BYĆ MOŻE OSTATNIA WIZYTA

Chlewiska. Zabytkowa huta żelaza. Foto: archiwum internetowe

BYĆ MOŻE OSTATNIE DNI
Zabytkowa huta żelaza w Chlewiskach jest obiektem muzealnym od ponad 50 lat. To obiekt unikatowy w skali krajowej, a może nawet europejskiej, jedyny taki w Polsce. Rok 2017 będzie jednak prawdopodobnie ostatnim rokiem funkcjonowania tej placówki muzealnej. Dyrekcja Muzeum planowała zamknięcie już na koniec czerwca. Na razie działalność obiektu przedłużono do końca lipca.
Huta wybudowana w latach 1890-1892 należała do rodziny Platerów, następnie przejęta została przez spółkę Akcyjną Handlowo-Przemysłową „Elibor”, a w 1939 r. wydzierżawiła ją Huta „Pokój”. W 1940 r. przestała pracować. Po wojnie w części zakładu uruchomiono produkcję, część zaś najcenniejszą z punktu widzenia walorów zabytkowych przejęło pod opiekę w 1960 r. Muzeum Techniki w Warszawie. Osobliwością jest zbudowany przez Francuzów zespół wielkopiecowy – jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Dawne wyposażenie huty składa się z wielkiego pieca na węgiel drzewny z urządzeniami zasypowymi typu Parry, wodnej wieży wyciągowej, dwóch dmuchaw leżących (w tym jednej produkcji polskiej – z wytwórni Andrzeja Zamojskiego), dwóch kompletów nagrzewnic rekuperatorowych, odpylacza i trzech prażaków rudy.

Huta Chlewiska. Foto: archiwum internetowe

Ponadto obejrzeć można tu jeszcze dwie ekspozycje.
Jedna z nich prezentuje najbardziej popularne samochody i motocykle XX w. zarówno z lat 20. XX w. takie jak: Tatra 57, Citroen BL 11, przedwojenne Polskie Fiaty 508, a także pojazdy młodsze: Syrena prototyp z 1955 roku i Warszawa 223 Kombi. Ekspozycja zawiera ponad dwadzieścia pojazdów polskich i zagranicznych. Uzupełnieniem kolekcji są motocykle, a wśród nich m.in. Junak M10 czy SHL M04.
Druga ekspozycja towarzysząca przedstawia tradycyjne warsztaty rzemieślnicze: krawiecki i szewski.


KLUB GLOBTROTERA wybiera się z wizytą do Chlewisk 30 lipca. Mamy nadzieję, że zdążymy dotrzeć tam przed likwidacją muzeum. Niestety jest to bardzo prawdopodobne, że będziemy ostatnimi zwiedzającymi w tym obiekcie.


Jeśli chcecie wybrać się z nami – zapraszamy.
W planie mamy także wizytę w pałacyku Józefa Brandta w Orońsku oraz Skansen Wsi Radomskiej.

Szczegóły wyjazdu pod poniższym linkiem:
NIEZNANA ZIEMIA RADOMSKA. Mazowsze z Klubem Globtrotera

NIEZNANA ZIEMIA RADOMSKA. Mazowsze z Klubem Globtrotera

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, MAZOWSZETagi , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close