PODHALE, SPISZ I ORAWA. Europa z Klubem Globtrotera

Widoki z Murzasichla. Foto: Liliana Kołłątaj

Wyprawa na Podhale to jednak sporo kilometrów, warto taki wyjazd okrasić jeszcze kilkoma ciekawostkami i zobaczyć coś więcej poza Zakopanem i najbliższą okolicą, zwłaszcza że ciekawych miejsc w tym regionie nie brakuje.

Willa „Atma”, Zakopane, foto: Liliana Kołłątaj

Zajrzymy zatem na szeroko pojęte Podhale, a także na Słowację.


PROGRAM DZIENNY WYCIECZKI
***
16.08. wtorek 

Spotkanie grupy: godz. 6.30,
Plac Bankowy przy pomniku Słowackiego.
Przejazd do Zakopanego, z przerwą na obiad w trakcie podróży (posiłek płatny indywidualnie).
Przyjazd do Zakopanego ok.13.30.
W przypadku dobrej pogody – wybierzemy się do Doliny Kościeliskiej, która jest jednym z miejsc, gdzie można podziwiać krokusy.
UWAGA
Do grupy można dołączyć na trasie, np. w Skarżysku, Kielcach lub w Krakowie.

Przy kiepskiej pogodzie zrobimy spacer po mieście: zabytkowy Cmentarz na Pęksowym Brzyzku i zabytkowy kościółek św. Klemensa, Czerwony Dwór, Willa Atma i inne.

Również w przypadku dobrej pogody popołudnie zakończymy w Zakopanem, tylko krótszym spacerem. Szczegółową trasę spaceru uzależniamy od tego, ile pozostanie wolnego czasu i czym będziecie zainteresowani.

Wczesnym wieczorem przejedziemy do pensjonatu w Murzasichlu – osadzie, która znana jest ze wspaniałych panoram tatrzańskich i pięknego kościoła w stylu góralskim. Tu nastąpi zakwaterowanie w tradycyjnym pensjonacie góralskim, a potem kolacja i nocleg. Przy dobrej pogodzie wieczorem możliwe ognisko na polance przy pensjonacie.

17.08., środa 
Śniadanie w pensjonacie. Przed południem – wypad na Słowację: Jaskinia Bielska i Štrbskie Pleso.
Zwiedzanie Jaskini Bielskiej wymaga nieco kondycji, gdyż będzie tam sporo schodów do pokonania oraz kilkaset metrów podejścia szlakiem do wejścia do jaskini. Nie przekracza to jednak możliwości osób o średniej sprawności. Natomiast niewskazane jest dla osób z astmą lub poważnymi problemami kardiologicznymi czy z klaustrofobią. Tym osobom proponujemy spędzić te półtorej godziny na spacerze po pięknym tatrzańskim lesie poniżej jaskini.
Štrbskie Pleso – słowacka miejscowość turystyczna, zwana zimową stolicą Słowacji. Malownicza wyasfaltowana aleja prowadząca do Szczyrbskiego Jeziora pozwala podziwiać panoramę słowackich Tatr Wysokich.
W drodze powrotnej: Polana Rusinowa i Wiktorówki. Wybitnie łatwy, spacerowy i niezwykle malowniczy szlak tatrzański, nie wymagający żadnych górskich umiejętności.

Widok na Tatry Wysokie z Rusinowej Polany
Widok na Tatry Wysokie z Rusinowej Polany. Foto: Liliana Kołłątaj

Na Wiktorówkach znajduje się piękna drewniana kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej oraz symboliczny cmentarz tatrzański poświęcony ludziom gór.
Powrót do pensjonatu wieczorem. Kolacja i nocleg. Nocleg.

Wiktorówki kaplica
Wiktorówki. Kaplica Matki Bożej Królowej Tatr i symboliczny cmentarz górski. Foto: Liliana Kołłątaj

18.08., czwartek
Śniadanie w pensjonacie.
Wycieczka na Słowację: Jaskinia Demianowska i Zamek Orawski.
Powrót do pensjonatu wieczorem. Kolacja i nocleg. Nocleg.

Jaskinia Demianowska to największa i najpiękniejsza jaskinia Słowacji. Jej zwiedzanie trwa ok. godziny, nie jest związane z większym wysiłkiem (poza pokonaniem sporej liczby schodów). Trasa wewnątrz jaskini jest oświetlona, doskonale przygotowana i na ogół są to szerokie korytarze. Jednak nie proponujemy wchodzić tam osobom z klaustrofobią, bo są odcinki nieco bardziej ciasne i niskie.

Jaskinia Demianowska - 01
Demianowska Jaskinia Wolności. Foto: Liliana Kołłątaj

Zamek Orawski to bez wątpienia jeden z najciekawszych i najbardziej malowniczych obiektów słowackiego podgórza tatrzańskiego.

