Gwiazda wyklęta

Benita_Ina

Hanka Ordonówna, Tola Mankiewicz, Jadwiga Smosarska to postacie, których nie trzeba specjalnie przedstawiać. Każdy coś gdzie kiedyś o nich słyszał.

Ale czy mówi Wam coś nazwisko: Ina Benita?

Związana z Warszawą, dziś praktycznie nieznana, gwiazda polskiego (i nie tylko) filmu przedwojennego. Nieprzeciętną urodą, talentem i szarmem mogła konkurować ze sławami Hollywoodu.

Niestety, skończyło się inaczej. Na długie lata stała się „panną wyklętą”, i to wyklętą naprawdę (nie ma tu analogii z żołnierzami wyklętymi). Wojna zniszczyła jej karierę, osobowość, sławę i opinię. I ostatecznie zabrała jej również także życie. Ina Benita – właściwie Janina Bułhak –  w wieku 31 lat zaginęła w niewiadomych okolicznościach podczas Powstania Warszawskiego.  Jej ciała nigdy nie odnaleziono, toteż były również przypuszczenia, że udało się jej przeżyć.

ib

***

„Zdaniem wielu historyków filmu króciutka kariera aktorska Iny Benity była jedną z najbardziej fascynujących i obiecujących w okresie Polski międzywojennej. Kiedy w 1932 roku urocza blondyneczka o kocim spojrzeniu pojawiła się po raz pierwszy na ekranie, widownia oszalała. Kto wie, co udałoby się jej osiągnąć, gdyby nie tragiczne wydarzenia, które ją zniszczyły.

Występowała z największymi amantami tamtych czasów, a krytyka porównywała ją do największych ówczesnych hollywoodzkich nazwisk. Jednak na niewątpliwym talencie i znakomitych kreacjach Iny Benity cieniem położyły się niechlubne wydarzenia z okresu okupacji.

brodniewicz___benita_by_guddipoland

*

Janina Bułhak, bo tak naprawdę nazywała się aktorka, przyszła na świat najprawdopodobniej 1 lutego 1912 roku w Kijowie. Jej rodzina sprowadziła się do Polski pod koniec lat dwudziestych. Dziewczyna osiedliła się wraz z ojcem w Warszawie.

Janina, absolwentka paryskiej Sacre Coeur i polskiej szkoły dramatycznej, chcąc przebić się w artystycznym światku, musiała przybrać artystyczny pseudonim. Tak narodziła się Ina Benita. Jednak nie był to jedyny powód zmiany tożsamości.

Dziewczyna chciała wymazać swoje pochodzenie – była Żydówką po swojej babce. Jednak czas pokazał, że ucieczka od przeszłości nie jest możliwa…

jegoekscelencja350

Aktorce szybko udało się zaistnieć w świadomości twórców filmowych. Na ekranie zadebiutowała w 1932 roku w filmie „Puszcza” w reżyserii Ryszarda Biskego.

Pomogły jej w tym niewątpliwy talent oraz uroda, wyróżniająca ją spośród tłumu podobnych dziewcząt, próbujących swych sił na scenie. Śnieżnobiały uśmiech, nieco kocie spojrzenie i wyraziste kości policzkowe sprawiły, że mieszkańcy przedwojennej Warszawy oszaleli na jej punkcie. Warto dodać, że Bułhak nie tylko zmieniła nazwisko. Aktorka, naturalna szatynka, była zmuszona przefarbować włosy. Burza blond loków stała się jej znakiem rozpoznawczym.

Ina_Benita_by_olgasha

W ciągu swojej zaledwie kilkuletniej kariery Ina Benita wystąpiła w szesnastu filmach, z czego w większości były to role pierwszoplanowe. Na ekranie partnerowała największym tamtych czasów – legendarnemu Antoniemu Fertnerowi, Adolfowi Dymszy czy Eugeniuszowi Bodo, z którym wystąpiła w świetnie przyjętym filmie „Jego ekscelencja subiekt” w reżyserii Michała Waszyńskiego.

