcent polski – Salę Władysławowską, wzniesioną przez Władysława Jagiellończyka, do dziś największą salę zamku, wykorzystywaną podczas oficjalnych spotkań  o  randze  państwowej. Nad wszystkimi obiektami Hradczan dominuje charakterystyczna, strzelista sylwetka katedry św. Wita, budowanej przez kilka stuleci, począwszy od połowy XIV w., skończywszy na latach dwudziestych XX wieku.

Zamek Karlsztejn. Foto: Liliana Kołłątaj

W okolicach Pragi warto odwiedzić rejon Czeskiego Krasu. To jakby czeska  „dolina Loary”, a podobieństwo tym większe, że okolicę również przecina rzeka –  szerokie nurty Berounki płyną poniżej średniowiecznych twierdz Karlsztejnu  i Křivoklatu.  Każdy z tych obiektów ma swój niepowtarzalny urok i własną specyfikę. Karlsztejn szczyci się sławą najpotężniejszej warowni i skarbnicy królewskiej, z czasów Karola IV.

Zamek Křivoklat. Foto: Liliana Kołłątaj

Gotycki Křivoklat zaskakuje związkami z Polską –  władał  nim Władysław Jagiellończyk, pozostawiając zamek rozbudowany w stylu gotyckim, włącznie  z największą salą, podobną do sali jego imienia na  Hradczanach.

Zamek Konopište. Foto: archiwum internetowe

Neogotycki zamek Konopiszte  nie leży  wprawdzie nad rzeką, ale za to u podnóży  wzgórza, na którym zbudowano królewską siedzibę, rozciąga się jezioro. Konopiszte zachwyca wspaniałym wyposażeniem wnętrz, olbrzymimi zbiorami kolekcjonerskimi z podróży po świecie austriackiego monarchy, emanuje romantyzmem niezwykłego, morganatycznego małżeństwa cesarza Franciszka Ferdynanda i hrabianki Zofii Chotek.

Chlumec nad Cidlinou. Zamek Karlova Koruna. Foto: Liliana Kołłątaj

W pobliżu pogranicza polsko-czeskiego, na przedgórzu Sudetów, także nie brakuje zabytków – zamki przeważnie też ulokowane są na wzniesieniach ponad dolinami rzecznymi.

Zamek Hradek u Nechanic. Foto: archiwum internetowe

Nachod leży nad Metują; Chlumec, należący do rodu Kinskich, usytuowano nad Čidliną; zbudowany w stylu windsorskiego neogotyku Hradek u Nechanic ulokowano w pobliżu Bystricy; renesansowe Opoczno, przypominające nasz Wawel, wznosi się nieopodal dopływu Orlicy.

Kutna Hora. Zamek królewski i Kościół św.Barbary

W Kraju Środkowoczeskim,  ponad dopływem Łaby,  rozłożyła się Kutna Hora z gotyckim dworem królewskim i barokowym zamkiem władców, z  kopalnią srebra  i wspaniałym kościołem św. Barbary, ufundowanym przez miejscowych górników.

Pałac Hluboka. Foto: archiwum internetowe

Wspaniałych wrażeń estetycznych dostarczają także zabytki południowych Czech – położone nad Wełtawą: gotycka Hluboka, w stylu windsorskim, dziś łącząca  funkcje muzealne z hotelowymi i gastronomicznymi oraz niezwykle malowniczy, barokowy Czeski Krumlow.

Zamek w Czeskim Krumlowie. Foto: Liliana Kołłątaj

Południowe Morawy, na pograniczu czesko-austriackim obfitują w siedemnasto i osiemnastowieczne rezydencje magnaterii z rodów skoligaconych z Habsburgami. Pograniczne pojezierze kryje w swych zakątkach perełki architektury: Lednice –  obszerny, neogotycki pałac  i rozległy park nad jeziorem  oraz  Valtice – olbrzymią barokową rezydencję, w wiosce, zapomnianej przez Boga i ludzi, na niewielkim wzgórzu wśród winnic, zaledwie kilka kilometrów od granicy.

Pałac Lednice. Foto: archiwum internetowe

Obydwa wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W tym ostatnim, oprócz muzeum wnętrz, ulokowano także spore muzeum winiarskie, w którym wizyta połączona jest z degustacją morawskich trunków.

Zamek Valtice. Foto: archiwum internetowe

Aby dopełnić obrazu trzeba tu jeszcze dodać, że w większości zamków zwiedzanie jest w oryginalny sposób urozmaicane. Po obiektach często oprowadzają turystów przewodnicy w strojach z epoki, z sal płyną dźwięki klawesynu, fortepianu lub gitary,  a nierzadko  w jednej z komnat na trasie odbywa się minikoncert.
Oczywiście zamkowe obiekty stanowią wspaniałą scenerię dla filmów – i to nie tylko historycznych, toteż zdarza się, że ekipy z kamerami  nieco utrudniają delektowanie się urokiem tych malowniczych miejsc.  Popularne stały się też wizyty nowożeńców. W tej dziedzinie przoduje Karlsztejn – chyba nie  ma dnia, by na dziedzińcu nie udało się spotkać ślubnego orszaku. Do dobrego tonu należy sesja zdjęciowa młodej pary na tle historycznych elewacji i przyjęcie dla weselnych gości w murach średniowiecznego zamku.

Oczywiście obiekty wymienione powyżej nie wyczerpują listy miejsc naprawdę atrakcyjnych i godnych wizyty – ale chcąc obejrzeć dokładniej tylko tych kilkadziesiąt najważniejszych, trzeba by podróżować pewnie pół roku bez przerwy. A jest się czym zachwycać, gdyż zadziwia nie tylko kunszt budowniczych,  ale także harmonijne współistnienie architektury i natury. Średniowieczne twierdze wznoszą na stromych, kilkudziesięciometrowych skałach, nad przełomami górskich rzek, chronione bezkresnymi lasami, porastającymi okoliczne wzgórza. Późniejsze rezydencje, renesansowe i barokowe, otoczone są rozległymi, romantycznymi parkami, sytuowane nad jeziorami, stawami, z daleka od gwaru i chaosu miast. Zwiedzając czeskie zamki można nie tylko zachłysnąć się historią, ale też – przenosząc się w zupełnie inną rzeczywistość – odpocząć od  problemów współczesności.

Lednice. Pałac i ogrody. Foto: archiwum internetowe
Hluboka. Pałac i ogrody.

Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close