W GOŚCINIE W HANNIE NA POLESIU

Hanna. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa

W gościnie w Hannie, a nie u Hanny, zapytacie? Owszem, bowiem to wieś Hanna na Polesiu. Tak, jest miejsce o takiej nazwie. 😀 W dodatku kiedyś nawet było to miasto. Ale o tym za chwilę.
Przepiękny drewniany kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła usytuowany nieopodal zadbanego ryneczku natychmiast zwraca uwagę. Powstał w latach 1739–1742 z fundacji Hieronima Radziwiłła, jako cerkiew unicka. Stojąca obok drewniana dzwonnica również została zbudowana w tym samym czasie.
Po likwidacji parafii unickiej, w 1875 r., świątynia nadal pozostała cerkwią, przeszła do obrządku prawosławnego.

Hanna. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa


Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przejął ją Kościół rzymskokatolicki i tak pozostało do dziś.


I jeszcze słówko o nazwie wsi, bo to ciekawa historia.
Dawnymi czasy zatrzymała się tu na odpoczynek w drodze na Ruś królowa Anna Jagiellonka. Odpoczynek był nieco wymuszony przez sytuację, jako że zepsuł się powóz, którym podróżowała. Wyjątkowo przypadła do gustu mieszkańcom, więc pomogli jej i przyjęli ją najlepiej jak mogli i umieli. W podziękowaniu za serdeczne ugoszczenie królowa pozwoliła nazwać osadę swoim imieniem. W miejscowej gwarze imię Anna przybrało brzmienie Hanna. A do nazwy osady dołączono również lokalną rzekę, zdrobniale nazywając ją Hanka.

Hanna. Osiemnastowieczna dzwonnica przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa

Hanna leży nad rzekami Bugiem i Hanką, prawie tuż przy granicy z Białorusią. Jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Dawniej była miastem magnackim. Lokowana została na prawie magdeburskim w roku 1546 przez Bohdana Bohowityna, herbu Pelikan, syna lokalnego prominenta, jak byśmy to dziś powiedzieli, Lwa Bohowityna – pisarza hospodarskiego, klucznika i cześnika brzeskiego, starosty krzemienieckiego. Od XVII wieku Hanna wchodziła w skład ordynacji nieświeżskiej rodu Radziwiłłów. W końcu XVIII wieku należała do powiatu brzeskolitewskiego województwa brzeskolitewskiego. Prawa miejskie utraciła 20 marca 1821. W latach 1975 – 1998 administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego. Obecnie przypisana została do powiatu włodawskiego w województwie lubelskim i to umiejscowienie ma sens, gdyż Hanna i jej okolice to zdecydowanie Polesie, a nie Podlasie.

Hanna. Mural nawiązujący do historii osady zdobi jedną z chat w centrum regionalnym. Foto: Liliana Kołłątaj

Hannę bez wątpienia warto odwiedzić. Oczywiście głównym punktem wizyty będzie kościół, ale to nie jedyna ciekawostka tej miejscowości. Słowo ‚miejscowość’ będzie tu najlepszym określeniem, bo ‚wieś’ zdecydowanie tu nie pasuje. Chyba przydałoby się wprowadzić w oficjalnych nazwach administracyjnych dodatkową kategorię, bo wiele jest w Polsce takich wsi – miasteczek, które w efekcie krętych zawiłości historii utraciły prawa miejskie, a nijak nie chcą być wsią.🙂

Hanna. Kapliczka w parku – ryneczku na wprost kościoła. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa

Kościół jest obecnie częścią centrum kultury regionalnej, które powstało przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej. Obiekty wchodzące w skład Centrum Religijno-Zabytkowego :

  1. XVIII-wieczny drewniany kościół;
  2. Dzwonnica z prezentacjami multimedialnymi;
  3. Centrum Dialogu – miejsce spotkań wielu kultur i religii;
  4. Miejsce modlitwy – Zegar Męki Pańskiej;
  5. Galeria artystyczna;
  6. Muzeum z przedmiotami gospodarstwa domowego sprzed 100-lat;
  7. Ogród probostwa.
Hanna. Karczma Organistówka. Odrestaurowany budynek dawnej organistówki to obecnie część centrum regionalnego. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa

Praktycznie cały ten teren dostępny jest bez ograniczeń i można to wszystko obejrzeć indywidualnie (z wyjątkiem wnętrza kościoła). Zdecydowanie polecam jednak skorzystanie z opcji oprowadzania przez proboszcza. My w trakcie wycieczki KLUBU GLOBTROTERA WARSZAWA wybraliśmy tę formę i nie żałujemy. A w ogóle to warto poznać lokalne osobistości,które nadają kierunek działań wsi Pani Wójt i Proboszcz. Obydwoje pasjonaci. Proboszcz – niesamowity eurudyta, słuchaliśmy jego teologicznych wywodów o historii, dekoracji i wyposażeniu wnętrza kościoła z otwartymi oczami i buziami. Niesamowite było spotkać kogoś takiego w takiej wiosce „na końcu świata”.🙂. Poniżej na ilustracji możecie sprawdzić godziny otwarcia i inne praktyczne informacje.

Hanna. Informacje praktyczne dla zwiedzających. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa

Hanna to także gmina, w której znaleźć można wielu artystów ludowych. Szczególnie popularne jest tam przędzenie wzorzystych materiałów o kolorystyce i motywach ludowych, typowych dla pogranicza polsko-białoruskiego, a także wyroby z dzianiny, od małych serwetek po kapy i obrusy. Inne kierunki lokalnego rękodzieła to wikliniarstwo i rzeźba w drewnie. Znajdziemy tu także utalentowane malarki, w swych obrazach nawiązujące do nadbużańskiej przyrody i kultury. Przykłady tych lokalnych działań artystycznych można obejrzeć w niewielkiej galerii w centrum kulturalnym w Hannie, a czasem także kupić na jarmarkach czy festynach organizowanych na dziedzińcu między Karczmą Organistówką a galerią.


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close