
A dokładniej – w Pałacu Myślewickim, na parterze, tuż za Salą Stołową, z której przez drzwi z prawej strony przechodzi się bezpośrednio do Łazienki. Gdy patrzy się od zewnątrz pokój z łazienką nie wyróżnia się zupełnie z bryły budynku, odnosi się wręcz wrażenie, że patrzymy na okna Sali Stołowej, podczas gdy jedno z nich, po lewej stronie, to już okno Łazienki.

To jedno z niewielu kompletnie zachowanych pałacowych wnętrz „sanitarnych” w Polsce. Drugą taką piękną izbę kąpielową w Warszawie możemy obejrzeć w Wilanowie (łazienka Izabeli Czartoryskiej). W łazience w Pałacu Myślewickim na uwagę zasługują zwłaszcza plafon i kominek.

Na plafonie Jan Bogumił Plersch wymalował motyw z poematu Owidiusza. Wdzięcznie prezentuje się nam Flora w towarzystwie podziwiającego ją Zefira i amorków. Dzieła Plerscha możemy podziwiać też w innych pokojach, jako że był on twórcą większości ściennych dekoracji malarskich pałacu.

Podziwiając kominek warto schylić się i zajrzeć za palenisko. Zobaczymy tam płytę z herbem Rzeczypospolitej z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Zaskakuje urna ustawiona przed lustrem umieszczonym nad kominkiem. To nietypowa forma kadzielnicy, pojemnika na wonności, z którego roztaczały się aromaty podczas kąpieli.

Tuż obok kominka zauważymy drzwi. Prowadziły one do tzw. miejsca sekretnego, czyli tego gdzie nawet królowie piechotą chadzali.🙂 W tym pałacu go nie obejrzymy, ale miejsce sekretne jest pięknie zaprezentowane w Białym Domku.


W obecnym wyposażeniu pokoju kąpielowego brakuje podstawowego elementu – wanny. Cynowa wanna stała tam niegdyś w półkolistej niszy, obecnie zajętej przez wspaniały dziewiętnastowieczny wazon – amforę z alabastru. Brak wanny rekompensują piękne rokokowe mebelki, między innymi: toaletka (zwana z włoska puderezza) oraz intarsjowana komódka.


Przechodząc dalej warto zerknąć na płaskorzeźbę umieszczoną na ścianie po lewej stronie w korytarzu za Łazienką. To odlew gipsowy „Tańca Muz” autorstwa Thorvaldsena. Wprawdzie tylko kopia, ale jakże piękna. Chwilę później trafimy do Przedpokoju z kapitalnym zegarem szafowym, a za nim do przepięknego Pokoju Krajobrazowego. Ale to już tematy na kolejną opowieść.😉🙂


Zaś ogólnie o Pałacu Myślewickim możecie poczytać tu ➡️ PAŁAC MYŚLEWICKI W ŁAZIENKACH

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


W okazałym kominku zwieńczonym lustrem zwraca uwagę płyta za paleniskiem ozdobiona herbem Rzeczypospolitej z czasów Stanisława Augusta, z naprzemiennie umieszczonymi polskim Orłem i litewską Pogonią, symbolizujacymi unię dwóch państw i narodów.