PODHALE, SPISZ I ORAWA. Europa z Klubem Globtrotera

Murzasichle widok na Tatry
Podhale. Widoki z Murzasichla. Foto: Liliana Kołłątaj

Wyprawa na Podhale to jednak sporo kilometrów, warto taki wyjazd okrasić jeszcze kilkoma ciekawostkami i zobaczyć coś więcej poza Zakopanem i najbliższą okolicą, zwłaszcza że ciekawych miejsc w tym regionie nie brakuje. Zajrzymy zatem na szeroko pojęte Podhale, a także na Słowację.

Frydman. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Podhale, a nawet bardziej Polski Spisz.  Kościół we Frydmanie. Foto: Liliana Kołłątaj

TERMIN:
17.-21.08.2022. (środa – niedziela)
***
KOSZT: 920 zł + ok. 60 euro
z Kartą Globtrotera: 890 zł + ok. 60 euro
***
Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 300 zł, której należy dokonać w ciągu 5 dni od zgłoszenia.

Dopłata końcowa – do 31 lipca.
***
Kalkulacja dla grupy ok. 20 osób. Maksymalna liczba osób: 30
***
Wycieczka z przejazdem busem/autokarem realizowana jest przy minimum 12 uczestnikach z dopłatą do kosztów transportu (ok. 50 zł).
***
W przypadku mniejszej grupy wycieczka również się odbędzie, z tym że do Zakopanego i z powrotem jedziemy komunikacją publiczną (PKP do Krakowa + bus Kraków – Zakopane). Na miejscu, na Podhalu jeździć będziemy wtedy busami, wynajętymi dla naszej grupy.

KOSZT DEWIZOWY:
Dewizy (euro) zabieramy ze sobą i opłacamy nimi wstępy i przewodników na Słowacji. Orientacyjny koszt wstępów do zamków, skansenów i jaskiń przewidzianych w programie to ok. 60 euro. 1 maja każdego roku następuje zwykle zmiana cenników. Uaktualnione informacje na temat kosztów zwiedzania na terenie Słowacji podamy po tym terminie.
***
W celu rezerwacji miejsca na wycieczce prosimy przesłać zgłoszenie.
W zgłoszeniu należy podać:
– nazwę i termin wycieczki,
– imię i nazwisko,
– adres meldunkowy,
– datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego,
– numer telefonu,
– adres e-mail.

Zgłoszenia można przesłać tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⏬⏬

Jeżeli zgłoszenie dotyczy kilku osób prosimy wpisać tu imiona, nazwiska oraz daty urodzenia wszystkich pozostałych zgłoszonych osób (dotyczy również dzieci). W przypadku wyjazdu indywidualnego w rubrykach prosimy postawić kreski.

1.

2.Słowacja. Skansen wsi orawskiej. Foto z aplikacji z audioprzewodnikiem ze strony skansenu.

Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu z informacjami o zasadach uczestnictwa i płatnościach.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tego wyjazdu.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA.

Wyjazd ma charakter klubowy, tzn. pierwszeństwo przy zgłoszeniach mają Klubowicze z Kartą Globtrotera, standard zakwaterowania i przejazdów ma charakter turystyczny, program i jego realizacja są efektem współpracy uczestników.
– – – – – – – – – – – – – – –
* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. 
* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.


Słowacja. Zamek Bojnice. Foto: Liliana Kołłątaj

PROGRAM DZIENNY WYCIECZKI

UWAGA
Do grupy można dołączyć na trasie, np. w Skarżysku, Kielcach lub w Krakowie.
***
17.08. środa
Spotkanie grupy: godz. 6.30,
Plac Bankowy przy pomniku Słowackiego.
Przejazd do Zakopanego, z przerwą na obiad w trakcie podróży (posiłek płatny indywidualnie).
Przyjazd do Zakopanego ok.13.30.

W przypadku dobrej pogody – wybierzemy się do Doliny Kościeliskiej, przez wielu uważanych za najpiękniejszą dolinę reglową Podtatrza. Szlak w tej dolinie jest łatwy dostępny i nie wymaga szczególnych umiejętności górskich.

Przy kiepskiej pogodzie zrobimy spacer po mieście: zabytkowy Cmentarz na Pęksowym Brzyzku i zabytkowy kościółek św. Klemensa, Czerwony Dwór, Willa Atma i inne.

