KOZŁÓWKA. KLEJNOT LUBELSZCZYZNY

Kozłówka. Fronton pałacu Zamoyskich od strony głównego dziedzińca

35 km na północ od Lublina, 9 km od Lubartowa i niecały kilometr od wsi Kamionka leży niewielka wioska Kozłówka. I pewnie mało komu byłaby znana, gdyby nie pewien obiekt, który rozsławił ją na całą Polskę. I nie tylko Polskę. To wspaniały XVIII-wieczny reprezentacyjny kompleks pałacowo-parkowy, uhonorowany w 2007 roku przez Prezydenta RP prestiżowym tytułem POMNIKA HISTORII. Jego historia wiąże się z dwoma znakomitymi nazwiskami możnych rodów arystokratycznych – Bielińskich i Zamoyskich.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich. Widok od strony ogrodu.

Wybudowany został w latach 1736 – 1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, najprawdopodobniej według projektu sławnego architekta Józefa Fontany.
Czasy swej największej świetności pałac osiągnął za I ordynata, hrabiego Konstantego Zamoyskiego (1846-1923). Z tego też okresu pochodzi większość eksponatów oraz zachowany, głównie barokowy, wystrój wnętrz.
Po roku 1944 zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce stał się własnością Państwa Polskiego. Początkowo pełnił funkcję składnicy muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Do krajowego rejestru zabytków kompleks w Kozłówce wpisany został 16 czerwca 1970 r. Od 1979 roku istnieje tu ogólnodostępne muzeum, a od roku 1992 w pałacu mieści się Muzeum Zamoyskich.
Pałac w Kozłówce zaskakuje i zachwyca bogatą kolekcją mebli, malarstwa, rzeźb i rzemiosła artystycznego z XVIII, XIX i początku XX wieku.
W bogactwie ekspozycji i walorach całości kompleksu Kozłówka może śmiało konkurować z takimi sławami wśród zabytków polskich jak Wawel, Wilanów. Może się też z powodzeniem mierzyć z europejskimi historycznymi obiektami reprezentacyjnymi, takimi jak np. zamki nad Loarą czy Wersal. Ta najlepiej obecnie zachowana w Polsce rezydencja arystokratyczna wyróżnia się autentycznością architektury, wystroju i eskponatów, a także dbałością o zachowanie dawnego wyglądu zarówno pałacu jak też otaczającego parku.
W głównym obiekcie kompleksu – pałacu urządzono Muzeum Zamoyskich. Nie jest to jednak jedyna atrakcja kompleksu w Kozłówce.

Kozłówka. Powozownia przy pałacu Zamoyskich

Po sąsiedzku obejrzeć można powozownię. Po drugiej stronie dziedzińca , w dawnych zabudowaniach gospodarczych urządzono jedyną w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu, prezentującą ok. 1600 eksponatów: rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów.  W przylegającym parku ustawiono wykonane w manierze socrealistycznej pomniki m.in. Bolesława Bieruta, Juliana Marchlewskiego, a także przeniesiony z Poronina pomnik Włodzimierza Ilicza Lenina.

Kozłówka. Muzeum Socrealizmu obok pałacu Zamoyskich

Od strony ogrodu do murów pałacu przylega wysoka kaplica z kopią nagrobka księżnej Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, wzorowana na kaplicy pałacu królewskiego w Wersalu. Księżna Zofia pochowana została we Florencji, tam gdzie zmarła, tam też znajduje się oryginalny nagrobek.

Kozłówka. Kaplica przypałacowa. Kopia nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej

W oficynie zamkowej, po stronie powozowni, zorganizowano galerię, w której mają miejsce wystawy czasowe.
Park pałacowy – jak przystało na barokową rezydencję dzieli się na ogród francuski, bliżej pałacu i park romantyczny w dalszych rejonach kompleksu.

Kozłówka. Muzeum Socrealizmu obok pałacu Zamoyskich.

Część parku za Galerią Socrealizmu i zabudowaniami gospodarczymi zajmuje ogród różany, który szczególnie pięknie prezentuje się w czerwcu. W roku 2021 Klub Globtrotera wybiera się ponownie do Kozłówki i w jej okolice, tym razem wczesną jesienią – 12 września. Szczegóły na temat tej wycieczki znajdziecie w osobnej informacji.
Dla tych, którzy chcieliby się wybrać indywidualnie, mamy garść informacji praktycznych. Wstęp  do obiektów muzealnych jest płatny, można wybrać które z muzeów chcemy obejrzeć, można też zakupić karnet na wszystkie.  Karnet kosztuje 35 zł, są też oczywiście zniżki dla młodzieży i seniorów. Pałac zwiedza się tylko z przewodnikiem, przy czym wejścia są dość często. Zwiedzanie trwa ok. 50 minut i obejmuje zwykle także kaplicę zamkową. Kaplica na ogół dostępna jest do zwiedzania także bezpłatnie i bez przewodnika, w godzinach otwarcia Muzeum. Pozostałe obiekty przewidziane są do zwiedzania indywidualnego, bez ograniczeń czasowych. Jest także dzień wstępu wolnego do obiektów muzealnych, obowiązują jednak limity zwiedzania, tak jak w dni płatne. Planując wizytę z gratisem warto sprawdzić dokładny dzień, bo zmienia się to co roku, a także nawet w ciągu roku.  W dni bezpłatne pałac otwarty jest godzinach 10.00 -15.00. 

Park otwarty jest do zmierzchu i ogólnodostępny, bez opłat.
Wizytę w Kozłówce warto jednak wcześniej zaplanować, by na miejscu nie doznać rozczarowania. Obiekt nie jest bowiem dostępny w miesiącach zimowych. W roku 2021 Muzeum w Kozłówce będzie otwarte dla zwiedzających dopiero od 6 kwietnia.  Zwykle pałac można było zwiedzać do końca listopada, od wtorku do niedzieli, w godzinach: 10.00 – 15.00, a latem do 17.00.  Warto pamiętać o rezerwacji biletów. Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity zwiedzających, co powoduje, że w sezonie letnim może brakować biletów wstępu do pałacu, który zwiedza się w grupach 25-osobowych. 

Zadbano też o stronę praktyczną, istotną dla turystów. W bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji można zaparkować samochody i autokary. Nie zapomniano też oczywiście o pamiątkach. Kiosk z pocztówkami, albumami i innymi wydawnictwami o Kozłówce oraz drobnymi upominkami ulokowano w pawilonie przy wejściu na teren rezydencji.

Kozłówka. Plan rozmieszczenia obiektów.

W sąsiedztwie rezydencji rozciąga się rozległy Kozłowiecki Park Krajobrazowy,  utworzony w 1990 roku na morenowej Wysoczyźnie Lubartowskiej, uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Tym, których interesują informacje bardziej szczegółowe polecamy stronę oficjalną muzeum: http://www.muzeumzamoyskich.pl.

 

Kozłówka. Muzeum Socrealizmu obok pałacu Zamoyskich

 


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz zasubskrybować bloga i dostawać na maila informacje o nowych artykułach o Warszawie i o Polsce oraz o terminach spacerów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Otrzymuj wiadomości o nowych treściach na blogu prosto na swoją skrzynkę pocztową

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, LUBELSZCZYZNATagi , , , , , ,

4 myśli w temacie “KOZŁÓWKA. KLEJNOT LUBELSZCZYZNY

 1. Hello everyone, it’s my first go to see at this website, and piece of writing is truly fruitful
  in favor of me, keep up posting these articles or reviews.

  Polubienie

 2. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website.

  I am hoping to see the same high-grade content from you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now
  😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close