ŁAZIENKA… W ŁAZIENKACH

Pałac Myślewicki od strony Sali Stołowej i Łazienki. Przez okno z lewej strony możemy zajrzeć z zewnątrz do pokoju kąpielowego. Foto: Liliana Kołłątaj

A dokładniej – w Pałacu Myślewickim, na parterze, tuż za Salą Stołową, z której przez drzwi z prawej strony przechodzi się bezpośrednio do Łazienki. Gdy patrzy się od zewnątrz pokój z łazienką nie wyróżnia się zupełnie z bryły budynku, odnosi się wręcz wrażenie, że patrzymy na okna Sali Stołowej, podczas gdy jedno z nich, po lewej stronie, to już okno Łazienki.

Fragment Sali Stołowa w Pałacu Myślewickim. Z prawej strony wgłębi widać wejście do Łazienki. Foto: Liliana Kołłątaj

To jedno z niewielu kompletnie zachowanych pałacowych wnętrz „sanitarnych” w Polsce. Drugą taką piękną izbę kąpielową w Warszawie możemy obejrzeć w Wilanowie (łazienka Izabeli Czartoryskiej). W łazience w Pałacu Myślewickim na uwagę zasługują zwłaszcza plafon i kominek.

Fragment Łazienki w Pałacu Myślewickim. Foto: Liliana Kołłątaj

Na plafonie Jan Bogumił Plersch wymalował motyw z poematu Owidiusza. Wdzięcznie prezentuje się nam Flora w towarzystwie podziwiającego ją Zefira i amorków. Dzieła Plerscha możemy podziwiać też w innych pokojach, jako że był on twórcą większości ściennych dekoracji malarskich pałacu.

Sufit Łazienki w Pałacu Myślewickim zdobi plafon z Florą i Zefirem. Foto: Liliana Kołłątaj

Podziwiając kominek warto schylić się i zajrzeć za palenisko. Zobaczymy tam płytę z herbem Rzeczypospolitej z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Płyta wewnątrz kominka z herbem Rzeczypospolitej z czasów Stanisława Augusta. Foto: Liliana Kołłątaj

Zaskakuje urna ustawiona przed lustrem umieszczonym nad kominkiem. To nietypowa forma kadzielnicy, pojemnika na wonności, z którego roztaczały się aromaty podczas kąpieli.

Kadzielnica nad kominkiem w Łazience w Pałacu Myślewickim. Foto: Liliana Kołłątaj

Tuż obok kominka zauważymy drzwi. Prowadziły one do tzw. miejsca sekretnego, czyli tego gdzie nawet królowie piechotą chadzali.🙂 W tym pałacu go nie obejrzymy, ale miejsce sekretne jest pięknie zaprezentowane w Białym Domku.

Z Łazienki w Pałacu Myślewickim niewielkie drzwi za kominkiem prowadzą do „miejsca sekretnego”. Foto: Liliana Kołłątaj
„Miejsce sekretne” w Białym Domku. Foto: Liliana Kołłątaj

W obecnym wyposażeniu pokoju kąpielowego brakuje podstawowego elementu – wanny. Cynowa wanna stała tam niegdyś w półkolistej niszy, obecnie zajętej przez wspaniały dziewiętnastowieczny wazon – amforę z alabastru. Brak wanny rekompensują piękne rokokowe mebelki, między innymi: toaletka (zwana z włoska puderezza) oraz intarsjowana komódka.

Przechodząc dalej warto zerknąć na płaskorzeźbę umieszczoną na ścianie po lewej stronie w korytarzu za Łazienką. To odlew gipsowy „Tańca Muz” autorstwa Thorvaldsena. Wprawdzie tylko kopia, ale jakże piękna. Chwilę później trafimy do Przedpokoju z kapitalnym zegarem szafowym, a za nim do przepięknego Pokoju Krajobrazowego. Ale to już tematy na kolejną opowieść.😉🙂

Drzwi z lewej strony Łazienki drzwi prowadzą do korytarza i przedpokoju, przez które przechodzi się do Pokoju Krajobrazowego. Foto: Liliana Kołłątaj
W korytarzu za Łazienką w Pałacu Myślewickim warto zerknąć na lewo. Wisi tam piękna kopia równie pięknej płaskorzeźby „Taniec Muz” Thorvaldsena. Foto: Liliana Kołłątaj

Zaś ogólnie o Pałacu Myślewickim możecie poczytać tu ➡️ PAŁAC MYŚLEWICKI W ŁAZIENKACH

Pałac Myślewicki w jesiennej scenerii. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.W okazałym kominku zwieńczonym lustrem zwraca uwagę płyta za paleniskiem ozdobiona herbem Rzeczypospolitej z czasów Stanisława Augusta, z naprzemiennie umieszczonymi polskim Orłem i litewską Pogonią, symbolizujacymi unię dwóch państw i narodów.

3 myśli w temacie “ŁAZIENKA… W ŁAZIENKACH

 1. Barbara Hajac 22/11/2021 — 14:43

  Dzień dobry Pani Liliano, dziękuję, z wdzięcznością. Ciekawe. Barbara

  pon., 22.11.2021, 13:06 użytkownik Klub Globtrotera Warszawa napisał:

  > Klub Globtrotera Warszawa posted: ” A dokładniej – w Pałacu Myślewickim, > na parterze, tuż za Salą Stołową, z której przez drzwi z prawej strony > przechodzi się bezpośrednio do Łazienki. Fragment Sali Stołowa w Pałacu > Myślewickim. Z prawej strony wgłębi widać wejście do Łazienki. Foto: L” >

  Polubienie

 2. Polecam się na przyszłość.🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close