PRZEZ PONIDZIE DO ŻUP SOLNYCH, MALOWANYCH CHAT, ZAMKÓW I WINNIC


Tarnów. Cafe Tramwaj. Foto: Liliana Kołłątaj

Oprócz tradycyjnych krótkich wycieczek jednodniowych mamy dla Was także kilka propozycji wyjazdów nieco dłuższych, kilkudniowe. Oto trasa wycieczki dwudniowej na Ponidzie i w okolice Tarnowa.

CHMIELNIK
Główną atrakcją Chmielnika jest otwarte niedawno muzeum w synagodze. Miasto oferuje więcej ciekawostek turystycznych i historycznych, ale nie ono jest tym naszym głównym celem. Zatem na razie: na zachętę – tylko Synagoga.

Chmielnik. Szklana replika bimy w odremontowanej synagodze. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa


WEŁECZ
Sosna na Szczudłach to ewenement, który na pewno warto zobaczyć. To prawie stuletnia sosna pospolita z naziemnym systemem korzeniowym. Od 2002 roku to niezwykłe drzewo uznane zostało oficjalnie za pomnik przyrody.

Wełecz. Sosna na Szczudłach. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa


ZALIPIE
O malowanej wsi słyszał chyba każdy turysta w Polsce. Wielu pewnie ją już widziało, ale jeśli nawet to tam zawsze warto zajrzeć ponownie.
To jeden z celów naszej podróży. Niewielka wieś zaskakuje swym wyglądem i kolorystyką. To nie jest jednak tak, że każda chata jest malowana. Podobnie jak na Podlasiu w Krainie Otwartych Okiennic tych najatrakcyjniejszych miejsc trzeba trochę poszukać. Na szczęście w Zalipiu zadbano o to, by w kilku obiektach stworzyć kwintesencję atmosfery tej wioski, szczególnie w Zagrodzie Felicji Curyłowej, do której oczywiście zajrzymy.

TARNÓW
Mało znane miasto z wieloma ciekawostkami. A wśród nich: malowniczy rynek renesansowymi kamieniczkami i pięknym ratuszem w stylu manierystycznym, gotycka bazylika katedralna, mauzoleum gen. Józefa Bema w Parku Strzeleckim, Góra św. Marcina z ruinami zamku Tarnowskich. Tarnów to miasto aż pięciu kultur. Swój ślad odcisnęli tu Polacy, Austriacy, Węgrzy, Żydzi i Romowie. W trakcie naszego pobytu postaramy się znaleźć przejawy istnienia i działań każdej z tych narodowości.
To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia Klubu Globtrotera wizyta w Tarnowie i jego okolicach. Ten region oferuje bowiem nieprzebrane ilości ciekawostek. Tym razem zaledwie liźniemy tej obfitości, rozsmarowanie w szczegółach pozostawiając sobie na kolejne wycieczki.

WINNICA – ENO Tarnowskie
Winnic w Tarnowskiem i w Małopolsce dostatek. To jeden z największych w Polsce – po zielonogórskim – rejonów uprawy winorośli. Aż trudno się zdecydować, którą wybrać. Zależnie od dostępności (wrzesień to już czas pierwszych zbiorów) odwiedzimy jedną z tych położonych na zboczach wzgórz nad Dunajcem (Dąbrówka lub Gierowa, konkretnie potwierdzimy bliżej terminu wyjazdu).

Eno Tarnowskie. Małopolska winnica nad Dunajcem. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa


ZAMEK W WIŚNICZU
Zamek w Wiśniczu to pokaźnych rozmiarów wielkopańska rezydencja z czasów późnego gotyku. Do dziś obiekt przetrwał w niemal niezmienionym stanie od czasów powstania. Zachowała się pierwotna struktura murów, dawny układ wnętrz oraz znaczna część ciekawego wystroju.

