MILUSIN MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO. Mazowsze z Klubem Globtrotera

5955-sulejowek-milusin-marszalka-pilsudskiego-5Wiosną zwykle powtarzamy odwiedziny w Sulejówku.  Na ogół w marcu. Nie bez przyczyny. To bowiem właśnie w marcu Piłsudski obchodził swoje imieniny. 19 marca – na Józefa – bywało, że do Sulejówka zjeżdżało się ponad 100 osób.

5942-sulejowek-milusin-marszalka-pilsudskiego-5

Nam nie zawsze udaje się złożyć wizytę imieninową, ale zwykle termin wypadu do Sulejówka oscyluje wokół daty 19 marca.
W  Milusinie prawie od progu spotykamy się z Rodziną Piłsudskich, a wita nas córka Marszałka – Jadwiga.
Oczywiście jest to powitanie wirtualne, gdyż rzeczywiste nie byłoby już niestety możliwe. Organizatorzy eskpozycji w willi Milusin wpadli na wspaniały pomysł: niedostatek materialnych eksponatów uzupełniono filmami o Józefie Piłsudskim, Jego Rodzinie i dworku Milusin. Narratorką tej filmowej opowieści jest właśnie Aleksandra Piłsudska.

5952-sulejowek-milusin-marszalka-pilsudskiego-5

Józef Piłsudski opuścił dom rodzinny w wieku 18 lat. Własnego domu dorobił się dopiero po 36 latach. Żona Marszałka – pani Aleksandra kupiła dwie działki w podwarszawskim Sulejówku. Pierwszy dom Piłsudskich był drewnianym „letniakiem”. Na bardziej wystawny Marszałka nie było stać, gdyż jego państwowe uposażenie było dosyć skromne. Ów dom, nazywany później przez Piłsudskich „Drewniakiem”, nadal, choć już mocno zniszczony, stoi na posesji.

5927-sulejowek-milusin-marszalka-pilsudskiego-5

Na sąsiedniej działce z żołnierskich składek żołnierze pobudowali dar dla Marszałka – dworek zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza -„Milusin” – w popularnym wówczas „dworkowym” stylu. W latach 1923-1926 Piłsudski mieszkał tu na stałe z rodziną, tu pisał książki i prowadził dysputy polityczne z sąsiadem – pierwszym premierem niepodległej Rzeczypospolitej, Jędrzejem Moraczewskim. Po śmierci Józefa Piłsudskiego (12 maja 1935 r.) wdowa i córki Marszałka opuściły Sulejówek. Dworek odwiedzała szkolna młodzież i wycieczki oficerów.

W czasie okupacji niemieckiej okolica „Milusina” znalazła się w obrębie tajnego ośrodka Abwehry, gdzie szkolono agentów przerzucanych do pracy wywiadowczej w ZSRR.

Wyposażenie dworku przetrwało wojnę prawie nietknięte. Zniknęło w 1947 r. Później na teren dworku zakazano wstępu. Do połowy lat 50. XX w. budynkiem administrowała ambasada ZSRR. Po roku 1956 w dworku działało przedszkole.

W 2000 r. obiekt przekazano Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Przedszkole przeniesiono do nowego budynku, „Milusin” poddano remontowi i od kilku lat dworek Marszałka można zwiedzać.

5923-sulejowek-milusin-marszalka-pilsudskiego-5Zgromadzono tu nieliczne jeszcze oryginalne meble, sprzęty i przedmioty osobiste. W saloniku umieszczono dużych rozmiarów głowę Józefa Piłsudskiego – fragment pomnika autorstwa Alfonsa Karnego odsłoniętego w 1936 r. w kresowym Brasławiu.

5948-sulejowek-milusin-marszalka-pilsudskiego-5

W sąsiedztwie zabytkowego dworku powstać ma duże Muzeum Marszałka Piłsudskiego. Jego otwarcie planowane jest w 2017r.

Nieopodal dworku , tuż za ogrodzeniem posesji, bezpośrednio przy ulicy Józefa Piłsudskiego, na Skwerze Niepodległości, usytuowano dwa pomniki: Marszałka z córkami oraz obelisk Współtwórców Niepodległości. W trakcie spaceru oczywiście zajrzymy również i tam.

5944-sulejowek-milusin-marszalka-pilsudskiego-5

W drodze do Milusina podejdziemy także do willi „Siedziba”, gdzie wraz z rodziną mieszkał Jędrzej Moraczewski.

IMG_20160305_100551

Termin:  12 marca 2016, sobota
Dla grupy min. 10 osób – termin do uzgodnienia

Czas trwania wycieczki: ok. 3,5 godz. (łącznie z dojazdem z Warszawy)

Spotkanie grupy o godz.: 10.15
Dworzec Warszawa Śródmieście  –  przy kasach – kierunek wschodni 

koszt: z Kartą Globtrotera: 5 zł / dla pozostałych osób: 10 zł  + bilet SKM (II strefa)


 ***

Zgłoszenia i informacje – na spotkaniach Klubu, spacerach warszawskich oraz mailowo.

E-mail: klubglobtrotera@gmail.com

5951-sulejowek-milusin-marszalka-pilsudskiego-5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close