Zamek Orawski
Zamek Orawski. Foto: archiwum internetowe

19.08., piątek
Śniadanie w pensjonacie.
Wycieczka na Słowację: głównym punktem tego dnia będzie zamek Bojnice, czyli najpiękniejszy zamek regionu, którym bez wątpienia nazwać można  SŁOWACKĄ PEREŁKĄ (👈 tu możecie o nim poczytać).
Powrót do pensjonatu wieczorem. Kolacja i nocleg. Nocleg.

Zamek Bojnice
Zamek BOJNICE. Foto: Liliana Kołłątaj

20.08., sobota
Śniadanie w pensjonacie.
Wycieczka na Słowację: skansen orawski i Zamek Spiski (ruiny potężnej twierdzy).
Powrót do pensjonatu wieczorem. Kolacja i nocleg. Nocleg. 

Skansen Orawski
Skansen Orawski. Foto: archiwum internetowe
Zamek Spiski
Zamek Spiski. Foto: archiwum internetowe

21.08., niedziela
Śniadanie w pensjonacie. Wykwaterowanie.
Kilkugodzinna wycieczka po Podhalu i Polskim Spiszu.
Trasa:
Przełom Białki – Frydman – Dębno – Harklowa – Łopuszna (opis poszczególnych punktów trasy znajdziecie niżej).

Przełom Białki w Nowej Białej i panorama Tatr.
Foto: Liliana Kołłątaj

Ok. 15.30 opuścimy Podhale i ruszymy w kierunku Warszawy. Po drodze zatrzymamy się na obiad (posiłek płatny indywidualnie).
Przyjazd do Warszawy ok. 22.30.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie, w zależności od warunków pogodowych i aktualnej sytuacji.

***

W trakcie wycieczki nie planujemy wypraw wysokogórskich, ale na trasie pojawią się również tereny leśne, z kamienistym, piaszczystym bądź gliniastym podłożem. Pogoda na Podhalu charakteryzuje się dużą zmiennością. Pamiętajcie zatem o odzieży chroniącej od wiatru, mżawki i o odpowiednim obuwiu turystycznym. Przydadzą się także termosy.

Przełom Białki skałki
Przełom Białki w Nowej Białej. Foto: Liliana Kołłątaj


***

Poniżej szczegóły trasy wycieczki po Podhalu Spiszu i Orawie.

PRZEŁOM BIAŁKI
Pomiędzy Krempachami, Nową Białą i Trybszem rozciąga się krótki, ale niezwykle malowniczy przełom Białki, pomiędzy Kramnicą i Obłazową. Tu nie tylko pospacerujemy nad górską rzeką ciesząc oczy widokami, ale będziemy mogli poczuć się jak zbójnicy i kurierzy tatrzańscy, a nawet jak człowiek prehistoryczny. Tu bowiem kręcono sceny „Janosika” i „Trzeciej granicy”. 

Przełom Białki w Nowej Białej. Foto: Liliana Kołłątaj

Tu także natrafiono na ślady wczesnego osadnictwa. Tu też, na dominującej nad okolicą górce  Obłazowej (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m),  Słowianie bawili się w Noc Kupały. Tu również znajduje się grota, gdzie znaleziono kość mamuta. Wprawdzie mamucich śladów już tam nie ma, ale do groty da się w łatwy sposób zajrzeć. 🙂

Grota w Obłazowej, gdzie znaleziono kość mamuta. Foto: Liliana Kołłątaj

FRYDMAN
To osada polskiego Spiszu, którą zdecydowanie należy odwiedzić. Znajdziemy tu wiele ciekawostek, z czasów, gdy okolicą władały rody węgierskie, m.in. gotycko-barokowy kościół, najstarszy w okolicy, kasztel czyli dwór obronny i zachowaną tradycyjną zabudowę spiską. Frydman przedstawiamy obszerniej w odrębnym artykule na blogu ⏩ POLSKI SPISZ .

DĘBNO PODHALAŃSKIE
Tu zaczniemy podążać szlakiem architektury drewnianej. Nie sposób być w Dębnie i nie zajrzeć do drewnianego kościółka, jednego z najbardziej znanych polskich zabytkowych kościołów drewnianych, wpisanego na listę UNESCO.

HARKLOWA
Najbardziej znanym i cennym obiektem wioski jest późnogotycki drewniany kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który powstał pod koniec XV w.

Warto wspomnieć, że w Harklowej 31 grudnia 1861 roku urodził się znany malarz – Włodzimierz Tetmajer, przyrodni brat Kazimierza Przerwy–Tetmajera. Po dworze, w którym mieszkał, niestety wiele nie pozostało.

Harklowa. Brama do dworu Tetmajerów. Foto:archiwum internetowe

ŁOPUSZNA 
To także wieś na szlaku architektury drewnianej. Drewnianych budowli spotkamy tam całkiem sporo. Najciekawsza i najpiękniejsza z nich to XVI-wieczny kościół Świętej Trójcy.

