NOWOROCZNIE Z WIEDNIA

Pomnik Johanna Straussa w Parku Miejskim w Wiedniu. Foto: Liliana Kołłątaj

DZIEŃ DOBRY W 2021
Na powitanie – majestatyczny, nadzwyczaj elegancki i klasyczny Wiedeń.
1 stycznia 2021 w Złotej Sali wiedeńskiego Muskiverein tradycyjnie odbył się Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich.

Gmach Musikverein w Wiedniu – siedziba orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Foto: archiwum internetowe


W tym pandemicznym czasie odbył się w sposób szczególny, bez publiczności. Koncert można było jednak obejrzeć w telewizji, jak zwykle transmitowała go bowiem telewizja austriacka, aż do 90 krajów świata.
Po raz szósty dyrygował wspaniały Riccardo Muti. W programie znalazła się oczywiście muzyka Straussów, a także kompozycje Franza von Suppè, Josa Carla Zellera, Carla Millöckera i Karla Komzáka.

Gmach Muzikverein w Wiedniu. Foto: archiwum internetowe


Mamy tu też polski akcent. Budowę gmachu przy Placu Karola wspomagała finansowo polska arystokracja. W foyer budynku Musikverein znajdziemy dwie duże tablice upamiętniające fundatorów, a na niej także polskie nazwiska. Po prawej strony od wejścia upamiętniony jest Georg Fürst Czartoryski, a po lewej stronie Konstanty Fürst Czartoryski, dwaj bracia, z wiedeńskiej linii książąt Czartoryskich.

Konzerthaus w Wiedniu. Iluminacja zaprojektowana przez Victorię Coeln. Foto: Wienersymphoniker.at

Przy okazji pospacerujmy chwilę po muzycznym Wiedniu. Wszak to także stolica muzyki klasycznej.
Przypomnijmy zatem także trzy inne słynne wiedeńskie obiekty koncertowe.
Wszystkie usytuowane są w niedalekiej odległości od gmachu Musikverein. Niemal po sąsiedzku, po drugiej stronie placów Karola i Schwarzenberga, przy ulicy Lothringerstraße, znajduje się Wiener Konzerthaus – Wiedeńska Sala Koncertowa. W pięknym secesyjnym gmachu prezentowana jest cała gama repertuaru muzycznego: od średniowiecza po współczesność.

Gmach Konzert Haus, nieopodal Muzikverein i Kursalonu. Foto: Wikipedia.de

Tuż obok, w Parku Miejskim – Kursalon, na który spośród zieleni ogrodu spogląda z pomnika Johann Strauss. Tu także odbywają się koncerty muzyki klasycznej.

Kursalon w Parku Miejskim w Wiedniu. Foto: Liliana Kołłątaj

A od strony Parku Miejskiego na elegancki gmach od 1921 roku spogląda z pomnika Johann Strauss (syn). Ten zloty chłopiec to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych pomników wiedeńskich.


I oczywiście nie można zapomnieć o słynnej Opera Wiedeńskiej przy Ringu. Ona także kojarzona jest z przełomem roku i karnawałem.

Opera Wiedeńska. Foto: Wikipedia

Tu bowiem co roku odbywa się, zawsze w ostatni czwartek karnawału, sławny Bal w Operze, na który bilety rezerwuje się z dużym wyprzedzeniem, a ich ceny w lożach honorowych sięgają 11.500 euro. Tradycją jest udział prezydenta i premiera Austrii, którzy zapraszają specjalnych gości. Również najbogatsze firmy zapraszają sławne osobistości i celebrytów, do wynajętych na ten wieczór najlepszych loży. Dla debiutantów, czyli młodzieży w wieku 17-24 lata, obowiązkowy jest strój galowy: długie białe suknie wieczorowe i czarne fraki. Do tańca wymagane są białe rękawiczki. Debiutanci termin zgłoszeń mają już na początku października.

Le Grand Bal w Operze Wiedeńskiej. Foto: archiwum internetowe

Czy w roku 2021 to ekskluzywne wydarzenie się odbędzie? Jeszcze nie wiadomo, ale chyba nie ma na to zbyt wielkiej szansy.

Opera Wiedeńska. Foto: Wien info

A jeśli przejdziemy Ringiem nieco dalej natkniemy się jeszcze na Mozarta, którego utwory często usłyszeć można w tej operze. W ogrodach na tyłach Hofburga stoi bowiem piękny pomnik Amadeusza.

Pomnik Wolfganga Amadeusza Mozarta w ogrodach Hofburga w Wiedniu. Foto: Liliana Kołłątaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close