PASAŻ RÓŻY

Łódź. Pasaż Róży. Foto: Liliana Kołłątaj

Pasaż Róży
To od kilku lat jedno z najpopularniejszych miejsc Łodzi, jednocześnie jeden z symboli tego miasta i symbol cudu widzenia.
Niewielki zaułek Piotrkowskiej, w którym ściany domów wyłożone są mozaiką z kawałków rozbitych luster, przyciąga wcale nie mniej turystów niż Pałac Poznańskiego czy Manufaktura.
Autorką Pasażu Róży jest Joanna Rajkowska. To ta sama artystka, która wpadła na pomysł umieszczenia w Warszawie palmy w Alejach Jerozolimskich, na Rondzie de Gaulle’a.

Łódź. Pasaż Róży. Foto: Liliana Kołłątaj

Łódzki pasaż powstał w latach 2013 – 2014 jako część projektu Diamenty Łodzi wchodzącego w skład festiwalu Łódź Czterech Kultur. Kamienice w podwórku przy Piotrkowskiej 3 zostały pokryte kawałkami luster o różnorakich kształtach. Prostokąty, kwadraty, trójkąty, romby układają się w rozmaite wzory, w zależności od kąta spojrzenia i oświetlenia.
To miejsce ciekawie wygląda w dzień, zarówno w słońcu, jak przy pochmurnej czy deszczowej aurze. Ale równie interesująco prezentuje się wieczorem, w oświetleniu lamp.
Ja akurat w takiej scenerii po raz pierwszy je oglądałam i w tym oświetleniu zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Dlatego właśnie te wieczorne zdjęcia tu się znalazły.
Dominują motywy kół, w których można dostrzec kształt róż. Dlatego wiele osób uważa, że od tego została nadana nazwa pasażu. Naprawdę to dużo bardziej wzruszająca historia.

Łódź. Pasaż Róży. Foto: Liliana Kołłątaj

Róża to imię córeczki artystki. To ona była główną inspiracją do stworzenia mozaiki. Dziewczynka zachorowała na raka oka.
Pasaż Róży symbolizuje jej powrót do zdrowia. Dziewczynka nadal widzi jednak tylko częściowo.
Kawałki szkła pokrywające fasady budynków, odzwierciedlają chorą siatkówkę oka, symbolizują cud widzenia i umiejętność składania obrazów przez ludzkie oczy i mózg.

Do Pasażu Róży można wejść przez bramę z Piotrkowskiej, albo z drugiej strony – od ulicy Zachodniej.
Wejście jest całkowicie bezpłatne i nieograniczone. Chyba że akurat obywają się tam jakieś eventy.

Łódź. Pasaż Róży. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close