KOZŁÓWKA I DOLINA WIEPRZA. Polesie z Klubem Globtrotera

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Salon Czerwony. Foto: Liliana Kołłątaj

Na wycieczkę w dniu 12.09. LISTA ZAMKNIĘTA

Na tę trasę w tym roku przyjmujemy już tylko zgłoszenia grupowe (min. 15 osób).

Wśród wrześniowych propozycji mamy dla Was prawdziwą perełkę Lubelszczyzny. A także trochę jej mniej znanych okolic.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Salon Czerwony. Jeden ze wspaniałych pałacowych żyrandoli. W tle portrety hetmana Jana Zamoyskiego i jego żony Barbary z Tarnowskich. Foto: Liliana Kołłątaj


KOZŁÓWKA. REZYDENCJA ZAMOYSKICH
35 km na północ od Lublina, 9 km od Lubartowa i niecały kilometr od wsi Kamionka leży niewielka wioska Kozłówka. I pewnie mało komu byłaby znana, gdyby nie pewien obiekt, który rozsławił ją na całą Polskę. I nie tylko Polskę. To wspaniały XVIII-wieczny reprezentacyjny kompleks pałacowo-parkowy. Jego historia wiąże się z dwoma znakomitymi nazwiskami możnych rodów arystokratycznych – Bielińskich i Zamoyskich.
W pałacu urządzono Muzeum Zamoyskich – wspaniałą ekspozycję wnętrz z epoki baroku. Nie jest to jednak jedyna atrakcja kompleksu w Kozłówce.W jednej z oficyn obejrzeć można powozy i karety. Po drugiej stronie dziedzińca, w dawnych zabudowaniach gospodarczych urządzono jedyną w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu. Do pałacu przylega kaplica, w której umieszczono kopię kunsztownego nagrobka księżnej Zofii Czartoryskiej. W oficynie przy bramie do ogrodu mieści się galeria wystaw czasowych. Sam ogród otaczający zabudowania pałacowe również godzien jest uwagi. W efekcie, by obejrzeć wszystko w miarę dokładnie, trzeba przeznaczyć na to ok. 3 godziny.

Ogród Różany w Kozłówce, na terenie rezydencji Zamoyskich. Foto: Liliana Kołłątaj

O Kozłówce i Muzeum Zamoyskich więcej informacji znajdziecie na blogu w dwóch poświęconym im artykułom: KOZŁÓWKA. KLEJNOT LUBELSZCZYZNY oraz W CZERWONYM SALONIE I PO CZERWONYCH DYWANACH czyli U ZAMOYSKICH W KOZŁÓWCE.

Kozłówka. Muzeum Socrealizmu obok pałacu Zamoyskich
Dolina Wieprza. Foto: archiwum internetowe

DOLINA WIEPRZA I PARKI KRAJOBRAZOWE
Przyroda tych okolic to nie tylko ogród wokół pałacu. Kilka kilometrów dalej rozciągają się dwa parki krajobrazowe. Topografię i pejzaż tego regionu wyznaczają dwie rzeki meandrujące wśród pól i niewysokich pagórków: Minina i Wieprz. Malowniczości dopełniają rozlewiska i liczne stawy rybne. I właśnie Dolinę Wieprza spróbujemy poznać trochę dokładniej.

Dolina Wieprza i stawy rybne w Samoklęskach. Na pierwszym planie dawny pałac Kuszelów. Foto: archiwum internetowe

SAMOKLĘSKI I INNE. BLASKI I CIENIE DAWNYCH REZYDENCJI MAGNACKICH
Bliskość siedziby Bielińskich i Zamoyskich, a także warunki lokacyjne spowodowały zainteresowanie tymi okolicami możnych i znanych rodów. Tu swe dwory i pałace sytuowali Firlejowie, Podlodowscy, Kuszelowie, Jezierscy, Kiccy. Ich obecność przyciągała drobną szlachtę ziemiańską, co skutkowało powstawaniem także licznych dworków drobnoszlacheckich. Wiele z tych obiektów przetrwało do naszych czasów, aczkolwiek w bardzo różnym stanie, często opuszczone i popadające w ruinę. Więcej tu niestety cieni niż blasków. Nadal jednak widać ślady ich świetności. Trzy z takich dworów – pałaców poznamy nieco bliżej. A Kajetanowi Kickiemu i jego poczynaniom w tej okolicy poświęcimy trochę więcej uwagi.

