
Na pierwszy rzut oka wyglądają jak starorzymskie akwedukty. Aż tak długiej historii jednak nie mają. Tym niemniej są to też obiekty zdecydowanie zabytkowe, gdyż trwają tam już ponad 100 lat. Oczywiście, mimo narzucających się skojarzeń, akweduktami nie są. To jeden z nieoczywistych zabytków Olsztyna, mniej znany, przez nie wszyscy turyści tam docierają.
Słynne olsztyńskie zabytkowe wiadukty – mosty, przerzucone nad Łyną i okolicznymi ulicami, istnieją od II połowy XIX wieku i nadal służą podróżnym.
Pierwszy most, widoczny z tyłu na zdjęciach, powstał w latach 1872–1873, w związku z uruchomieniem połączenia kolejowego z Olsztyna do Czerwonki i Ostródy. Równo pięćdziesiąt lat później, w roku 1892 zbudowano drugi most (południowy). Wysokość mostów, 20 metrów ponad ulicą i rzeką, pozwala podziwiać niemal całą panoramę miasta, kiedy przejeżdża się tamtędy pociągiem.
W 1977 mosty zostały wpisane na listę zabytków architektury.

Aby się tam dostać trzeba wyjść nieco poza utarte szlaki zwiedzania Olsztyna i zboczyć na północ ze Starego Miasta. Ale nie jest to wcale jakaś olbrzymia odległość, zaledwie kilkanaście minut od zamku. A będzie to przy okazji bardzo sympatyczny spacer przez Park Podzamcze.

Niestety, najbliższa okolica mostów dość mocno zarośnięta jest samosiejkami, co trochę utrudnia podziwianie obiektów i oczywiście ich fotografowanie. Najlepiej więc chyba wybrać się tam późną jesienią lub zimą, gdy widoków nie przysłaniają liście na drzewach.
Do mostów dojść można z dwóch stron. Szukając ich trzeba kierować się w stronę ulic Natalii Żarskiej, po jednej stronie, idąc od zamku (i jest to krótsza droga) lub ulicą Wyzwolenia w stronę ul. 15 Dywizji, wędrując po drugiej stronie Łyny, od centrum miasta.

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz zasubskrybować bloga i dostawać na maila informacje o nowych artykułach o Warszawie i o Polsce oraz o terminach spacerów i wycieczek Klubu Globtrotera.

Otrzymuj wiadomości o nowych treściach na blogu prosto na swoją skrzynkę pocztową
* * *
Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
* * *
Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/