FOTOGRAFOWIE POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. SYLWESTER BRAUN

Ostrzał „Prudentialu” w czasie Powstania Warszawskiego. Foto: Sylwester Braun

Zdjęcia „Prudentialu”, w który trafia pocisk z niemieckiego moździerza, są dziś jednymi z najbardziej znanych i symbolicznych fotografii Powstania Warszawskiego. Ich autor to Sylwester Braun.

Sylwester Braun w ruinach Śródmieścia zakłada negatyw do swojej Leici. Foto: Eugeniusz Haneman

Sylwester Braun ps. „Kris” był absolwentem Politechniki Warszawskiej i fotografem amatorem.
W latach II wojny światowej wykonał w Warszawie tysiące zdjęć. We wrześniu 1939 r. fotografował oblężenie miasta. Potem dokumentował życie okupowanej Warszawy i niemieckiego terroru.
W czasie Powstania pracował jako tzw. Polowy Sprawozdawca Wojskowy, na terenie Śródmieścia, Powiśla i Czerniakowa. Dokumentował przebieg walk i życie codzienne mieszkańców.

Powstańczy ślub. Foto: Sylwester Braun

Mieszkał na Powiślu, przy Kopernika 28 i to właśnie z dachu tej kamienicy 28 sierpnia 1944 roku wykonał serię sześciu zdjęć ostrzału „Prudentiala”. Jak się robi takie spektakularne zdjęcia, których wykonanie wydaje się wprost nieprawdopodobne? Braun po prostu wiedział, że obiekt jest celem ostrzału ze strony Niemców. Nie było to żadną tajemnicą. Wystarczyło ustawić się z aparatem fotograficznym w dogodnym punkcie i czekać.
Prudential, najwyższy wówczas budynek Warszawy, po zdobyciu go przez powstańców stał się niezwykle ważną polską pozycją obronną i obserwacyjną.Toteż bombardowany był przez Niemców wielokrotnie, bez większych efektów. W jego otoczeniu spadło około tysiąca pocisków. 
28 sierpnia 1944 z najcięższego samobieżnego moździerza, jednego z siedmiu wykorzystywanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w kierunku Prudentiala zostało wystrzelonych kilka pocisków. Nie wszystkie trafiły w cel. Ten o wadze prawie dwóch tonu uszkodził budynek, ale go nie zniszczył. Nowoczesna spawana konstrukcja stalowo-żelbetowa projektu słynnego architekta, prof. Stefana Bryły, wytrzymała wybuch.
Jeden z wystrzelonych wówczas pocisków został znaleziony podczas prac przy budowie stacji metra „Świętokrzyska”. 

Sylwester Braun w kamienicy przy Al. Jerozolimskich
Sylwester Braun w trakcie fotografowania z kamienicy przy Al. Jerozolimskich

Kilka dni po kapitulacji Powstania, na początku października 1944 roku, Braun opuścił Warszawę. Zdjęcia i negatywy ukrył w ruinach miasta. Wrócił po nie rok później. Z ponad 3000 wykonanych zdjęć zachowała się połowa.

Powstanie Warszawskie. Foto: Sylwester Braun

Kolejne lata Sylwester Braun spędził na emigracji w Szwecji, a następnie w Stanach Zjednoczonych.
W roku 1981 przyjechał do Polski i przekazał archiwum negatywów z Powstania Warszawskiego Muzeum Historycznemu w Warszawie.

Plac Trzech Krzyży i ruiny kościoła św. Aleksandra. Foto: Stanisław Braun. Zdjęcie z zasobów Muzeum Historycznego Warszawy

Powstańczy cmentarz na ulicy Mazowieckiej. Foto: Sylwester Braun

W 1983 r. Krajowa Agencja Wydawnicza wydała jego „Reportaże z Powstania Warszawskiego”, kilkaset zdjęć z komentarzami autora.
Sylwester Braun zmarł 9 lutego 1996 r. w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim.

Sylwester Braun w roku 1981

Ostrzał Prudentiala w dniu 28.sierpnia 1944 r. Foto: Sylwester Braun


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close