KŁODAWA – PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI

Wrażenia – świetni przewodnicy, ciekawa trasa

Na pierwszy rzut oka z zewnątrz, kopalnia nie robi oszałamiającego wrażenia. Dwa charakterystyczne wieże kopalniane wznoszące się nad szybami wydobywczymi. Ciekawie zaczyna się, gdy grupę przejmują przewodnicy. Ubrani w charakterystyczne jasne kombinezony, emerytowani górnicy z kilkudziesięcioletnim stażem ze swadą opowiadają o życiu i historii i są w stanie odpowiedzieć na każde pytanie.

Na początku trasy doświadczamy emocji jak z porządnego lunaparku – 600 metrów w dół w dwupoziomowej ciasnej klatce windy z prędkością 6 m/sek. Czas jazdy – niecałe 2 minuty. Ciemność rozświetla tylko lampka czołowa przewodnika. Osoby z problemami lokomocyjnymi raczej nie będą zachwycone. Dla reszty to spora frajda.

Na dolnym poziomie, 600 metrów pod ziemią zobaczymy m.in. główne korytarze transportowe z wagonikami wypełnionymi solnym urobkiem, kaplicę św. Kingi – patronki górników solnych, przodek czyli miejsce, gdzie ładunkami wybuchowymi rozkrusza się solną skałę, galerie widokowe i olbrzymie groty po wyrobiskach. Wszystko w postindustrialnym klimacie tworzącym niesamowite widoki, spotęgowane faktem, że tutejsza sól w odróżnieniu od naszych wyobrażeń ma wszystkie odcienie różu rozkładające się na ścianach i sklepieniach w piękne pasma. Na trasie zwiedzania oglądamy też wystawę, gdzie zauroczyły mnie kwiatowe obrazy wykonane z soli, która w Kłodawie potrafi mieć wszystkie odcienie tęczy. Niesamowite!

Pod koniec trasy jeszcze widok na scenę, gdzie odbywają się górnicze uroczystości a posadzka wokół wyłożona jest – nie uwierzycie – lizawkami, czyli specjalnie przygotowaną kostką solną, która w dalszym obrocie handlowym przeznaczona jest do lizania zarówno przez zwierzęta gospodarskie jak i te dziko żyjące. Na końcu niespodzianka – z dużych brył różowej soli przewodnicy odłupują kilofami mniejsze bryłki, z których można wybrać sobie dowolne i zabrać ze sobą. Nie da się jednak zabrać jej zbyt wiele – sól okazuje się bowiem bardzo ciężka.

Warto jeszcze dodać, że przez cały czas zwiedzania, czyli 2 – 2,5 godziny mamy aplikowaną „dołączoną gratis w pakiecie” inhalację z doskonałej, różowej soli kłodawskiej. Samo zdrowie!

W kopalni soli w Kłodawie. Foto: Janusz Szerle

Kilka NAJ

Kopalnia soli w Kłodawie jest najgłębsza w Polsce – aktualnie eksploatowane pokłady wydobywcze znajdują się na poziomie 600 i 750 metrów. Kłodawskie złoża solne – największe na Niżu Polskim – mają długość 26 km, maksymalną szerokość 2 km i sięgają aż na 9 km w głąb Ziemi. Aż nie chce się wierzyć, ale kopalnia posiada w chwili obecnej ponad 400 km podziemnych chodników. Groty po starych wyrobiskach sięgały 35 metrów wysokości (11 pięter), ale ze względów bezpieczeństwa zostały wypełnione podsypką. Teraz zwiedzane pokłady mają w niektórych miejscach wysokość kilku pięter.

W kopalni soli w Kłodawie. Foto: Janusz Szerle

Różowa sól – wcale nie musi być z Himalajów

W kopalni pozyskuje się naturalną sól kamienną o barwie białej oraz unikatowej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Tutejsza sól znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg i in. Eksportowym hitem w asortymencie są tzw. lizawki, czyli brykiety z soli do lizania dla zwierząt gospodarskich i tych żyjących dziko.

Historia – bardzo krótka

To chyba najmłodsza kopalnia soli w Polsce, a już zabytek. Decyzja o jej budowie zapadła w 1949 roku, a pierwsze wydobycie soli kamiennej przypada na rok 1954. W 2007 roku Kłodawską Podziemną Trasę Turystyczną oraz wybrane stanowiska geologiczne wpisano do Rejestru Zabytków.

W kopalni soli w Kłodawie. Foto: Janusz Szerle

Dzień dzisiejszy – klimat i recesja robią swoje

Obecnie kopalnia jest największym krajowym producentem soli kamiennej. Wydobycie prowadzi się tradycyjną metodą górniczą, która pozwala zachować w pełni stworzone przez przyrodę walory kłodawskiej soli. Produkty końcowe uzyskiwane są na drodze przeróbki mechanicznej, bez stosowania zabiegów chemicznych. Ze względu na spadające ceny soli na rynku światowym oraz coraz cieplejsze zimy, możliwości produkcyjne kopalni nie są w pełni wykorzystane.

