
Na granicy…
Światła i cienia…
Współczesności i historii…
I oczywiście na granicy Starego i Nowego Miasta.
I to bardzo dokładnie, biorąc rzecz historycznie.
Bo to właśnie mniej więcej tu, gdzie zostało zrobione współczesne zdjęcie, a nie na linii widocznego Barbakanu i murów obronnych przebiegała dawniej granica pomiędzy Starą i Nową Warszawą.

Tu właśnie, na wysokości kościoła Św. Ducha stała Brama Nowomiejska. Istniała już w wieku XVII. Częściowo rozebrano ją w latach 1791-1794, całkowicie w roku 1818. Nazywa się ją także Trzecią Bramą Nowomiejską, jako że poprzedzały ją na tej samej ulicy jeszcze dwa przejścia – Barbakan w murach obronnych i brama przed Barbakanem od strony Starego Miasta.
Jej wygląd nie został zbyt obficie utrwalony. Widzimy ją w tle na obrazku Vogla i jako temat główny XIX-wiecznej grafiki.
Jak łatwo zauważyć to wizerunki w dwóch różnych kierunkach. Na obrazie patrzymy na bramę z ulicy Freta, na grafice – od Barbakanu w stronę Nowego Miasta.
Na rycinie czarno-białej widać stan Bramy Nowomiejskiej ok. 1810 r., już po częściowej rozbiórce.

Warto zwrócić uwagę na niewielki obraz autorstwa Zygmunta Vogla z 1785 roku, na którym Brama Nowomiejska widoczna jest w głębi, za kościołami.
To między innymi na podstawie tego obrazu w trakcie odbudowy po zniszczeniach wojennych zrekonstruowano ulice Freta i Nowomiejską oraz obydwa kościoły przy tych ulicach.

***
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.