MAUZOLEUM POTOCKICH W WILANOWIE

IMG_20160809_115816-01
Mauzoleum Potockich w Wilanowie. Foto: Liliana Kołłątaj

W parku nieopodal kościoła św. Anny, blisko bramy wjazdowej na główny dziedziniec pałacu w Wilanowie stoi symboliczny nagrobek – pomnik. Wystawił go Aleksander Potocki swoim rodzicom: Aleksandrze z Lubomirskich Potockiej i Stanisławowi Kostce Potockiemu, właścicielom Wilanowa na początku XIX wieku.
Mauzoleum zostało zaprojektowane w 1834 roku przez sławnego architekta Henryka Marconiego, a wykonane z piaskowca szydłowieckiego w latach 1834-1836 przez Konstantego Hegla (tworcę Syrenki z Rynku Starego Miasta).
Pod neogotyckim baldachimem umieszczony jest sarkofag z przedstawieniem postaci małżonków, jego boki zdobią płaskorzeźby – geniusze śmierci oraz personifikacje zainteresowań i cnót zmarłych.

Mauzoleum Potockich w Wilanowie. Symboliczny grobowiec Stanisława i Aleksandry Potockich. Foto: Liliana Kołłątaj

Całość ustawiona jest na rozległym cokole, którego rogi zdobią cztery lwy trzymające tarcze z herbami Potockich (Piława) i Lubomirskich (Drużyna, zwany też Szreniawa bez Krzyża).

Mauzoleum Potockich w Wilanowie. Lew z herbem Potockich. Foto: Liliana Kołłątaj
Mauzoleum Potockich w Wilanowie. Lew z herbem Lubomirskich. Foto: Liliana Kołłątaj

Potoccy jednak nie są tu pochowani.
Jak wyżej wspomniałam nagrobek jest symboliczny. Stanisław Potocki z bratem Ignacym spoczęli w okazałej grobowej kaplicy rodzinnej na pobliskim, wilanowskim cmentarzu, zaprojektowanej w stylu neogotyckim przez równie znanego architekta – Christiana Piotra Aignera. Kilkadziesiąt lat później, w 1867 r. ich szczątki przeniesione zostały do wilanowskiego kościoła św. Anny, który do tej pory jest miejscem ich spoczynku.

Kaplica Potockich na cmentarzu wilanowskim. Foto: Liliana Kołłątaj

Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Zapraszam także na moje strony na Facebooku:
https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/
https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close