Zakopane Cmentarz na Pęksowym Brzyzku grób Witkiewicza
Zakopane. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Grób Stanisława Witkiewicza. Foto: Liliana Kołłątaj

Również w przypadku dobrej pogody popołudnie zakończymy w Zakopanem, tylko krótszym spacerem. Szczegółową trasę spaceru uzależniamy od tego, ile pozostanie wolnego czasu i czym będziecie zainteresowani.

Zakopane, Czerwony Dwór.
Zakopane, zabytkowa willa Czerwony Dwór. Foto: Liliana Kołłątaj

Wczesnym wieczorem przejedziemy do pensjonatu w Murzasichlu – osadzie, która znana jest ze wspaniałych panoram tatrzańskich i pięknego kościoła w stylu góralskim. Tu nastąpi zakwaterowanie w tradycyjnym pensjonacie góralskim, a potem kolacja i nocleg. Przy dobrej pogodzie wieczorem możliwe ognisko na polance przy pensjonacie.

Murzasichle panorama Tatr
Murzasichle. Panorama Tatr. Foto: Liliana Kołłątaj

18.08., czwartek
Śniadanie w pensjonacie.
Wycieczka na Słowację: Jaskinia Demianowska i Zamek Orawski. To bez wątpienia jedne z najciekawszych i najpiękniejszych obiektów regionu i całej Słowacji.
Powrót do pensjonatu wieczorem. Kolacja i nocleg. Nocleg.

Demianowska Jaskinia Wolności
Demianowska Jaskinia Wolności. Foto Liliana Kołłątaj 

Zamek Orawski
Zamek Orawski. Foto: archiwum Wikipedii 

19.08., piątek
Śniadanie w pensjonacie.
Wycieczka na Słowację: głównym punktem tego dnia będzie zamek Bojnice, najpiękniejszy zamek regionu, który bez wątpienia nazwać można słowacką perełką.
Powrót do pensjonatu wieczorem. Kolacja i nocleg. Nocleg.

Zamek Bojnice
Zamek Bojnice. Foto: Liliana Kołłątaj

20.08., sobota
Śniadanie w pensjonacie.
Wycieczka na Słowację: Skansen Orawski i Zamek Spiski (ruiny potężnej twierdzy).
Powrót do pensjonatu wieczorem. Kolacja i nocleg. Nocleg. 

Słowacja Skansen Orawski
Słowacja. Skansen Orawski. Foto z aplikacji z audioprzewodnikiem ze strony skansenu 

Słowacja Spissky Hrad
Słowacja. Zamek Spiski. Foto: archiwum Wikipedii

21.08., niedziela
Śniadanie w pensjonacie. Wykwaterowanie.
Kilkugodzinna wycieczka po Podhalu i Polskim Spiszu.
Trasa: Przełom Białki – Frydman – Dębno – Harklowa – Łopuszna (opis poszczególnych punktów trasy znajdziecie niżej).
Ok. 15.30 opuścimy Podhale i ruszymy w kierunku Warszawy. Po drodze zatrzymamy się na obiad (posiłek płatny indywidualnie).
Przyjazd do Warszawy ok. 22.30
***

Przełom Białki panorama Tatr
Przełom Białki w Nowej Białej i panorama Tatr. Foto: Liliana Kołłątaj

***
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie, w zależności np. od warunków pogodowych.
***
Nie jesteśmy klubem górskim, więc w trakcie wycieczki nie planujemy wypraw wysokogórskich. Ale na trasie pojawią się miejscami również tereny leśne i polne, z kamienistym, piaszczystym bądź gliniastym podłożem. Pogoda na Podhalu charakteryzuje się dużą zmiennością. Pamiętajcie zatem o odzieży chroniącej od wiatru, mżawki i o odpowiednim obuwiu turystycznym. Przydadzą się także termosy.

Przełom Białki skałki
Przełom Białki w Nowej Białej. Foto: Liliana Kołłątaj

***
Poniżej bardziej szczegółowe informacje o miejscach na trasie wycieczki po Podhalu, Spiszu i Orawie.

Panorama Tatr z Podhala
Panorama Tatr z Podhala. Foto: Liliana Kołłątaj

ZAMEK ORAWSKI
Wznosi się majestatycznie na kilkudziesięciometrowej skale ponad Orawą. Zamek był przez wieki rozbudowywany i w efekcie składa się z kilku obiektów o różnym charakterze. Najstarsza, gotycka część wznosi się na samym szczycie wzgórza. Najniższy poziom to budowla barokowa. Zwiedzanie wnętrz jest możliwe tylko z przewodnikiem i trwa ok. 60 minut.

