WINIARY I BOHATER DWÓCH NARODÓW

 

img_20151209_185731

W trakcie październikowej eskapady w 2015 roku KLUBU GLOBTROTERA do Warki zawędrowaliśmy także do Winiar. Ale nie do zakładów przetwórstwa owoców i warzyw, lecz do eleganckiego pałacu. Wizytę w Winiarach powtórzymy niebawem – we wrześniu tego roku.

 

 

img_20151209_185607

Po kilku latach remontu pałac Pułaskich w Winiarach znów od sierpnia 2014 dostępny jest dla zwiedzających. Mieści się w nim Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z ekspozycją poświęconą polsko-amerykańskiemu bohaterowi, a także polskiemu wychodźstwu oraz miastu Warka. Obejrzeć można tam pamiątki związane z Tadeuszem Kościuszką, Ignacym Paderewskim, Heleną Modrzejewską.
A wszystko w przemiłej atmosferze, w towarzystwie sympatycznej Pani przewodnik, sypiącej ciekawostkami jak z rękawa.

img_20151209_185548
O historii pałacu najlepiej poinformuje cytat z oficjalnej strony muzeum.

„Z kart historii pałacu.
Pierwszy pałac stanął tu co najmniej na początku XVII w. Na jego miejscu ok. 1689 r. Stanisław Antoni Szczuka, podkanclerzy litewski, współpracow­nik króla Jana III Sobieskiego, wystawił kolejny według projektu Augustyna Wincentego Locci.

W XVIII wieku Winiary należały do Józefa Pułaskiego (1704–1769), ojca Kazimierza, starosty wareckiego, adwokata, polityka i pierwszego marszałka wojsk konfederackich. Majątek często zmieniał właścicieli, a pałac kilka­krotnie przebudowywano. 23 lutego 1787 r. Winiary odwiedził król Stanisław August Poniatowski.

img_20151209_185646

Od Pułaskich dobra przeszły na własność rodziny Walewskich, potem Brochowskich, Zaborowskich, Jordanów, Kurtzów, Prozorów, a następnie księcia Włodzimierza Czetwertyńskiego. W 1882 r. majątek nabył Andrzej Szczuka, prezes Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. W 1909 r., w dro­dze dziedziczenia po ojcu, Winiary otrzymał Józef Szczuka. Już w 1913 roku w dokumentach pojawia się akt darowizny bratu – Andrzejowi Szczuce. Ten sprzedał majątek Wojciechowi Hilaremu Rostworowskiemu. Ostatnim wła­ścicielem Winiar, od grudnia 1921 r. był hrabia Wacław Godziemba Dąmbski (1888–1972), rolnik, właściciel browaru, kawalerzysta, przyjaciel artystów, naukowców i polityków. Wzorem swoich poprzedników uprawiał winorośl.

Za jego czasów w pałacu gościło wiele znanych osobistości świata kultury i polityki. Według wspomnień jego syna, Michała byli tu m.in. Józef Piłsud­ski, Ignacy Jan Paderewski, generał Lucjan Żeligowski, generał Bolesław Wie­niawa-Długoszewski, generał Stefan Rowecki-Grot. Przyjeżdżał do Winiar prof. Juliusz Harbut i Władysław Szafer.. Kilkakrotnie wakacje spędzał tu Józef Mehoffer. W zbiorach Muzeum przechowywane są dwa portrety jego autor­stwa z 1935 r., wykonane węglem: „Portret Cecylii z Masłowiczów Dąmbskiej” i „Portret Wacława hr. Dąmbskiego” (własność rodziny Dąmbskich). Majątek odwiedzał również Antoni Uniechowski – malarz, ilustrator i scenograf.

img_20151209_185623

Wacław Dąmbski był właścicielem Winiar do 1945 r. W wyniku realiza­cji dekretu o reformie rolnej, pałac wraz z folwarkiem i parkiem przeszedł na własność skarbu państwa. W pałacu zorganizowano pierwsze w Warce Samorządowe Gimnazjum wraz z internatem i mieszkaniami dla nauczy­cieli, a następnie także Liceum Ogólnokształcące. W 1951 r. otworzono tu także Muzeum Regionalne PTTK Powiatu Grójeckiego, prezentujące historię Warki i okolic. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli miejscowi nauczyciele działający w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, przede wszystkim: Wiktor Krawczyk i Aleksander Gajewski. W muzeum prezen­towano pamiątki historyczne, archeologiczne i etnograficzne.”
www.muzeumpulaski.pl )

img_20151209_185502

Na mocy uchwały Rady Ministrów z 18 stycznia 1961 w pałacu przeprowadzono 1962-1966 generalny remont. Budynek przeznaczono w całości na muzeum. W styczniu 1967 zostało otwarte historyczno-biograficzne Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

img_20151209_190138

13 października 1979 w 200 rocznicę śmierci w parku przy muzeum odsłonięto pomnik gen. Kazimierza Pułaskiego autorstwa rzeźbiarza Kazimierza Danilewicza.

img_20151209_185528

W latach 2011-2014 trwał generalny remont i modernizacja pałacu wraz z przystosowaniem budynku dla osób niepełnosprawnych. Rozpoczęto też budowę Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy muzeum.
W sierpniu 2014 ponownie udostępnione do zwiedzania muzeum, kontynuując prace przy rewitalizacji parku. Obecnie również park prezentuje się pięknie.

img_20151209_185431

***

Tekst i zdjęcia:

Liliana Kołłątaj  (KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA)


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

1 myśl w temacie “WINIARY I BOHATER DWÓCH NARODÓW

  1. Z prawdziwą przyjemnością przyczytałem informacje o tym pałacu. Nie wiedziałem o jego istnieniu.
    Znakomite opracowanie – Dziękuję !

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close