Zamek w Wiśniczu na chwilę przed otwarciem bram. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa

BOCHNIA
Jeśli Bochnia – to oczywiście: kopalnia soli, tym bardziej, że to właśnie tu jest ta najstarsza, a nie w Wieliczce. Ale Bochnia to nie tylko kopalnia. Samo miasteczko jest także bowiem godne uwagi. Wprawdzie od soli trudno tu uciec, więc główna miejska trasa turystyczna to oczywiście Bocheński Szlak Soli. Ale obiekty na nim to nie tylko naziemne zabytkowe budynki szybowy górniczych, ale także np. Planty Salinarne, a na nich tężnia z prawdziwego zdarzenia (nic dziwnego, wszak solanki tu pod dostatkiem). Wśród innych ciekawostek bez wątpienia wyróżnia się Koci Zamek, który ani nie jest zamkiem, ani nie ma wiele wspólnego z kotami, ale za to jest zupełnie wyjątkowy architektonicznie.
Kwestię zwiedzania kopalni – ze względu na rozmaite indywidualne ograniczenia – pozostawiamy do decyzji samym zainteresowanym. Chętnych na zwiedzanie prosimy o wybranie trasy i doliczenie kosztów biletu przy wpłacie.
Wewnątrz kopalni prowadzą różne trasy, które obejmują jej najciekawsze miejsca. Przejście trasy standardowej trwa 3 godziny, wraz z przepłynięciem łodzią po sztolniach – 4 godziny. Ceny zwiedzania są zróżnicowane w zależności od wybranego wariantu.


Terminy:
4.-5.09.2021, sobota – niedziela;
25.-26.06.2022, sobota – niedziela

– – –
Spotkanie grupy: godz. 7.00, sobota, Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: niedziela, ok. 22.00


W związku z koniecznością wcześniejszej rezerwacji wstępów i noclegu zgłoszenia i wpłaty na termin wrześniowy przyjmujemy – do 29.08.2021, na termin czerwcowy – do 25.05.2022.

Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 475 zł
dla pozostałych osób: 495 zł
+ bilet do kopalni soli w Bochni: zależnie od wybranej trasy: od 68 zł do 87 zł

Powyższa kalkulacja przeliczona jest dla grupy ok.20 uczestników. Wyjazd realizowany będzie przy zgłoszeniu min. 10 osób z dopłatą do kosztów transportu (ok. 50 zł)

Koszt podstawowy obejmuje:
przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
realizację programu krajoznawczego, w tym: bilety wstępu do Synagogi w Chmielniku oraz zamku w Wiśniczu;
wizytę w winnicy wraz z degustacją;
1 nocleg w hotelu/pensjonacie w rejonie Tarnowa, pokoje 2-os. z łazienką; za dopłatą możliwe pokoje jednoosobowe (nie więcej niż 3 w grupie);
częściowe wyżywienie: obiadokolacja w sobotę, śniadanie i obiad w niedzielę;
opiekę pilota wycieczki na całej trasie;
ubezpieczenie wycieczkowe.

Bilety do Kopalni Soli w Bochni nie wchodzą w skład ceny podstawowej.

Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub
poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.

Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –

Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.

W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.

Bochnia. Koci zamek. Foto archiwum internetowe


Podoba Ci się pomysł takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


7 myśli w temacie “PRZEZ PONIDZIE DO ŻUP SOLNYCH, MALOWANYCH CHAT, ZAMKÓW I WINNIC

 1. Świetna nie typowa trasa 😍

  Polubienie

 2. Bo Klub Globtrotera specjalizuje się właśnie w takich nietypowych trasach.🙂

  Polubienie

 3. Ewa Balcerak 06/09/2021 — 16:05

  Bardzo spodobał mi się pomysł takiej trasy wycieczki. Niestety nie będę mogła wziąć udziału w drugim terminie, bo w październiku wyjeżdżam do sanatorium w Krynicy Zdrój, ale chętnie wezmę udział, jeśli będzie następna edycja tej wycieczki, może w przyszłym roku.

  Polubienie

 4. Na pewno będziemy powtarzać tę trasę w przyszłym roku. 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close