Z OTRADNO DO MILUSINA

5927-sulejowek-milusin-marszalka-pilsudskiego-5

Józef Piłsudski rodzinne pielesze opuścił w wieku 18 lat. Własnego domu dorobił się dopiero po 36 latach. Planował zamieszkać z rodziną na Żoliborzu Oficerskim. Był już nawet na liście zainteresowanych, ale z bardzo dalekim numerem. Na swój dom na Żoliborzu musiałby czekać kilka lat. Wówczas żona Marszałka – pani Aleksandra, za pożyczone pieniądze, za namową Zofii Moraczewskiej, żony przyszłego premiera Polski, Jędrzeja Moraczewskiego, kupiła dwie działki w podwarszawskim Sulejówku.

Nie od razu jednak była to willa „Milusin”. Murowany dom, zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza w stylu dworkowym, ufundowany przez wiernych żołnierzy, pojawił się dopiero w roku 1923.

Pierwszy dom Piłsudskich był drewnianym „letniakiem”. Willa „Otradno” należała wcześniej do kolejarza Konstantego Skorupki. Na bardziej wystawny Piłsudscy nie mogli sobie pozwolić, gdyż państwowe uposażenie Marszałka było dosyć skromne.

Fotopolska_191663
Piłsudscy w „Otradnie”

W czasie II wojny światowej w willi wraz z rodziną zamieszkał Jędrzej Moraczewski, gdy Niemcy eksmitowali ich z „Siedziby”, rodzinnego dworku Moraczewskich w Sulejówku, usytuowanego zresztą po sąsiedzku. Tam też Moraczewski zginął 5 sierpnia 1944, trafiony odłamkiem pocisku. Początkowo pochowano go na posesji, po wojnie, w 1948 roku, przeniesiono zwłoki na Powązkowski Cmentarz Wojskowy.

Ów dom, nazywany później przez Piłsudskich „Drewniakiem”, choć już mocno zniszczony, stoi nadal na posesji w Sulejówku.

5952-sulejowek-milusin-marszalka-pilsudskiego-5 (1)

Pierwotna nazwa posesji i pierwszej willi Piłsudskich w Sulejówku jest dość często przekręcana. Nawet w niektórych portalach internetowych, takich jak Wikipedia czy Fotopolska zmieniono ją na „Otrando”. Takie brzmienie sugeruje włoskie pochodzenie nazwy. Nic bardziej mylnego.🙂

Отра́дно to słowo rosyjskie. W dosłownym tłumaczeniu to: przyjemnie.

Tłumacząc luźniej moglibyśmy posesję i willę nazwać np. „Miła”. I stąd – Milusin.

W Sulejówku i Milusinie oraz w ich okolicach byliśmy już kilkakrotnie. Od kilku lat teren jest niedostępny w związku z budową muzeum. „Drewniak” ze względu na swój obecny stan jest już od dłuższego czasu wyłączony ze zwiedzania, zaś dworek „Milusin” przechodzi renowację i modyfikacje do rozszerzonych celów muzealnych. Zatem na kolejną wizytę w Milusinie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.


 

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close