Dwór z 1800 roku w Samoklęskach. Foto: polskiezabytki.pl

Dwór w Samoklęskach zbudowany został w 1800 roku wg projektu Christiana Piotra Aignera dla wychowawcy synów Czartoryskich, pułkownika Ciesielskiego. W I połowie XIX w. Izabela Czartoryska założyła tu park krajobrazowy. W latach 1824- 1910 należał do Jana Weyssenhoffa. W roku 1910 dobra nabyli Wacław i Róża z Orsettich Kuszelowie. Zaniedbane gospodarstwo doprowadzili do wzorowego stanu; rozwinęli hodowlę koni, założyli kompleks stawów rybnych, unowocześnili gorzelnię. Niestety po II wojnie zaczęła się powolna degradacja. Potężnych zniszczeń dokonali żołnierze Armii Czerwonej. Po wojnie posiadłość została rozparcelowana, z części ziem utworzono Państwowe Gospodarstwo Rybackie, z pozostałych – gospodarstwa rolne. W 1969 r. park i pałac zostały przekazane zakładowi opieki społecznej, który opuścił teren w roku 2004. Od roku 2008 posiadłość jest własnością prywatną. Trwa niekończący się remont.

Dwór w Samoklęskach. Foto: archiwum internetowe

Pałac Kickich w Sobieszynie. Foto: archiwum internetowe

Pałac w Sobieszynie został wybudowany w I ćwierci XIX wieku, prawdopodobnie według projektu Chrystiana Piotra Aignera. Od 1830 roku właścicielem majątku był hr. Kajetan Kicki, który w testamencie wyraził wolę, aby cały jego majątek przeszedł na cele społeczne. Jego zamierzeniem było stworzenie fundacji mającej na celu kształtowanie wzorowych gospodarstw rolnych. W rok po śmierci żony, Zofii Kickiej, powstała finansowania przez fundację stacja prób melioracyjnych i doświadczeń rolniczych, ktorą przekształcono w czołową stację doświadczalno rolniczą w Królestwie Polskim. W 1899 przy stacji założono Nadwieprzańską Spółkę Hodowców Roślin i ulokowano w pałacu szkołę rolniczą. Po zakończeniu II Wojny Światowej majątek rozparcelowano, szkole rolniczej pozostawiając tylko jego część. W latach sześćdziesiątych XX w. budynek był użytkowany przez Ośrodek Zdrowia i przedszkole. Od latach dziewięćdziesiątych pozostaje pusty i zdewastowany. Gmina jak dotąd bez sukcesu szuka nabywcy i inwestora.

Zrujnowany pałac Kickich w Sobieszynie. Foto: archiwum internetowe

Pałac Jezierskich w Garbowie. Foto: archiwum internetowe

Pałac w Garbowie został zbudowany w II połowie XIX wieku przez hrabiego Jana Jezierskiego, który w 1816 r. nabył garbowskie dobra od Czartoryskich. Pałac zaprojektowany został przez warszawskiego architekta Józefa Dietricha. Na początku XX wieku majątek kupił Bohdan Broniewski, a po jego śmierci całość przeszła w ręce Zygmunta Broniewskiego, komendanta głównego NSZ. Po wojnie obiekt miał więcej szczęścia niż sąsiednie. Od 1945 roku przejął go Skarb Państwa. Od 1959 roku użytkowała go Spółdzielnia Zdrowia w Garbowie. Obecnie mieści się tu Zespół Opieki Zdrowotnej w Puławach, który wykonał kilka kolejnych remontów, czego efektem jest całkiem dobry stan obiektu.

Zespół pałacowo-parkowy w Garbowie. Foto archiwum internetowe

Termin: 12.09.2021, niedziela
– – –
Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00


W związku z koniecznością wcześniejszej rezerwacji wstępu do Muzeum Zamoyskich zgłoszenia i wpłaty przyjmujemy do 7.09.
Później – o ile zostaną wolne miejsca.


Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 155 zł
dla pozostałych osób: 175 zł


Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu min. 12 osób z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł)


Kalkulacja kosztu obejmuje:

  • przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
  • realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
  • bilety wstępu i zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem Muzeum Zamoyskich w Kozłówce;
  • ubezpieczenie wycieczkowe.

Koszt nie obejmuje obiadu. Dwuwudaniowy posiłek na zamówienie dla grupy możliwy będzie za dodatkową opłatą – 35 zł. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie i wpłatę na konto.

Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub
poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️

Jeżeli zgłoszenie dotyczy kilku osób prosimy wpisać tu imiona, nazwiska oraz daty urodzenia wszystkich pozostałych zgłoszonych osób (dotyczy również dzieci). Jeżeli wyjazd jest indywidualny – prosimy postawić kreski

1.

2.
Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.


Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –

W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.

Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.

W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Foto: Liliana Kołłątaj


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “KOZŁÓWKA I DOLINA WIEPRZA. Polesie z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close