Schloss Cecilienhof czyli od Hohenzollernów do Konferencji Poczdamskiej

IMG_20160906_161928

Cała północna część Poczdamu to ogromny obszar parkowo pałacowy wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Znajduje się tam wiele pięknych barokowych pałaców z nazywaną pruskim „Wersalem” ogromną rezydencją królewską Sanssouci na czele. Barok to piękny i ozdobny styl w architekturze, którego wspaniałe przykłady możemy podziwiać w wielu miejscach w Polsce i w Europie. No właśnie … bardzo wielu, zaryzykuję nawet stwierdzenie, że większość znanych zabytków nosi jakieś ślady tego stylu. I dlatego w czasie pobytu w Poczdamie urzekł nas Pałac Cecylii (niem. Schloss Cecilienhof), który nareszcie z barokiem nie ma nic wspólnego. Wzniesiono go w stylu angielskiego neogotyku.
To ostatni pałac dynastii Hohenzollernów, powstały dla niemieckiego następcy tronu Wilhelma (wnuka cesarza Wilhelma II) i jego małżonki Cecylii. Budowę rozpoczęto w 1913r., dokończono jednak dopiero w 1917r. W tym czasie wybuchła I wojna światowa. Cecylia do pałacu wprowadziła się w sierpniu 1917r. a we wrześniu urodziła szóste dziecko – księżnę Cecylię. W następnym roku cesarz abdykował i wyjechał do Holandii, a cesarstwo niemieckie ostatecznie upadło. Powstała republika Weimarska. Małżonkowie Wilhelm i Cecylia odzyskali rezydencję dopiero w 1926r. i mieszkali w niej aż do 1945, kiedy to zostali wywłaszczeni. Tak, tak, pałac znalazł się po niewłaściwej stronie – późniejszy tzw. mur berliński przebiegał dosłownie pod oknami pałacu.
Konferencja poczdamska, czyli ostatnie spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej, tzw. wielkiej trójki, trwała od 17 lipca do 2 sierpnia 1945r. Dwa miesiące po pokonaniu Niemiec całe miasto Berlin było tak zniszczone, że nie sposób było znaleźć odpowiedni budynek. Dlatego wybór padł na Cecilienhof. W konferencji wzięli udział: przywódca ZSRR Józef Stalin, prezydent USA Harry Truman, który zastąpił zmarłego w kwietniu tamtego roku Franklina Roosvelta, oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, którego pod koniec konferencji zastąpił nowy premier Clement Atlee. Jedynym przywódcą więc, który uczestniczył we wszystkich spotkaniach był Stalin. I w sumie to on był największym zwycięzcą.
Na poprzednich konferencjach w Teheranie i Jałcie zwycięzcy uzgodnili nowy porządek powojennego świata, a w Poczdamie go niejako „przyklepano” i uszczegółowiono. Materiały podają, że podobno prezydent Harry Truman i brytyjski minister spraw zagranicznych domagali się od Stalina wycofania wojsk radzieckich z Polski. Niezbyt energicznie… Jak pamiętamy dokonało się to dopiero w 1993r.
Turyści świadomi tych faktów historycznych odczuwają w zamku Cecylii niezapomnianą atmosferę tego miejsca. Ten mały i skromny obiekt był świadkiem tak ważnych wydarzeń, że będąc tam wprost się czuje ładunek historii.

IMG_20160906_162505

 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Kategorie EUROPA, KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, NIEMCYTagi , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close