MAZOWIECKA SECESJA
Tekst: Piotr Jurzysta i Liliana Kołłątaj Zdjęcia: Piotr Jurzysta

Styl secysyjny w architekturze, dekoracji wnętrz i modzie przywędrował do Polski głównie z Wiednia, miedzy innymi za sprawą jednego z pomysłodawców i jednego z głównych artystów tego nurtu w Austrii – Otto Wagnera. Oczywiście nie bezpośrednio, bo sam Wagner nic w Polsce nie stworzył, ale poprzez jego uczniów, m.in. Hansa Mayra, który pracował jako architekt w Krakowie i Bielsku-Białej i tam pozostawił po sobie liczbę artystyczne wspomnienia.

W Polsce nie jest wcale łatwo trafić na obiekty architektoniczne o stylistyce secesyjnej. W kilku miastach zachowały się pojedyncze kamienice. Łatwiej już znaleźć eksponaty secesyjne w zbiorach muzealnych: meble, zastawy stołowe, biżuteria, bibeloty, ubrania, obrazy, rzeźby. Zdecydowanie największymi zbiorami sztuki secesyjnej pochwalić może się Muzeum Mazowieckie w Płocku, zlokalizowane w pięknie odnowionej secesyjnej kamienicy, przy ul. Tumskiej.
W Płocku z Klubem Globtrotera byliśmy już kilkakrotnie i pewnie jeszcze będziemy. Za każdym razem staramy się zajrzeć na ekspozycję secesyjną. Zanim się tam wybierzecie, może właśnie z nami, poczytajcie i popatrzcie, jakie cudeńka można tam zobaczyć.


Muzeum Mazowieckie w Płocku jest najstarszym społecznym muzeum w Polsce – powstało w 1821 roku z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka gromadziła zbiory związane z dziejami Mazowsza (prezentowane dziś na stałej wystawie „X wieków Płocka”). Obecnie ma w Płocku kilka oddziałów, mieszczących się w różnych obiektach. Sukces zorganizowanej w 1968 roku wystawy czasowej „Secesja w Polsce” spowodował, że muzeum rozwinęło swoją ekspozycję i zaczęło się specjalizować w sztuce secesyjnej.

Jest to pierwsza i największa kolekcja poświęcona tej tematyce. Prezentuje ona aranżację wnętrz mieszczańskich oraz rzemiosło artystyczne z okresu Młodej Polski. Część ekspozycji to galeria obrazów i rzeźby, twórców niekoniecznie związanych z nurtem secesyjnym w sztuce, ale pozostających pod wpływem tego stylu, jak np. Jacek Malczewski. Do płockiego muzeum trafiły „Zamyślony satyr” i „Anioł” autorstwa tego artysty.


Kolekcja jest uzupełniona o liczący kilkaset eksponatów zbiór sztuki art-deco z okresu dwudziestolecia międzywojennego, tworzonej w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.















Polecamy także inne artykuły Piotra Jurzysty na naszym blogu, m.in. o secesji w muzeum w Białymstoku – BIAŁOSTOCKA SECESJA oraz o cmentarzach lwowskich – CMENTARZ ORLĄT I CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI
A także inne teksty tego autora na jego prywatnej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/TeoriaWielkiejPodrozy/
Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


5 myśli w temacie “SECESJA PO PŁOCKU”