WIELKOPOLSKA
Termin: 3 kwietnia 2016, niedziela
Co planujemy na naszej trasie:
* GOŁUCHÓW
Historia zamku nad rzeką Trzemną liczy ponad 400 lat. Dzisiejszy wygląd obiektu – rodem z Doliny Loary, w stylu renesansu francuskiego – zawdzięczamy przebudowie w XIX wieku, kiedy to gołuchowskie włości objął Jan Działyński, jedyny syn Tytusa Działyńskiego, właściciela posiadłości w Kórniku.
Nowy dziedzic Gołuchowa poślubił niebawem Izabelę Czartoryską, córkę Księcia Adama Jerzego. Ona to sprowadziła architektów i rzeźbiarzy z Francji, a ci przekształcili dawny dwór obronny we wspaniałą rezydencję magnacką, która w zamyśle księżnej stać miała się też galerią sztuki. Izabela zmarła we Francji, ale pochowana została w Gołuchowie, w kaplicy na terenie parku rezydencji.
***
* ŚMIEŁÓW
Pałac w Śmiełowie powstał pod koniec XVIII wieku dla Andrzeja Gorzeńskiego. Inspiracją dla znanego ówczesnego architekta, Stanisława Zawadzkiego, była klasycystyczna włoska rezydencja projektu Andrea Palladio.
Dekorację malarską wnętrz powierzono znakomitych malarzom – braciom Franciszkowi i Antoniemu Smuglewiczom. Dzięki swemu położeniu Śmiełów w czasach rozbiorów stał się ważnym punktem przerzutowym dla działalności konspiracyjnej. Po wybuchu powstania listopadowego, w drodze do Polski, zatrzymał się tu Adam Mickiewicz. To właśnie Śmiełów oglądamy oczami Poety, bowiem właśnie ta okolica i jej mieszkańcy pojawili się w Soplicowie na kartach „Pana Tadeusza”. Pobyt Wieszcza zaowocował także utworzeniem tu Muzeum Mickiewicza.
***
* KALISZ
Kalisz to obecnie miasto niezbyt znane, choć ostatnio – po rewaloryzacji Starego Miasta, jego popularność wzrasta z roku na rok.
Miasto nad Prosną to historyczna stolica Wielkopolski, na przełomie XVIII i XIX w. był stolicą guberni, a w latch 1975 – 1998 stolicą województwa kaliskiego. To także jedna z najstarszych miejscowości w Polsce, historia osadnictwa w okolicy sięga czasów rzymskich, a samo miasto uzyskało prawa miejskie już w XIII w. Wprawdzie nie zachował się zamek książęcy, ale architektura staromiejska daje obraz świetności miasta na przestrzeni dziejów .
***
Zgłoszenia i informacje – do 6 marca.
Zgłoszenia mailem z podaniem kontaktu telefonicznego do siebie.
E-mail: klubglobtrotera@gmail.com
***
UWAGA: kalkulacja kosztu dla grupy ok. 30 osób. Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat.
***
Miejsca spotkania grupy:
1. Żoliborz, przy „Amicusie”, godz.6.30 (ul. Hozjusza, obok kościoła św. St. Kostki)
2. Śródmieście: ul. Towarowa przy Pl. Zawiszy, godz. 6.45 przystanek przy Muz. Kolejnictwa
Powrót do Warszawy: ok. 22.00
***
Koszt: dla Klubowiczów z aktualną Kartą Klubu Globtrotera: ok. 130 zł
dla pozostałych osób: ok.140 zł
***
Kalkulacja kosztu obejmuje:
przejazd autokarem lub busem turystycznym; realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie; bilety wstępu i zwiedzanie obiektów z przewodnikami: zamek w Gołuchowie, pałac w Śmiełowie; kawa i herbata w autokarze i słodki poczęstunek; ubezpieczenie.
***