
Zdjęcia „Prudentialu”, w który trafia pocisk z niemieckiego moździerza, są dziś jednymi z najbardziej znanych i symbolicznych fotografii Powstania Warszawskiego. Ich autor to Sylwester Braun.

Sylwester Braun ps. „Kris” był absolwentem Politechniki Warszawskiej i fotografem amatorem.
W latach II wojny światowej wykonał w Warszawie tysiące zdjęć. We wrześniu 1939 r. fotografował oblężenie miasta. Potem dokumentował życie okupowanej Warszawy i niemieckiego terroru.
W czasie Powstania pracował jako tzw. Polowy Sprawozdawca Wojskowy, na terenie Śródmieścia, Powiśla i Czerniakowa. Dokumentował przebieg walk i życie codzienne mieszkańców.

Mieszkał na Powiślu, przy Kopernika 28 i to właśnie z dachu tej kamienicy 28 sierpnia 1944 roku wykonał serię sześciu zdjęć ostrzału „Prudentiala”. Jak się robi takie spektakularne zdjęcia, których wykonanie wydaje się wprost nieprawdopodobne? Braun po prostu wiedział, że obiekt jest celem ostrzału ze strony Niemców. Nie było to żadną tajemnicą. Wystarczyło ustawić się z aparatem fotograficznym w dogodnym punkcie i czekać.
Prudential, najwyższy wówczas budynek Warszawy, po zdobyciu go przez powstańców stał się niezwykle ważną polską pozycją obronną i obserwacyjną.Toteż bombardowany był przez Niemców wielokrotnie, bez większych efektów. W jego otoczeniu spadło około tysiąca pocisków.
28 sierpnia 1944 z najcięższego samobieżnego moździerza, jednego z siedmiu wykorzystywanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w kierunku Prudentiala zostało wystrzelonych kilka pocisków. Nie wszystkie trafiły w cel. Ten o wadze prawie dwóch tonu uszkodził budynek, ale go nie zniszczył. Nowoczesna spawana konstrukcja stalowo-żelbetowa projektu słynnego architekta, prof. Stefana Bryły, wytrzymała wybuch.
Jeden z wystrzelonych wówczas pocisków został znaleziony podczas prac przy budowie stacji metra „Świętokrzyska”.
—

Kilka dni po kapitulacji Powstania, na początku października 1944 roku, Braun opuścił Warszawę. Zdjęcia i negatywy ukrył w ruinach miasta. Wrócił po nie rok później. Z ponad 3000 wykonanych zdjęć zachowała się połowa.

Kolejne lata Sylwester Braun spędził na emigracji w Szwecji, a następnie w Stanach Zjednoczonych.
W roku 1981 przyjechał do Polski i przekazał archiwum negatywów z Powstania Warszawskiego Muzeum Historycznemu w Warszawie.
W 1983 r. Krajowa Agencja Wydawnicza wydała jego „Reportaże z Powstania Warszawskiego”, kilkaset zdjęć z komentarzami autora.
Sylwester Braun zmarł 9 lutego 1996 r. w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim.


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.

