WESOŁEGO ALLELUJA!

Współczesne wielkanocne kartki świąteczne w zasadzie mają cztery elementy: zajączka, kurczaczka, baranka i oczywiście jajka, najlepiej w postaci pisanek. Wskazane są jeszcze bazie i koszyczek ze świątecznym jedzonkiem, nad którym góruje wielkanocna baba.

Zerknijmy jak takie pocztówki wyglądały kilkadziesiąt lat temu, w Polsce i nie tylko.

Już na pierwszy rzut oka widać, styl ówczesnych kartek świątecznych był zupełnie inny.

Popatrzmy, porównajmy.

I także życzmy sobie WESOŁEGO ALLELUJA!

***

Wielkanocne pocztówki z przełomu XIX i XX wieku podkreślały przede wszystkim budzenie się przyrody do życia, a także rodzinny charakter Świąt. Na kartkach, które często były podkolowanymi fotografiami,  często pojawiały się pary składające sobie życzenia, bądź nawet całe rodziny. Popularnym motywem były dzieci bawiące się z  barankami, zajączkami i kurczakami.

Oczywiście nie brakowało pisanek, ale rzadko zajmowały one tak statyczne miejsce w koszyczku lub w kompozycji wśród kwiatów, jak to się dzieje na współczesnych kartach świątecznych. Pisanki często  w wielkanocnych grafikach przeobrażały się w rowery, bryczki, wozy, huśtawki… Stawały się częścią lub głównym tematem ilustrowanej świątecznej opowieści.

Jako wybitnie dekoracyjny element pisanki prezentowane były także przez równie dekoracyjne, urodziwe modelki, starannie wybierane i  zatrudnianie specjalnie do owych fotograficznych scenek.

Ponieważ w fotografii nie dysponowano jeszcze wówczas możliwością zapisu koloru, dla dodatkowego efektu pocztówki podbarwiano.

IMG_20160326_210903

Osobną grupę stanowiły kolorowe grafiki, których temat stanowiły scenki z udziałem kurczaków, zajączków i pisanek, najczęściej w asyście dzieci. W tworzeniu stylizowanych scenek specjalizowali się zwłaszcza graficy francuscy i angielscy.

Ponieważ I połowa XX wieku obfitowała w nadzwyczaj ważne wydarzenia historyczne, w których brały udział całe narody, na pocztówkach wielkanocnych, zwłaszcza w latach I wojny, pojawiły się elementy patriotyczne.

I to nie tylko w Polsce. Wydarzenia I wojny światowej wpłynęły na wygląd kartek wielkanocnych także w Austrii i w Niemczech.

***

Kontynuację i rozszerzenie tematu oraz albumy kartek wielkanocnych z różnych regionów Europy znajdziecie w artykule „WESOŁEGO ALLELUJA NA DAWNYCH KARTKACH ŚWIĄTECZNYCH”  pod poniższym linkiem:

https://klubglobtroterawarszawa.wordpress.com/wesolego-alleluja-na-dawnych-kartkach-swiatecznych/

 

***

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

 

Kategorie EUROPA, KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologicznyTagi , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close