OLSZTYŃSKIE AKWEDUKTY

Olsztyńskie zabytkowe mosty kolejowe. Foto: Liliana Kołłątaj

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak starorzymskie akwedukty. Aż tak długiej historii jednak nie mają. Tym niemniej są to też obiekty zdecydowanie zabytkowe, gdyż trwają tam już ponad 100 lat. Oczywiście, mimo narzucających się skojarzeń, akweduktami nie są. To jeden z nieoczywistych zabytków Olsztyna, mniej znany, przez nie wszyscy turyści tam docierają.
Słynne olsztyńskie zabytkowe wiadukty – mosty, przerzucone nad Łyną i okolicznymi ulicami, istnieją od II połowy XIX wieku i nadal służą podróżnym.
Pierwszy most, widoczny z tyłu na zdjęciach, powstał w latach 1872–1873, w związku z uruchomieniem połączenia kolejowego z Olsztyna do Czerwonki i Ostródy. Równo pięćdziesiąt lat później, w roku 1892 zbudowano drugi most (południowy). Wysokość mostów, 20 metrów ponad ulicą i rzeką, pozwala podziwiać niemal całą panoramę miasta, kiedy przejeżdża się tamtędy pociągiem.
W 1977 mosty zostały wpisane na listę zabytków architektury.

Olsztyńskie zabytkowe mosty kolejowe. Foto: Liliana Kołłątaj

Aby się tam dostać trzeba wyjść nieco poza utarte szlaki zwiedzania Olsztyna i zboczyć na północ ze Starego Miasta. Ale nie jest to wcale jakaś olbrzymia odległość, zaledwie kilkanaście minut od zamku. A będzie to przy okazji bardzo sympatyczny spacer przez Park Podzamcze.

Olsztyńskie akwedukty
Do wiaduktów dochodzimy przez rozległy Park Podzamcze. Foto: Liliana Kołłątaj

Niestety, najbliższa okolica mostów dość mocno zarośnięta jest samosiejkami, co trochę utrudnia podziwianie obiektów i oczywiście ich fotografowanie. Najlepiej więc chyba wybrać się tam późną jesienią lub zimą, gdy widoków nie przysłaniają liście na drzewach.


Do mostów dojść można z dwóch stron. Szukając ich trzeba kierować się w stronę ulic Natalii Żarskiej, po jednej stronie, idąc od zamku (i jest to krótsza droga) lub ulicą Wyzwolenia w stronę ul. 15 Dywizji, wędrując po drugiej stronie Łyny, od centrum miasta.

Olsztyńskie zabytkowe mosty kolejowe. Foto: Liliana Kołłątaj

 


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach wycieczek, rajdów i spacerów historycznych Klubu Globtrotera.


* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close