
Pewnie nie wszyscy wiedzą, że na terenie Łazienek Królewskich znajduje się … przedszkole. Jego teren jest wydzielony i otoczony ogrodzeniem. Ale gdy się rozejrzyjmy, widzimy wyraźnie, że budynek stoi w linii zabudowań obiektów historycznych.

Bo też faktycznie przedszkole mieści się w zabytkowym budynku, a jego teren przylega z jednej strony do Powozowni i Stajni Kubickiego, a z drugiej do dawnych koszar kantonistów, obecnie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Przedszkole publiczne nr 42 funkcjonuje tam już od ponad 60 lat. Przyznacie, że trudno o lepszą lokalizację takiej placówki, prawda?🙂

Budynek ma dość długą historię. Zbudowano go w latach 30. XIX w. jako mieszkania dla wyższych wojskowych i chłopców mających odbywać służbę wojskową.
W 1920 roku zamieszkał tu Gabriel Narutowicz, będąc już ministrem rządu II Rzeczypospolitej (najpierw – od 23 czerwca 1920 ministrem robot publicznych, później – od 28 czerwca 1922).

W 1922 r. Belweder został oficjalną rezydencją pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej i willa stała się automatycznie oficjalnym służbowym mieszkaniem Prezydenta, do 14 grudnia 1922, zaledwie przez kilka dni jego prezydentury (wybór Narutowicza nastąpił 9. grudnia 1922 r.). Zwykło się nazywać ją Domem Narutowicza.
Prywatnie zamieszkał w willi przy ulicy Parkowej 23, nieopodal Łazienek, wybudowanej w roku 1921 według projektu Mariana Kontkiewicza. Niestety, Gabriel Narutowicz zdołał się nią nacieszyć zaledwie kilka dni, przeprowadził się tam bowiem dopiero 11 grudnia 1922, a zmarł po zamachu 16 grudnia 1922 r. Później willę odziedziczyła jego rodzina.

Po zamachu na Narutowicza i jego śmierci kolejny prezydent, Stanisław Wojciechowski, zamieszkał w Belwederze.
Pierwszego prezydenta II RP upamiętnia tablica na ścianie budynku, wmurowana w roku 1923. Dowiadujemy się z niej, że Gabriel Narutowicz mieszkał w tym domu od 7 IX 1920 r. do 14 XII 1922 r.

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz zasubskrybować bloga i dostawać na maila informacje o nowych artykułach o Warszawie i o Polsce oraz o terminach spacerów i wycieczek Klubu Globtrotera.

Otrzymuj wiadomości o nowych treściach na blogu prosto na swoją skrzynkę pocztową
* * *
Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
* * *
Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/