
W parku nieopodal kościoła św. Anny, blisko bramy wjazdowej na główny dziedziniec pałacu w Wilanowie stoi symboliczny nagrobek – pomnik. Wystawił go Aleksander Potocki swoim rodzicom: Aleksandrze z Lubomirskich Potockiej i Stanisławowi Kostce Potockiemu, właścicielom Wilanowa na początku XIX wieku.
Mauzoleum zostało zaprojektowane w 1834 roku przez sławnego architekta Henryka Marconiego, a wykonane z piaskowca szydłowieckiego w latach 1834-1836 przez Konstantego Hegla (twórcę Syrenki z Rynku Starego Miasta).
Pod neogotyckim baldachimem umieszczony jest sarkofag z przedstawieniem postaci małżonków, jego boki zdobią płaskorzeźby – geniusze śmierci oraz personifikacje zainteresowań i cnót zmarłych.

Całość ustawiona jest na rozległym cokole, którego rogi zdobią cztery lwy trzymające tarcze z herbami Potockich (Piława) i Lubomirskich (Drużyna, zwany też Szreniawa bez Krzyża).


Potoccy jednak nie są tu pochowani.
Jak wyżej wspomniałam nagrobek jest symboliczny. Stanisław Potocki z bratem Ignacym spoczęli w okazałej grobowej kaplicy rodzinnej na pobliskim, wilanowskim cmentarzu, zaprojektowanej w stylu neogotyckim przez równie znanego architekta – Christiana Piotra Aignera. Ale ta kaplica również nie stała się jeszcze docelowym miejscem ich pochówku. Co więcej, nie dość że Potoccy zostali stąd przeniesieni, to w kaplicy i tuż przy niej zaczęto chować osoby zupełnie z Potockimi niezwiązane i dzieje się tak do dziś. W latach powojennych pochowano tu m.in. ostatniego właściciela Nieborowa Janusza Radziwiłła (zm. w 1967 r.) , twórców TVN-u: Jana Wejcherta (zm. w 2009 r.) i Mariusza Waltera (zm.w 2022 r.).


Kilkadziesiąt lat później, w 1867 r. ich szczątki przeniesione zostały bliżej pałacu i mauzoleum, do wilanowskiego kościoła św. Anny, który do tej pory jest miejscem ich spoczynku.



Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.