Ina, wzorem innych gwiazd srebrnego ekranu, była tematem plotek. W prasie brukowej spekulowano o jej życiu prywatnym. Kiedy wybuchła wojna, aktorka miała na swoim koncie już dwa małżeństwa – z Jerzym Dal-Atanem, aktorem i reżyserem, który zdradził ją z inną artystką oraz Stanisławem Lipińskim, operatorem. Jej drugie małżeństwo oraz karierę zniszczył wybuch wojny. Wraz z Lipczyńskim wyjechała do Lwowa, jednak szybko wróciła do stolicy – już bez męża.

64f626e3da778bb15d0759c69b4dfc3e

Benita zbojkotowała apel zrzeszenia aktorów o porzucenie występów scenicznych, występując wraz z innymi aktorami w tzw. teatrach jawnych.

W czasie okupacji pojawiły się pogłoski mówiące o słabości aktorki do niemieckich żołnierzy. Stanisław Iłowiecki w opublikowanym na łamach magazynu Plus Minus artykule „Ina Benita i Niemcy” utrzymuje, że artystka wręcz kolaborowała z najeźdźcą:

”Kiedy Warszawa skapitulowała, na placyku dokładnie naprzeciw okien Benity wykopano wielki dół, w którym złożono dobrze zabezpieczoną i opakowaną broń, a głównie granaty. Nie trzeba było długiego okresu czasu, kiedy wszyscy zauważyli, że do lokatorki na parterze zaczynają przychodzić z wizytami oficerowie niemieccy. Wszyscy byli zaszokowani, kiedy któregoś dnia na placyk, na którym była zakopana broń, zajechał oddział SS i wykopał wszystko. Wszyscy mówili, że to za sprawą Benity…”. Jednak prawdziwy skandal wybuchł, kiedy okazało się, że Benita ma romans z oficerem Wermachtu, z którym w 1944 roku wyjechała do Niemiec. Niestety do ślubu nie doszło.

1-P-490-1-800x800

Kiedy okazało się, że w żyłach Iny płynie żydowska krew, jej narzeczony został wysłany na front wschodni, a ona osadzona na Pawiaku. W więzieniu przyszedł na świat jej syn. Uwolniona z polecenia wpływowych przyjaciół nie miała do czego wracać.

Okoliczności jej śmierci są owiane tajemnicą. Jedna z wersji mówi, że aktorka zginęła od granatu. Według innej hipotezy Ina, która popadła w obłęd po stracie dziecka, zniknęła gdzieś w kanałach podczas nalotu, gdzie najprawdopodobniej zatruła się oparami lub utonęła. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.” W środowiskach aktorskich silne było jednak przekonanie, że Ina Benita zdołała się uratować i wyjechała z Polski.

gorgeous_ina_by_guddipoland

 

*

Więcej informacji o Inie Benicie znajdziecie na stronach internetowych:  filmweb.pl;  filmpolski.pl; stopklatka.pl oraz w Wikipedii.

*

Powyższy fragment pochodzi ze strony filmpolski.pl, z artykułu: https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://film.wp.pl/idGallery,9542,idPhoto,305053,title,Ina-Benita-Bardzo-niefilmowa-smierc,galeria.html&ved=0ahUKEwjczMbqup_KAhXn33IKHYTDAaUQFggaMAA&usg=AFQjCNEEnSmxtfQjok_I32LtAOgChL4l1g&sig2=fxTN1KCMxnDyz10X7TIr5A

miss_ina_by_guddipoland

 

Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologicznyTagi , , , ,

2 myśli w temacie “Gwiazda wyklęta

  1. Chyba należałoby zaktualizować artykuł ponieważ Ina Benita dożyła 72 lat w USA.

    Polubienie

  2. Nowe informacje o dalszych losach aktorki pojawiły się dopiero w listopadzie 2018. Artykuł pisany był w styczniu 2016 roku.
    W miarę możliwości czasowych postaram się go uzupełnić.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close