KURPIOWSKIE MIODY, REJBAK I FRYWOLITKI. Kurpie z Klubem Globtrotera

Regionalny festyn KURPIOWSKIE MIODOBRANIE to dobra okazja, by dowiedzieć się wiele o pszczelarstwie i oczywiście zrobić zapasy miodów na zimę. Ale także by spotkać się z kulturą kurpiowską. Festyn będzie do tego pretekstem, ale nie jedynym i wyłącznym tematem i wydarzeniem wycieczki. Chcemy Wam pokazać zacznie więcej Kurpiowskiej Krainy (nie tylko tej w ośrodku wypoczynkowym pod tą nazwą w Wydmusach nad Zalewem Wykrot, gdzie będzie odbywać się festyn).

Wydmusy, Zalew Wykrot. To tu od wielu lat odbywa się festyn „Kurpiowskie Miodobranie”. Foto: Liliana Kołłątaj

KADZIDŁO

Kadzidło. Kurpiowska (drewniana) orkiestra wita przyjezdnych przy Kaplicy Dylewskiej, nieopodal dworca autobusowego. Foto: Liliana Kołłątaj

Kadzidło to wieś przez turystów kojarzona przede wszystkim z niewielkim skansenem Zagroda Kurpiowska i coroczną imprezą kulturalną – Wesele Kurpiowskie. My jednak spotkanie z kulturą kurpiowską planujemy w innych miejscach.
W Kadzidle poświęcimy trochę czasu nie tylko skansenowi, ale też samej wiosce, która jest całkiem ciekawa. Zajrzymy do okazałego XIX-wiecznego kościoła, i dowiemy się skąd w Kadzidle cmentarz szwedzki i po co w tak małej miejscowości aż 4 cmentarze.

MYSZYNIEC

Kościół w Myszyńcu. Foto: Liliana Kołłątaj

Tu ponownie obiektem naszego zainteresowania będzie kościół. Znowu kościół – powiecie?🙂 Tak, znowu, ale zapewniamy Was, że takiego kościoła gdzie indziej nie znajdziecie. Całe wnętrze udekorowane jest kurpiowską ornamentyką. Pod względem architektonicznym też jest bardzo ciekawy.

KURPIOWSKIE MIODOBRANIE

Festyn „Kurpiowskie Miodobranie”. Na jarmarku, jak to na jarmarku: wszystkiego po trochu. Foto: Liliana Kołłątaj

Kurpiowskie Miodobranie to festyn folklorystyczny, który od lat ma miejsce pod koniec sierpnia na Kurpiach w okolicach Myszyńca. Przez dwa lata z powodu epidemii nie odbywał się. Obecnie wróciło już do kalendarza imprez kurpiowskich. W „Kurpiowskiej Krainie” w Wykrocie na festynie spotykają się bartnicy, pszczelarze, mieszkańcy regionu kurpiowskiego i oczywiście turyści. Wiele osób wystąpi naturalne w tradycyjnych strojach kurpiowskich. W trakcie festynu prezentowane są widowiska przedstawiające kulturę kurpiowską. Imprezie towarzyszą kiermasze sztuki ludowej, warsztaty rękodzielnicze i oczywiście stoiska z miodem, jadłem kurpiowskim i pieczywem regionalnym.
Festyn trwa wiele godzin. My swój pobyt na nim trochę ograniczymy, by obejrzeć jeszcze inne ciekawe miejsca na Kurpiach.

Przy miodowym festynie musi być też obowiązkowo pełna informacja o miodach. Nad jeziorem Wykrot, gdzie odbywa się festyn takich informacji nie brakuje. Foto: Liliana Kołłątaj

PRYWATNE MUZEUM KURPIOWSKIE W WACHU

Prywatne Muzeum Kurpiowskie w Wachy. Foto Liliana Kołłątaj

Państwo Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie – pasjonaci regionu kurpiowskiego, oprowadzą nas po swoim Muzeum, które stworzyli od podstaw (kilkanaście tysięcy eksponatów kurpiowskich i wciąż przybywa). Tam też dowiemy się jak powstają frywolitki, a także – co wspólnego ma bursztyn z Kurpiami.

Skosztujemy też lokalnych potraw kurpiowskich. Specjalnie dla Klubu Globtrotera, Pani Laura przygotowuje regionalne specjały. Będzie można popróbować fafernuchów, rejbaka, łagodniaka, jałowcowego psiwa itp.

Obejrzymy także śliczne, pajęczynowe frywolitki wykonane osobiście przez Panią Laurę. Państwo Bziukiewiczowie prowadzą także niewielki sklepik, będzie więc też możliwość zakupu pamiątek.


Termin: 28.08.2022., niedziela 

Spotkanie grupy: 7.30
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót:  ok. 21.00

Zgłoszenia przyjmujemy do 7. sierpnia. Później – o ile zostaną wolne miejsca.

Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 175 zł
dla pozostałych osób: 185 zł

Kalkulacja kosztu obejmuje:
> przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
> realizację programu krajoznawczego;
> poczęstunek kurpiowski w Prywatnym Muzeum Kurpiowskim;
> opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
> ubezpieczenie wycieczkowe.

Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub
poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy 👇👇👇

Jeżeli zgłoszenie dotyczy kilku osób prosimy wpisać tu imiona, nazwiska oraz daty urodzenia wszystkich pozostałych zgłoszonych osób (dotyczy również dzieci). Jeżeli wyjazd jest indywidualny w rubrykach prosimy postawić kreski.

1.

2.Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –
* W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.
* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.


Podoba Ci się pomysł takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach wycieczek, rajdów i spacerów historycznych Klubu Globtrotera.

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/2 myśli w temacie “KURPIOWSKIE MIODY, REJBAK I FRYWOLITKI. Kurpie z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close