Słowacja Zamek Orawski
Słowacja. Zamek Orawski. W październiku zaskoczył nas tam śnieg i ciemne, nisko wiszące chmury. W efekcie praktycznie nie mam dobrych zdjęć z tego obiektu. Foto: Liliana Kołłątaj

JASKINIA DEMIANOWSKA
To największa i najpiękniejsza jaskinia Słowacji, dla wielu turystów absolutnie Number One słowackich gór. Jej zwiedzanie trwa ok. godziny, nie jest związane z większym wysiłkiem (poza pokonaniem sporej liczby schodów). Trasa wewnątrz jaskini jest oświetlona, doskonale przygotowana i na ogół są to szerokie korytarze. Jednak nie proponujemy wchodzić tam osobom z klaustrofobią, bo są odcinki nieco bardziej ciasne i niskie. Wejście tylko w grupach ze słowackim przewodnikiem.
Szczegółowe informacje o jaskini i jej zwiedzaniu zamieszczamy w osobnym wpisie na blogu 👉 KRAINA BAŚNI UKRYTA POD ZIEMIĄ
UWAGA
Za fotografowanie wewnątrz jaskini pobierana jest dodatkowa opłata (10 euro). Zainteresowani tym uczestnicy płacą indywidualnie. Ta kwota nie jest wliczona w koszty wycieczki.

Jaskinia Demianowska - 20
Jaskinia Demianowska. Foto: Liliana Kołłątaj

ZAMEK SPISKI (Spišský Hrad)
Ruiny potężnego zamku widoczne są z oddali. Cały kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię ok. 25 ha. Zamek powstał na przełomie XI i XII wieku i jest zaliczany do największych budowli średniowiecznych w środkowej Europie. Zabudowania użytkowane były do 1780 roku, kiedy to zniszczył je pożar. Od tej pory Zamek Spiski zaczął popadać w ruinę. W XX wieku część murów obronnych została odbudowana i usytuowano tam niewielkie muzeum. W 1993 roku obiekt wraz z okolicą wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na zwiedzanie tego rozległego obiektu przewidzieliśmy minimum 2 godziny (można zwiedzać bez lokalnego przewodnika).
A później spróbujemy jeszcze znaleźć… Słowacki Watykan.

Zamek Spiski
Zamek Spiski. Foto: archiwum internetowe

SKANSEN ORAWSKI
(Múzeum oravskej dediny)
Skansen wsi orawskiej usytuowany jest w Zubrzucy na Słowacji. Nie należy mylić tego skansenu z Orawskim Parkiem Etnograficznym w polskiej Zubrzucy! Choć nazwy miejscowości brzmią bardzo podobnie.🙂)
To jeden z najrozleglejszych i najpiękniejszych skansenów Słowacji, zlokalizowany u podnóży Tatr Rohaczy wzdłuż doliny górskiego Zimnego Potoku. Nie jest to oryginalna wieś przekształcona w skansen. Wcześniej w tym miejscu było puste pole. Wszystkie domy odkupiono od ich pierwotnych właścicieli, rozebrano, przewieziono tutaj i znów złożono. Niektóre domy wybudowano jako kopie oryginalnych budowli.
Skansen najwygodniej zwiedza się z audioprzewodnikiem w języku polskim, który można pobrać jako aplikację na telefon komórkowy na tej stronie: https://muzeum.zuberec.sk/pl/museum-wsi-orawskiej/
Oczywiście dostępne są też plany skansenu. 

Słowacja skansen Muzeum Wsi Orawskiej
Słowacja. Skansen wsi orawskiej. Foto z aplikacji z audioprzewodnikiem ze strony skansenu.

BOJNICE
Sami Słowacy uważają ten zamek za najpiękniejszy obiekt historyczny swojego kraju. SŁOWACKA PEREŁKA (👈 tu możecie poczytać więcej ) to zdecydowanie właściwe określenie i oddające wrażenie z wizyty w tym miejscu. Pierwotny zamek powstał tu w średniowieczu, obecna forma jest efektem przebudowy w XIX wieku. Zwiedzanie wnętrz jest możliwe tylko z przewodnikiem i trwa ok. 60 minut.