W kopalni soli w Kłodawie. Foto: Janusz Szerle

Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna – najgłębsza w Polsce

W 2004 roku udostępniono do zwiedzania Kłodawską Podziemną Trasę Turystyczną na poziomie 600 m. Ciekawostką może być fakt, że w 2007 roku wykonano tu pierwszy w historii kopalni Kłodawa podziemny koncert muzyczny – filharmonicy z Filharmonii Kaliskiej oraz solista skrzypek Dmitrij Vasiljew zagrali wtedy „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. Koncerty są kontynuowane, a wydarzenie z 2004 roku zostało odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa jako koncert na największej głębokości na świecie.

Dostępność dla turystów – zapomnijcie niestety o weekendach

W soboty, niedziele, święta oraz przedłużone weekendy kopalnia jest nieczynna
Godziny zjazdów do kopalni w dni powszednie: 8:00, 8:30, 9:00, 9:30, 10:00, 10:30 oraz po wcześniejszym uzgodnieniu o godzinie 14:30.

Grupy zorganizowane: rezerwacja telefoniczna z minimum 10-dniowym wyprzedzeniem.
Turyści indywidualni: w okresie wakacyjnym w każdy dzień roboczy o godz. 10.00 organizowany jest zjazd dla turystów indywidualnych (bez dodatkowej opłaty przewodnickiej). Niezbędny jest wtedy kontakt z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego w celu upewnienia się czy w konkretnym dniu zjazd nie jest odwołany lub w celu ustalenia godziny innej niż 10.00.
W okresie od września do czerwca, po wcześniejszym uzgodnieniu z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego, istnieje możliwość dołączenia do grup zorganizowanych.

Trasa dostępna dla turystów, którzy ukończyli min. 7 rok życia, niedostępna dla turystów niepełnosprawnych.

Trasa oświetlona elektrycznie.
Zwiedzających obowiązuje pełne, sportowe obuwie na płaskim obcasie oraz wygodna, adekwatna do pory roku, odzież. W podziemnej części kopalni utrzymuje się, w miarę stała, temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza.
Turyści otrzymują hełmy ochronne.

Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem.
Czas zwiedzania: około 2,5 godz.

W kopalni soli w Kłodawie. Foto: Janusz Szerle

Ograniczenia zdrowotne – nie ukrywajmy, trzeba mieć zdrowie

Przeciwwskazania zdrowotne do zjazdu na dół: niewydolność krążeniowa i oddechowa, choroby z nadciśnieniem tętniczym, klaustrofobia, epilepsja nieustabilizowana, niepełnosprawność ruchowa ograniczająca samodzielne poruszanie się, niewyrównana cukrzyca, przebyty udar mózgu, nieskorygowane poważne wady wzroku i słuchu, inne choroby potęgowane przez nagłą zmianę ciśnienia atmosferycznego związanego ze zjazdem do podziemi.

Cennik – tanio niestety nie jest

Cennik dla turystów indywidualnych obowiązujący od 01.07.2017r.:
– bilet normalny – 41 PLN
– bilet ulgowy (emeryci i renciści) – 31 PLN
– bilet ulgowy (dzieci, młodzież, studenci) – 25 PLN
– usługa przewodnicka – 65 PLN (dla grup mniejszych niż 6 osób)

Usługi dodatkowe – bryła soli z pokładu 600 m gratis w pakiecie

Jeżeli ktoś nie zadbał, aby zabrać wyjątkową, wybraną przez siebie bryłę/bryły różowej soli z pokładu 600 m (a jest taka oficjalna możliwość) to po zakończeniu zwiedzania i wyjeździe na powierzchnię istnieje możliwość zakupu pamiątek m.in. prozdrowotnych lamp i świeczników z różowej soli, soli spożywczej i innych gadżetów w sklepiku firmowym przy Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego.

Obsługa i rezerwacja – bardzo miłe panie służące wiedzą i pomocą

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego Kopalni Soli „Kłodawa” S.A. (czynne w dni powszednie 7:00-15:00), tel. 63 27 33 304, 63 27 33 242, mail: bot@sol-klodawa.com.pl

Więcej informacji: www.sol-klodawa.com.pl

W kopalni soli w Kłodawie. Foto: Janusz Szerle

Wyprawę zorganizował prześwietny Klub Globtrotera z Warszawy. Całą akcją jak zwykle sprawnie kierowała Liliana Kołłątaj. Polecam wyprawy z Globtroterem.


Autorem poniższych zdjęć jest Jacek Andrzej Kwiatkowski

Więcej artykułów jego autorstwa przeczytać możecie na blogu jego autorstwa, poświęconym tematyce turystycznej: http://jackrecommends.pl

 

 


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close