CHOROSZCZ – EKSKLUZYWNE HETMAŃSKIE LETNISKO

Choroszcz. Letni pałacyk Branickich. Widok od strony drogi dojazdowej. Foto: Liliana Kołłątaj

Śladami Branickich po Podlasiu

Przy trasie z Warszawy do Białegostoku, niecałe 10 km przed stolicą Podlasia, na obrzeżu rozlewisk Narwi, zwanych Polską Amazonią, leży miasteczko Choroszcz niewielkie i obecnie mało znane. Czasy jego świetności dawno już minęły i dziś mało kto pamięta, że w połowie wieku XVIII gościł tu i władał okolicą jeden z najznakomitszych rodów Rzeczypospolitej. Sławny ród  Branickich ulokował tu bowiem swój „domek letniskowy”, czy jakbyśmy dziś może powiedzieli – swą daczę, używając określenia zapożyczonego od naszych braci ze wschodu, co ma w tym przypadku uzasadnienie, jako że ród Branickich ze Wschodem był związany.

Choroszcz. Letni pałacyk Branickich. Widok od strony parku. Foto: Liliana Kołłątaj

Główną siedzibą Branickich był oczywiście słynny, bogaty i elegancki pałac w pobliskim Białymstoku. Obiekt w Choroszczy zbudowano w latach 1725-1759 w stylu baroku saskiego, na terenie rozległego parku, na sztucznej wyspie, otoczonej niezbyt głęboką fosą. Na dziedziniec przed pałacykiem doprowadzała długa, obsadzona drzewami aleja dojazdowa. Park ukształtowano w formie ogrodu francuskiego, z krzyżującymi się alejami i kanałami, ozdobionymi licznymi mostkami.

Choroszcz. Park przypałacowy. Foto: Liliana Kołłątaj

Oś widokową stanowił kanał rozpoczynający się przy pałacu, a kończący przy sztucznie usypanym wzgórzu, zwanym Parnasem. Owa letnia siedziba słynęła nie tylko z malowniczości krajobrazu, ale także z wystawnych i hucznych przyjęć, jako że hetmański ród był na owe czasy jednym z najbogatszych w Koronie i na Litwie.

Choroszcz. Letni pałacyk Branickich od strony parku. Obok pałacu wycieczka Klubu Globtrotera Warszawa. Foto: Liliana Kołłątaj
Choroszcz. Letni pałacyk Branickich od strony parku. Foto: Liliana Kołłątaj

W roku 1840 Choroszcz stała się własnością fabrykanta Christiana Augusta Moesa i pozostawała we władaniu rodziny przemysłowców aż do wybuchu I wojny światowej, zaś sam pałac stał się siedzibą reprezentacyjną Moesów. W trakcie działań wojennych pałac uległ zniszczeniu, wnętrza spłonęły prawie doszczętnie, z eleganckiej rezydenci pozostały tylko wypalone mury.

Choroszcz. Letni pałacyk Branickich od frontu i od strony drogi dojazdowej. Foto: Liliana Kołłątaj

Obiekt odbudowano dopiero w latach 60-tych XX wieku. W roku 1973 powstało tu Muzeum Wnętrz Pałacowych, które działa do dziś. Sale parteru urządzono w stylu epoki Branickich – czyli wieku XVIII, zaś piętro zorganizowano zgodnie z modą salonów i siedzib zamożnych rodów przemysłowców z I połowy wieku XIX,  gromadząc meble i sprzęty, jakie mogłyby być używane przez rodzinę Moesów.

Choroszcz. Letni pałacyk Branickich. Wnętrza na parterze pałacu. Foto: Liliana Kołłątaj
Choroszcz. Letni pałacyk Branickich. Wnętrza na parterze pałacu. Foto: Liliana Kołłątaj 

Na  pierwszym piętrze urządzane są także czasami wystawy czasowe. Latem roku 2012 można było tam obejrzeć urządzenia sanitarne i akcesoria toaletowe z XIX i początków XX wieku na  kapitalnej wystawie pod tytułem ” W łazience pradziadków”; zbiory udostępnione były przez prywatnych kolekcjonerów – Ewę i Andrzeja Woźniaków.

Choroszcz. Letni pałacyk Branickich. Plakat wystawy czasowej w pałacu – „W łazience pradziadków”. Foto: Liliana Kołłątaj
Choroszcz. Letni pałacyk Branickich. Wystawa: „W łazience pradziadków”. Foto: Liliana Kołłątaj

Jeden z mostków parku nosi nazwę „Mostku Zakochanych”. Obwieszony jest zatrzaśniętymi kłódeczkami, a narzeczeni i młodożeńcy składają sobie tam przysięgi wierności. Młode pary chętnie urządzają tam sobie sesje fotograficzne.

IMG_20151227_173708

***

Tekst i zdjęcia:  Liliana Kołłątaj


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

2 myśli w temacie “CHOROSZCZ – EKSKLUZYWNE HETMAŃSKIE LETNISKO

  1. Sam pałac jest mi znany, ale teraz dzięki Tobie zobaczyłem co jest wewnątrz jest zatem dobry powód by doń wrócić być może wiosną

    Polubienie

  2. Czyli kolejny obiekt do listy: TU CHCĘ WRÓCIĆ I OBEJRZEĆ DOKŁADNIEJ.🙂
    Też taką mam.😃
    Pozdrawiam Cię serdecznie, Gandalfinku.🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close