POCZTÓWKA Z INOWŁODZA

Inowłódz. Panorama znad Pilicy. Na drugim brzegu rzeki kościół św. Michała Archanioła. Foto: Liliana Kołłątaj

Był kiedyś taki zwyczaj i to jeszcze całkiem nie tak dawno, że z podróży wysyłało się pocztówki do rodziny i znajomych.
Teraz zamieniło się to na wpisy na Facebooku i Instagramie.😉 Albo na blogu.😉
Przesyłam Wam zatem pocztówkę z Inowłodza, z wycieczki Klubu Globtrotera. 
Co tam jedną! Cały komplet pocztówek Wam wyślę.😉😀
Byliśmy tam już kilkakrotnie i może jeszcze kiedyś się wybierzemy, bo to miejsce nader godne jest wizyty, a i w bliskiej okolicy ciekawostek nie brakuje.
O, takie różności na przykład…
👇👇👇

Bunkier Konewka
Bunkier Konewka. Rzut beretem od Inowłodza, na obrzeżach Spały. Foto: Liliana Kołłątaj

Inowłódz kojarzony jest przede wszystkim z zamkiem Kazimierza Wielkiego oraz Julianem Tuwimem, który odwiedzał tu swą przyszłą małżonkę, wówczas jeszcze Stefanię Marchwiankę.
Na zamku, oczywiście, byliśmy, bo jakże by inaczej. Te pozostałości średniowiecznej warowni to osobny temat, więc tu nie będę się o nich rozpisywać.

Inowłódz zamek
Zamek w Inowłodzu Klub Globtrotera „zaliczył” kilkakrotnie. Foto: Liliana Kołłątaj

Inowłódz to jedno z bardziej filmowych miejsc Polski. Sceneria plenerów nad Pilicą aż się prosi, by ją focić i filmować. Stanowiła tło dla wielu filmów i seriali. Tu kręcono m.in.: „Popioły”, „Hubala”, „Czterech pancernych i psa”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, „Kanclerza”.

Wiosną nad Pilicą w Inowłodzu. Aż się prosi focić i filmować. Foto: Liliana Kołłątaj

Poza ruinami zamku z zabytków w Inowłodzu znajdziemy jeszcze kościół parafialny św. Michała Archanioła z XVI w.  Na obrzeżach rynku, prawie nad samą Pilicą, zachował się też budynek synagogi z XIX wieku, w którym obecnie mieści się sklep. Są też pozostałości cmentarza żydowskiego, ale jakoś ciągle nie udaje się nam tam dotrzeć. Główny plac – ulica otoczony jest niskimi domami i kamieniczkami typowymi dla małego miasteczka środkowej Polski. Niektóre prezentują się całkiem ciekawie i zabytkowo. Obecnie Inowłódz ma status wsi, niegdyś było to miasto królewskie. Prawa miejskie utracił w roku 1870, w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym.

Inowłódz kościół św Michała Archanioła
Inowłódz. Kościół parafialny św. Michała Archanioła. Malowniczo usytuowany przy moście nad Pilicą, całkiem zabytkowy i nawet dość nietypowy. Foto: Liliana Kołłątaj

Mnie osobiście jednak zdecydowanie najbardziej podobał się jeszcze inny obiekt i jego otoczenie. I chyba nie tylko mnie.

HDC_20170423_110328-01
Inowłódz. Pomnik Władysława Hermana z synem Bolesławem. Foto: Liliana Kołłątaj

Na wzgórzu ponad miasteczkiem, na tarasie widokowym stoi taka figura.
To Władysław Herman z synem Bolesławem, zwanym później Krzywoustym. Kilkadziesiąt metrów dalej usytuowany jest kościoł św. Idziego.

INOWŁÓDZ. POMNIK WŁADYSŁAWA HERMANA Z SYNEM. W TLE KOŚCIÓŁ ŚW. IDZIEGO. Foto: Liliana Kołłątaj
Inowłódz. Pomnik Władysława Hermana z synem. W tle kościół św. Idziego. Foto: Liliana Kołłątaj

Według legendy fundatorem kościoła był w roku 1085 właśnie książę Władysław Herman, a okazją do ufundowania kościoła „cudowne” narodziny jego syna, późniejszego niekoronowanego króla Polski, księcia Bolesława Krzywoustego.

