NA TROPACH KATA WARSZAWY

 

Joachimów Mogiły. Niemiecki cmentarz wojenny. Foto: Liliana Kołłątaj

1 lutego 1944 r żołnierze batalionu „Parasol” dokonują brawurowej egzekucji kata Warszawy – Franza Kutschery, szefa SS i policji w dystrykcie warszawskim. Cztery dni później Niemcy urządzają w Warszawie wstępne uroczystości pogrzebowe Kutschery. Odbywa się też ceremonia zaślubin norweskiej narzeczonej, 26-letniej Jane Lillian Steen w zaawansowanej ciąży, z trupem generała w Deutsches Haus (Domu Niemieckim) w dzisiejszym Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu (według innej wersji – w nieistniejącym obecnie Pałacu Brühla przy Placu Saskim). Tę ponurą ceremonię urządzono, aby dziecko Jane i Kutschery mogło otrzymać nazwisko ojca. Następnie trumna z ciałem martwego małżonka jedzie specjalnym pociągiem do Berlina i tam zostaje z honorami złożona na Cmentarzu Inwalidów.
Taka wersja znana była przez wiele lat.

Joachimów Mogiły. Niemiecki cmentarz wojenny. Foto: Liliana Kołłątaj

Właściwie do czasu budowy Trasy Toruńskiej.
Wtedy bowiem powstała konieczność rozwiązania problemu tzw. Heldenfriedhof.
W czasie II wojny światowej na terenie przylegającym od zachodu do Cmentarza Wojskowego na Powązkach powstał Heldenfriedhof, czyli niemiecki „cmentarz bohaterów”, który sięgał aż do kościoła św. Jozefata. Według niektórych dokumentów niemieckich to właśnie tu, a nie w Berlinie, pochowany został Brigadeführer SS Franz Kutschera.

Pod koniec lat 70. podjęta została decyzja o budowie Trasy Toruńskiej. Jej fragment na pograniczu Żoliborza i Woli trafił na teren wojennych niemieckich mogił. Zanim zaczęto inwestycję, w latach 1978 – 1980 przeprowadzono ekshumacje z udziałem PCK. Część bezimiennych szczątków, ok.400 osób, została pochowana na Cmentarzu Północnym, czyli na Wólce Węglowej w Warszawie, w specjalnie w tym celu utworzonej kwaterze.

Joachimów Mogiły. Niemiecki cmentarz wojenny. Foto: Liliana Kołłątaj

Znacznie więcej, bo 2,5 tys. grobów zostało przeniesionych z Powązek na teren istniejącego cmentarza niemieckiego z czasów I wojny światowej, w środku lasu w Joachimowie-Mogiłach koło Skierniewic. Nie można wykluczyć, że trafiły tam także szczątki Franza Kutschery.

Joachimów Mogiły. Niemiecki cmentarz wojenny. Foto: Liliana Kołłątaj


Miejsce to znajdzie się na jednej z tras, które przygotowujemy na początek sezonu turystycznego roku 2021. Szczegóły pojawią się już niebawem.

Joachimów Mogiły. Niemiecki cmentarz wojenny. Foto: Liliana Kołłątaj 

 


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej.

Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close