
11 marca 1928 roku bramy Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego zostały otwarte dla zwiedzających. I ten dzień uznaje się za oficjalną datę powstania. Uchwałę o utworzeniu na Pradze Miejskiego Ogrodu Zoologicznego warszawski magistrat przyjął rok wcześniej, 14 czerwca 1927 roku.
Z warszawskim ZOO kojarzone jest przede wszystkim nazwisko Jana Żabińskiego.
Mało kto pamięta, że pierwszym dyrektorem ogrodu został polski zoolog i hodowca Wenanty Burdziński, pochodzący z Ukrainy, ktory wcześniej założył ogród zoologiczny w Kijowie i był jego dyrektorem w latach ok.1907 – 1923. Niestety w Warszawie jego działania trwaly bardzo krótko. A wszystko przez pasję z jaką pracował nad rozwojem nowego przedsięwzięcia.

Jego niesamowite zaangażowanie w tworzenie zoo obróciło się przeciwko niemu i doprowadziło do tragedii. Burdziński mimo solidnego przeziębienia pracował dniem i nocą z bardzo wysoką gorączką, kiedy trzeba było zimą ocieplać pomieszczenia dla zwierząt.
W efekcie zachorował na zapalenie płuc. Wówczas nie było jeszcze dostępnych antybiotyków. Choroba rozwinęła się błyskawicznie, 17 grudnia 1928 Wenanty Burdziński zmarł.
Dopiero po śmierci Burdzińskiego, w 1929 roku dyrektorem ogrodu został wspomniany wyżej Jan Żabiński – młody zoolog, adiunkt Katedry Zoologii i Fizjologii Zwierząt SGGW. Pełnił tę funkcję do 1951 roku, dzielnie wspierany przez swą żonę Antoninę.

Pierwszy dyrektor warszawskiego ZOO został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Na terenie Ogrodu ustawiono obelisk pamiątkowy. Uczczono go także nadając jego imię jednej z ulic w Warszawie, na Pradze nieopodal ZOO, w sąsiedztwie z „kolegami z branży” – Karolem Darwinem i Karolem Linneuszem.

Ciekawostki o warszawskim ZOO znajdziecie także w artykule TUZINKA Z WARSZAWSKIEGO ZOO.

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz zasubskrybować bloga i dostawać na maila informacje o nowych artykułach o Warszawie i o Polsce oraz o terminach spacerów i wycieczek Klubu Globtrotera.

Otrzymuj wiadomości o nowych treściach na blogu prosto na swoją skrzynkę pocztową
* * *
Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
* * *
Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/