Słowacja Zamek Bojnice
Słowacja. Zamek Bojnice. Foto: Liliana Kołłątaj

PRZEŁOM BIAŁKI
Pomiędzy Krempachami, Nową Białą i Trybszem rozciąga się krótki, ale niezwykle malowniczy przełom Białki, pomiędzy Kramnicą i Obłazową. Tu nie tylko pospacerujemy nad górską rzeką ciesząc oczy widokami, ale będziemy mogli poczuć się jak zbójnicy i kurierzy tatrzańscy, a nawet jak człowiek prehistoryczny. Tu bowiem kręcono sceny „Janosika” i „Trzeciej granicy”.

Przełom Białki
Przełom Białki w Nowej Białej. Foto: Liliana Kołłątaj

Tu także natrafiono na ślady wczesnego osadnictwa. Tu też, na dominującej nad okolicą górce Obłazowej (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m), Słowianie bawili się w Noc Kupały. Tu również znajduje się grota, gdzie znaleziono kość mamuta. Wprawdzie mamucich śladów już tam nie ma, ale do groty da się w łatwy sposób zajrzeć. 🙂

Obłazowa grota
Grota w Obłazowej, gdzie znaleziono kość mamuta. Foto: Liliana Kołłątaj

FRYDMAN
To osada polskiego Spiszu, którą zdecydowanie należy odwiedzić. Znajdziemy tu wiele ciekawostek, z czasów, gdy okolicą władały rody węgierskie, m.in. gotycko-barokowy kościół, najstarszy w okolicy, kasztel czyli dwór obronny i zachowaną tradycyjną zabudowę spiską. Frydman przedstawiamy obszerniej w odrębnym artykule na blogu ⏩  POLSKI SPISZ.

Frydman kościół i kasztel
Frydman. Kościół i kasztel obronny. Foto: Liliana Kołłątaj

DĘBNO PODHALAŃSKIE
Tu zaczniemy podążać szlakiem architektury drewnianej. Nie sposób być w Dębnie i nie zajrzeć do drewnianego kościółka, jednego z najbardziej znanych polskich zabytkowych kościołów drewnianych, wpisanego na listę UNESCO.

Dębno Podhalańskie
Zabytkowy kościół w Dębnie Podhalańskim. Foto: Liliana Kołłątaj

HARKLOWA
Najbardziej znanym i cennym obiektem wioski jest późnogotycki drewniany kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który powstał pod koniec XV w.
Warto wspomnieć, że w Harklowej 31 grudnia 1861 roku urodził się znany malarz – Włodzimierz Tetmajer, przyrodni brat Kazimierza Przerwy–Tetmajera. Po dworze, w którym mieszkał, niestety wiele nie pozostało.

Harklowa Kościół Narodzenia NMP
Harklowa. Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Foto: Liliana Kołłątaj

ŁOPUSZNA
To także wieś na szlaku architektury drewnianej. Drewnianych budowli spotkamy tam całkiem sporo. Najciekawsza i najpiękniejsza z nich to XVI-wieczny kościół Świętej Trójcy.

Łopuszna Kościół Świętej Trójcy
Łopuszna. Kościół Świętej Trójcy. Foto: Liliana Kołłątaj

A przy okazji znów spotkamy się z rodem Tetmajerów, odwiedzając Dwór Tetmajerów. Dzieje folwarku w Łopusznie sięgają XVI wieku. Dwór powstał tam dopiero w 1790 roku a wystawił go Romuald Lisicki, konfederat barski. W latach trzydziestych XIX wieku gospodarzyli tam już Tetmajerowie. Z historią dworu wiążą się losy nie tylko rodziny Tetmajerów, ale także innych artystów – poetów Bohdana Zaleskiego i Seweryna Goszczyńskiego.

Łopuszna dwór Tetmajerów
Łopuszna. Dwór Tetmajerów. Foto: Liliana Kołłątaj

Jest tu także cmentarz, na który warto zajrzeć. To bowiem ostatnie miejsce spoczynku rodziny Tischnerów, a wśród nich znanego księdza – profesora Józefa Tischnera, związanego przez lata z warszawskim duszpasterstwem akademickim.

Łopuszna Grób Tischnera
Cmentarz i grób ks.prof. Józefa Tischnera. Foto: Liliana KołłątajPodoba Ci się pomysł takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz też zasubskrybować bloga i dostawać bezpośrednio na maila informacje o terminach spacerów i wycieczek Klubu Globtrotera oraz o nowych artykułach o Warszawie i o Polsce.

IMG_20220520_125655-01-02

1648471282118-01-01

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/2 myśli w temacie “PODHALE, SPISZ I ORAWA. Europa z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close