
Wygląda jak sterta gruzu.
W rzeczywistości jest to gotyckie sklepienie kryształowe jednej z sal zamku olsztyńskiego, tzw. Sali Administratora.
Tyle tylko, że … widziane od góry.

Tego typu sklepienie nie jest zbyt popularne w architekturze polskiej. Tym niemniej zachowało się w niektórych obiektach gotyckich, zwłaszcza sakralnych. Można je spotkać na terenach Warmii i Mazur oraz Pomorza, np. w kościele św. Jana i w ratuszu w Malborku, w Gdańsku w kościołach Mariackim, św. Katarzyny i św. Brygidy. Zobaczymy je także w innych regionach, np. w Warszawie – w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu, w krużgankach przy zakrystii.

Sklepienia tego rodzaju zostały po raz pierwszy zastosowane w 1471 r. na zamku Albrechtsburg w Miśni przez budowniczego Arnolda z Westfalii. Później rozpowszechniły się w Saksonii, następnie m.in. w Czechach, Morawach i na terenach obecnej północnej Polski.

Nigdzie jednak, poza Olsztynem, nie zobaczymy „jak to jest zrobione”.

Sala ta ponadto jest ciekawa z jeszcze jednego względu. Mieszkał tu bowiem Mikołaj Kopernik. Toteż zobaczymy tu wiele pamiątek z nim związanych: rękopisy, portrety, informacje biograficzne…






A te i inne olsztyńskie ciekawostki oglądaliśmy w piękną wrześniową niedzielę podczas zwiedzania Olsztyna z warszawskim Klubem Globtrotera .


***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.