INOWŁÓDZ. KOŚCIÓŁ ŚW. IDZIEGO. Foto: Liliana Kołłątaj
Inowłódz. Kościół św. Idziego. Foto: Liliana Kołłątaj

O niezwykłych okolicznościach narodzin Bolesława Krzywoustego dość obszernie wspomina w swojej „Kronice” jego nadworny pisarz Gall Anonim. Pisze on, że książę Władysław i jego małżonka Judyta, którzy przez dłuższy czas nie mogli doczekać się wspólnego potomka, wysłali do opactwa w Saint-Gilles w Prowansji, do duchowych synów świętego Idziego, poselstwo z darami i prośbą, aby ci przez wstawiennictwo św. Idziego wyprosili u Boga syna dla nich. Wkrótce potem miał urodzić się syn Bolesław.

Inowłódz pomnik Władysława Hermana z synem
Pomnik Władysława Hermana wyjątkowo malowniczo komponuje się z otoczeniem. Foto: Liliana Kołłątaj

Chociaż Gall Anonim nigdzie w swoim dziele nie wspomina jakoby Władysław Herman ufundował kościół św. Idziego w Inowłodzu tym niemniej legenda przyjmuje to za pewnik. Przez pewien czas na kościele wisiała nawet tablica informującą o powstaniu kościoła w 1085 r. z fundacji Władysława Hermana. Aktualnie zobaczymy tam tablicę z informacją o datach życia obydwu władców.

Inowłódz pomnik Władysława Hermana
Tablica na pomniku Władysława Hermana. Foto: Liliana Kołłątaj

Obecnie historycy skłaniają się do datowania powstania kościoła trochę później, na początek lub połowę XII wieku. Ale sam kościół św. Idziego i jego historia to już temat na osobną opowieść. Tu warto wspomnieć, że obecna forma jest mieszanką historyczną. Dół pozostał romański, a góra jest efektem „rekonstrukcji” i przebudowy z czasów międzywojennych, kiedy to Prezydent II RP Ignacy Mościcki, bywający często w niedalekiej Spale, zlecił renowację popadającego w ruinę średniowiecznego zabytku.

Inowłódz kościół św. Idziego
Inowłódz. Kościół św. Idziego. Foto: Liliana Kołłątaj


Inowłódz romański kościół św Idziego
Perełka Inowłodza. Romańsko – neogotycki kościół św. Idziego na wzgórzu ponad osadą. Foto: Liliana Kołłątaj

Inowłódz i kilka innych ciekawych miejsc w okolicy obejrzeliśmy podczas wycieczek na trasie ⏩ PODRÓŻ DO NIEBIESKICH ŹRÓDEŁ. Mazowsze z Klubem Globtrotera


To bardzo ciekawa trasa, wręcz idealna dla grup szkolnych lub seniorskich. Niewykluczone, że będziemy ją jeszcze powtarzać dla turystów indywidualnych, ale pewnie nieprędko, bo już kilka razy tam byliśmy.
Natomiast zapraszamy grupy, nawet mniejsze, kilkunastoosobowe. Na pewno na tej wycieczce nie będziecie się z nami nudzić, bo ten rejon mamy już rozpracowany w szczegółach.
🙂

Pilica w Inowłodzu. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach wycieczek, rajdów i spacerów historycznych Klubu Globtrotera.


* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


2 myśli w temacie “POCZTÓWKA Z INOWŁODZA

  1. Ach te wspomnienia. Byłam w Inowłodziu kilka a może i kilkanaście lat temu. Jak widzę na zdjęciach krajobraz troszkę zmienił się. Chętnie wybiorę się tam ponownie z klubem lub indywidualnie. Lubię wracać w te same miejsca po kilkunastu latach. Dziękuję za przypomnienie mi ciekawych w mojej niedalekiej okolicy miejsc do zwiedzania.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close