
Czas najwyższy zaprosić już wiosnę do nas na stałe i ostatecznie pożegnać zimę. 🙂
Pora zatem utopić Marzannę. W tym roku zrobimy to nad Wisłą w Czerwińsku.
Ale zanim dotrzemy do Czerwińska zajrzymy w kilka ciekawych miejsc nieco bliżej Warszawy. Po drodze zaś cały czas będziemy szukać wiosny i zbierać ekologiczne materiały do stworzenia Marzanny. Toteż tym razem na trasie pojawi się wiele elementów przyrodniczych i krajobrazowych. Będzie ponad godzinny spacer przez malowniczy las, będą rezerwaty przyrodnicze, będzie też leśny skansen.
Tradycyjnie też nie może zabraknąć historii, architektury i elementów kulturowych.
Co zatem zaplanowaliśmy na trasie?
> W Lesie Bemowskim pójdziemy leśnym szlakiem przez rezerwaty Kalinowa Łąka i Łosiowie Błota. Widoku łosi (mimo nazwy rezerwatu) wprawdzie nie gwarantujemy, ale porcję relaksu w pięknych okolicznościach przyrody – na pewno. A na trasie poznamy charakterystyczną przyrodę i geomorfologię Puszczy Kampinoskiej – łęgi, łąki, torfowiska, bagniska i ich typową roślinność.


> Dotrzemy tam także do zaskakującego miejsca w środku lasu – do pozostałości carskiego fortu i Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej.

> W Puszczy Kampinoskiej odwiedzimy niewielki, ale ciekawy skansen budownictwa puszczańskiego i małe Muzeum Puszczy w Granicy, gdzie pasjonaci Puszczy prowadzący muzeum i skansen pokażą nam ciekawostki i tajemnice leśnych ostępów. > W Wierszach odwiedzimy cmentarz wojenny z czasów II wojny światowej i poznamy historię kampinoskiej partyzantki.

> W Stanisławowie wybierzemy się do jednej z niewielu cerkwi pozostałych na Mazowszu i sprawdzimy jej związki z Twierdzą Modlin.

> W Zakroczymiu obejrzymy jego zabytki sakralne, w tym niezwykle oryginalny architektonicznie gotycko-renesansowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Poznamy też historię Latarni i Gwiazdy Wytrwałości oraz wydarzeń krwawego piątku.

> W Czerwińsku nie tylko obejrzymy zachowane średniowieczne freski i romański kościoł (jeden z najstarszych na Mazowszu), a także klasztor z wystawą misyjną, ale dotrzemy też nad Wisłę, w miejsce, w którym Jagiełło przeprawiał się z wojskiem podążając na pola Grunwaldu.
Tam też ostatecznie rozstaniemy się z zimą. Z uzbieranych na trasie ekologicznych materiałów (gałązki, suche trawy, słoma, szyszki, trzciny itp.) – według wcześniej uzyskanych instrukcji – stworzymy Marzannę. 🙂
A następnie ze skarpy wiślanej w Czerwińsku wyślemy ją razem z zimą Wisłą do morza.⛄☃☃☃
Marzanna zaś będzie ekologiczna, bo nie chcemy zaśmiecać rzeki.
A ponieważ powitanie wiosny powinno być radosne trasę zakończymy piknikiem z kiełbaskami z grilla. 🍜🍔🍽🍰☕😁 Planujemy też małą degustację nalewek prywatnej produkcji. 🏺🍸🍻😉
***
Na trasie nie ma żadnych trudności kondycyjnych, jednak ze względu na charakter podłoża na odcinkach leśnych wskazane jest obuwie turystyczne.
—
Fotoamatorom przypominamy o zabraniu aparatów fotograficznych, bo gwarantujemy, że na całej trasie znajdą mnóstwo ciekawych motywów do uwiecznienia.
***
Trasę poprowadzą przewodnicy warszawscy i mazowieccy – Liliana Kołłątaj oraz Piotr Abramczyk, przy wsparciu przewodników lokalnych.
***
Termin: 31 marca 2019, niedziela
Zgłoszenia i wpłaty: do 20 marca
***
Koszt uczestnictwa: 115 zł
Z Kartą Globtrotera: 105 zł
—
Kalkulacja obejmuje: przejazd autokarem (lub minibusem), ubezpieczenie wycieczkowe, przygotowanie i realizację programu krajoznawczego, opłaty związane ze wstępami i zwiedzaniem obiektów na trasie, piknik na zakończenie trasy.
Kalkulacja przeliczona na min. 20 osób.
Wyjazd następuje przy min.12 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł).
***
Spotkanie grupy: godz. 8.30
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 20.30
* ***
Zgłoszenia – mailem na adres mailowy Klubu Globtrotera
—
e-mail: klubglobtrotera@gmail.com
—
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.
***
Informacje i wstępne rezerwacje dla Klubowiczów z Kartą Globtrotera – na spotkaniach, spacerach warszawskich oraz mailowo i poprzez Messengera.

_________________________________________
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress.
Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.
2 myśli w temacie “Z MARZANNĄ PRZEZ MAZOWSZE. Mazowsze z Klubem Globtrotera”