KARTKA Z INOWŁODZA

Pocztówka z Inowłodza, z wycieczki Klubu Globtrotera. Byliśmy tam kilkakrotnie,  a niebawem wybierzemy się ponownie.

Inowłódz. Pomnik Władysława Hermana z synem Bolesławem. Foto: Liliana Kołłątaj

Na tarasie widokowym przed kościołem św. Idziego stoi taka figura. To Władysław Herman z synem Bolesławem, zwanym później Krzywoustym.
Według legendy fundatorem kościoła był w roku 1085 właśnie książę Władysław Herman, a okazją do ufundowania kościoła „cudowne” narodziny jego syna, późniejszego niekoronowanego króla Polski, księcia Bolesława Krzywoustego.

Inowłódz. Pomnik Władysława Hermana z synem. W tle kościół św. Idziego. Foto: Liliana Kołłątaj

O niezwykłych okolicznościach narodzin Bolesława Krzywoustego dość obszernie wspomina w swojej „Kronice” jego nadworny pisarz Gall Anonim. Pisze on, że książę Władysław i jego małżonka Judyta, którzy przez dłuższy czas nie mogli doczekać się wspólnego potomka, wysłali do opactwa w Saint-Gilles w Prowansji, do duchowych synów świętego Idziego, poselstwo z darami i prośbą, aby ci przez wstawiennictwo św. Idziego wyprosili u Boga syna dla nich. Wkrótce potem miał urodzić się syn Bolesław.

Pomnik Władysława Hermana z synem. Foto: Liliana Kołłątaj.

 

Pomnik Władysława Hermana z synem. Foto: Liliana Kołłątaj

Chociaż Gall Anonim nigdzie w swoim dziele nie wspomina jakoby Władysław Herman ufundował kościół św. Idziego w Inowłodzu tym niemniej legenda przyjmuje to za pewnik. Przez pewien czas na kościele wisiała nawet tablica informującą o powstaniu kościoła w 1085 r. z fundacji Władysława Hermana. Aktualnie zobaczymy tam tablicę z informacją o datach życia obydwu władców.


Obecnie historycy skłaniają się do datowania powstania kościoła trochę później, na początek lub połowę XII wieku. Ale sam kościół św. Idziego to już temat na osobną opowieść.

Inowłódz. Kościół św. Idziego. Foto: Liliana Kołłątaj

Chcesz to zobaczyć z nami na własne oczy?  Zapraszamy 20 marca 2021 ⏩ PODRÓŻ DO NIEBIESKICH ŹRÓDEŁ. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Inowłódz. Kościół św. Idziego. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz zasubskrybować bloga i dostawać na maila informacje o nowych artykułach o Warszawie i o Polsce oraz o terminach spacerów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Otrzymuj wiadomości o nowych treściach na blogu prosto na swoją skrzynkę pocztową

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close