Na pierwszy rzut oka te przedmioty sprawiają wrażenie medalionów.
Od razu zatem powiem, bo kto nie widział, nie wpadnie na pomysł, że mogą być to … pisanki.
Takie cacuszka, oprócz regionalnych chałup i maszyn rolniczych, zobaczyć można w Ciechanowcu, w skansenie – Muzeum Rolnictwa.
Te na powyższych zdjęciach to – rzec można, wyroby pisankopodobne. Wykonane są z ceramiki na wzór jajek wielkanocnych. Ale podstawę stanowi ogromna kolekcja (dwie sale) najprawdziwszych pisanek, z jajek kurzych, kaczych, gęsich. Są też jeszcze bardziej oryginalne i egzotyczne, jak np. jaja perlicze, strusie, emu, pingwinów czy mew. Zupełne rarytasy to miniaturowe jajeczka afrykańskiej zięby oraz kolibra.
Pisanki wykonane są różnymi technikami.
* batikowe: pisane woskiem,
* grawerowane: różne motywy, zwykle kwiatowe lub geometryczne, wydrapane ostrym narzędziem na pomalowanych jajkach;
* aplikacyjne: wydmuszki oklejone kolorowym papierem, materiałem, tasiemkami lub sznureczkami, wstążeczkami, koralikami, cekinami świecidełkami, sitowiem i przędzą, a nawet ziarnkami ryżu, zboż lub nasionami ogórków).
W ekspozycji prezentowane też narzędzia pracy służące do ozdabiania jaj.
Muzeum Pisanki otwarte zostało 3 kwietnia 2004 roku, w przeddzień Palmowej Niedzieli. Jego powstanie jest zasługą państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, profesor Polskiej Akademii Nauk i Jerzego Jasiuka, wieloletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie.
Ofiarowali oni Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu swoją prywatną kolekcję pisanek, liczącą ok. 1500 eksponatów, zbieraną w ciągu 35 lat.
Przez kilka lat swojego istnienia Ciechanowcu kolekcja jeszcze się rozrosła. W ciągu kilku lat przybyło ponad 1000 eksponatów i zbiory wciąż się powiększają.

Zdjęcia w Muzeum Pisanki wykonane zostały między innymi w trakcie wycieczki Klubu Globtrotera Warszawa na Podlasie, podczas której obejrzeliśmy także dość gruntownie cały piękny skansen w Ciechanowcu.

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj i Andrzej Matysiak
Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.