A przy okazji znów spotkamy się z rodem Tetmajerów, odwiedzając Dwór Tetmajerów. Dzieje folwarku w Łopusznie sięgają XVI wieku. Dwór powstał tam dopiero w 1790 roku a wystawił go Romuald Lisicki, konfederat barski. W latach trzydziestych XIX wieku gospodarzyli tam już Tetmajerowie. Z historią dworu wiążą się losy nie tylko rodziny Tetmajerów, ale także innych artystów – poetów Bohdana Zaleskiego i Seweryna Goszczyńskiego.

Łopuszna. Dwór Tetmajerów. Foto: Liliana Kołłątaj

Jest tu także cmentarz, na który warto zajrzeć. To bowiem ostatnie miejsce spoczynku rodziny Tischnerów, a wśród nich znanego księdza – profesora Józefa Tischnera, związanego przez lata z warszawskim duszpasterstwem akademickim.

TERMIN:
16.-21.08.2022. (wtorek – niedziela)
***
KOSZT:  970 zł + ok. 60 euro
z Kartą Globtrotera: 930 zł + ok. 60 euro

***

Maksymalna liczba osób: 28

Kalkulacja dla grupy ok. 20 osób.

Wycieczka z przejazdem busem/autokarem realizowana jest przy minimum 12 uczestnikach z dopłatą do kosztów transportu (ok. 50 zł).

Uwaga
W przypadku mniejszej grupy wycieczka również się odbędzie, z tym że do Zakopanego i z powrotem jedziemy komunikacją publiczną (PKP do Krakowa + bus Kraków – Zakopane). Na miejscu, na Podhalu jeździć będziemy wtedy busami, wynajętymi dla naszej grupy.
***
Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 300 zł, której należy dokonać w ciągu 7 dni od zgłoszenia.

Dopłata końcowa – do 15 lipca.

KOSZT ZŁOTÓWKOWY obejmuje:
– przy grupie powyżej 12 osób – przejazd busem lub autokarem na całej trasie,
– przy grupie poniżej 12 osób: przejazd pociągiem Warszawa – Kraków – Warszawa i autobusem  Kraków – Zakopane – Kraków oraz busem na terenie Podhala i Słowacji;
– 5 noclegów w pensjonacie w Murzasichlu, pokoje 2-osobowe z łazienką; możliwe są pokoje jednoosobowe, z dopłatą 30 zł/os./dzień,
– wyżywienie: 5 śniadań, 5 gorących kolacji,
– wstępy do TPN, w Zakopanem i na Podhalu – według programu,
– obsługa pilota i informacje krajoznawcze na całej trasie,
– ubezpieczenie KLNW. 

KOSZT DEWIZOWY
Dewizy (euro) zabieramy ze sobą i opłacamy nimi wstępy i przewodników na Słowacji. Orientacyjny koszt wstępów do zamków, skansenów i jaskiń przewidzianych w programie to ok. 60 euro. 1 maja każdego roku następuje zwykle zmiana cenników. Uaktualnione informacje na temat kosztów zwiedzania na terenie Słowacji podamy po tym terminie.
***
W celu rezerwacji miejsca na wycieczce prosimy przesłać zgłoszenie.
W zgłoszeniu należy podać:
– nazwę i termin wycieczki,
– imię i nazwisko,
– adres meldunkowy,
– datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego,
– numer telefonu,
– adres e-mail,

Zgłoszenia można przesłać tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⏬⏬

Jeżeli zgłoszenie dotyczy kilku osób prosimy wpisać tu imiona, nazwiska oraz daty urodzenia wszystkich pozostałych zgłoszonych osób (dotyczy również dzieci). W przypadku wyjazdu indywidualnego w rubrykach prosimy postawić kreski.

1.

2.Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu z informacjami o zasadach uczestnictwa i płatnościach.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tego wyjazdu.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA. Wyjazd ma charakter klubowy.
– – – – – – – – – – – – – – –
* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. 
* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.


Stary kościół w Zakopanem. Foto: Liliana KołłątajPodoba Ci się pomysł takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz też zasubskrybować bloga i dostawać bezpośrednio na maila informacje o terminach spacerów i wycieczek Klubu Globtrotera oraz o nowych artykułach o Warszawie i o Polsce.

Otrzymuj wiadomości o nowych treściach na blogu prosto na swoją skrzynkę pocztową.

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/5 myśli w temacie “PODHALE, SPISZ I ORAWA. Europa z Klubem Globtrotera

 1. Elżbieta Gajek 13/04/2022 — 11:03

  bgillner@gmail.com

  wt., 12 kwi 2022, 22:53 użytkownik Klub Globtrotera Warszawa napisał:

  > Klub Globtrotera Warszawa posted: ” Widoki z Murzasichla. Foto: Liliana > Kołłątaj Wyprawa na Podhale to jednak sporo kilometrów, warto taki wyjazd > okrasić jeszcze kilkoma ciekawostkami i zobaczyć coś więcej poza Zakopanem > i najbliższą okolicą, zwłaszcza że ciekawych miejsc w tym regioni” >

  Polubienie

 2. ???
  Co mamy zrobić z tym podanym w komentarzu adresem mailowym?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close