DOM NARUTOWICZA W ŁAZIENKACH

Dom Narutowicza w Łazienkach Królewskich. Foto: Liliana Kołłątaj

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że na terenie Łazienek Królewskich znajduje się … przedszkole. Jego teren jest wydzielony i otoczony ogrodzeniem. Ale gdy się rozejrzyjmy, widzimy wyraźnie, że budynek stoi w linii zabudowań obiektów historycznych.

Dom Narutowicza w Łazienkach Królewskich. Obecnie Przedszkole nr 42. Foto: Liliana Kołłątaj

Bo też faktycznie przedszkole mieści się w zabytkowym budynku, a jego teren przylega z jednej strony do Powozowni i Stajni Kubickiego, a z drugiej do dawnych koszar kantonistów, obecnie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Przedszkole publiczne nr 42 funkcjonuje tam już od ponad 60 lat. Przyznacie, że trudno o lepszą lokalizację takiej placówki, prawda?🙂

Dom Narutowicza w Łazienkach Królewskich. Obecnie Przedszkole n r 42. Foto: Liliana Kołłątaj

Budynek ma dość długą historię. Zbudowano go w latach 30. XIX w. jako mieszkania dla wyższych wojskowych i chłopców mających odbywać służbę wojskową.

W 1920 roku zamieszkał tu Gabriel Narutowicz, będąc już ministrem rządu II Rzeczypospolitej (najpierw – od 23 czerwca 1920 ministrem robot publicznych, później – od 28 czerwca 1922).

Gabriel Narutowicz. Fotografia z roku 1920, autor

W 1922 r. Belweder został oficjalną rezydencją pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej i willa stała się automatycznie oficjalnym służbowym mieszkaniem Prezydenta, do 14 grudnia 1922, zaledwie przez kilka dni jego prezydentury (wybór Narutowicza nastąpił 9. grudnia 1922 r.). Zwykło się nazywać ją Domem Narutowicza.

Prywatnie zamieszkał w willi przy ulicy Parkowej 23, nieopodal Łazienek, wybudowanej w roku 1921 według projektu Mariana Kontkiewicza. Niestety, Gabriel Narutowicz zdołał się nią nacieszyć zaledwie kilka dni, przeprowadził się tam bowiem dopiero 11 grudnia 1922, a zmarł po zamachu 16 grudnia 1922 r. Później willę odziedziczyła jego rodzina.

Willa Narutowicza przy ulicy Parkowej 23. Foto: Andrzej Kontkiewicz. Źródło zdjęcia: https://kontkiewiczfamily.wordpress.com/

Po zamachu na Narutowicza i jego śmierci kolejny prezydent, Stanisław Wojciechowski, zamieszkał w Belwederze.

Pierwszego prezydenta II RP upamiętnia tablica na ścianie budynku, wmurowana w roku 1923. Dowiadujemy się z niej, że Gabriel Narutowicz mieszkał w tym domu od 7 IX 1920 r. do 14 XII 1922 r.

Dom Narutowicza w Łazienkach Królewskich. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach wycieczek, rajdów i spacerów historycznych Klubu Globtrotera.


* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close