BANKU LANDAUA historie tajemne

Odrestaurowany budynek dawnego Banku Landaua

Gmach Banku Landaua wojnę przetrwał bez większych zniszczeń i obecnie to jeden z najlepiej zachowanych budynków secesyjnych, tak rzadkich w Warszawie. Przez kilka lat miał tam swoją siedzibę Park Miniatur dawnej Warszawy i wówczas można było tę budowlę oglądać od środka. Ale nie secesję i nie miniatury będziemy dziś wspominać.

Wnętrza dawnego Banku Landaua

Banki, zwłaszcza te najbardziej szacowne i znane miały zawsze magnetyczną siłę przyciągania… złodziei.

Jak na szanujący się bank przystało u Landaua salę ze skrytkami bankowymi oraz skarbiec główny umieszczono w podziemiu budynku.

Oba skarbce były oczywiście świetnie zabezpieczone, co jednak nie przeszkodziło złodziejom w dokonaniu rabunku. I to nawet dwukrotnie.

Pierwszej i to całkiem niemałej kradzieży, bo na sumę 150 tysięcy rubli, dokonano w roku 1881. Okradziony Landau wyznaczył nagrodę w wysokości 10 tysięcy rubli za wskazanie złodziei i pomoc w odzyskaniu straty. Dzięki pomocy dwóch osób zidentyfikowano złodziei i odzyskano pieniądze. Przy realizowaniu nagrody Landau wykazał się jednak niestety iście bankierską mentalnością. Informatorce wypłacił 200 rubli, a znalazcy zaledwie 25 rubli. Oburzenie było powszechne, gazety potępiały Landaua, nawet Prus krytykował go w swoich felietonach. Sprawa nabrała rozgłosu, tym bardziej, że przez pięć miesięcy przetrzymano w więzieniu kilku niewinnych pracowników banku podejrzanych o współudział w kradzieży.

W roku 1920 dokonano wyjątkowo spektakularnej kradzieży. Była mocno komentowana w prasie, trafiła nawet do podręczników kryminalistyki, a później stała się kanwą dla filmów sensacyjnych. Elementy tej historii odnajdziemy w „Va banku” i w „Hallo Szpicbródka”.

Złodzieje, pod pozorem prac remontowych, wnieśli narzędzia do szopy na posesji przy ulicy Rymarskiej i stamtąd podkopali się do banku. Podkop miał ponoć 300 metrów długości, a jego wykonanie trwało – bagatela! – od marca do połowy czerwca. Tydzień zajęło samo przebicie stropu skarbca. Włamywacze dostali się do pomieszczenia ze skrytkami bankowymi w nocy z soboty na niedzielę 26 czerwca. Nie zabrali wszystkiego, opróżnili tylko 99 skrytek ze 1050, ale za to wybrali te największe. Nie wiadomo, co dokładnie ukradli złodzieje, gdyż nie wszyscy poszkodowani zgłosili, co im skradziono. Bez wątpienia w ręce złodziei wpadły drogie kamienie z biżuterii, złote monety i oczywiście spora suma pieniędzy.

W poniedziałek rano złodzieje spokojnie opuścili sejf.

O kradzieży jednak dowiedziano się później. 28 czerwca pracownicy nie mogąc dostać się do skarbca. postanowili wydrążyć otwór i otworzyć pomieszczenie od środka. Do skarbca dostano się 12. lipca i dopiero wtedy odkryto podkop. Złodzieje zostali ujęci i osądzeni. Jednemu z nich udało się jednak uciec do Rosji, po powrocie do kraju wstąpił do szajki słynnego Szpicbródki. Ponoć nawet odzyskano cały łup, ale nie można było stwierdzić tego w 100 procentach, gdyż – jak wyżej wspomniano – dysponenci skrytek nie ujawnili w szczegółach ich zawartości.

***

 


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej.

Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close