
Machu Picchu (oryginalnie w języku keczua Patallaqta) to jeden z najbardziej znanych zabytków świata i jeden z siedmiu Nowych Cudów Świata. Położone w Andach peruwiańskich, na wysokości 2090 – 2400 m n.p.m., inkaskie miasto zostało wybudowane ok. połowy XV wieku z inicjatywy władcy imieniem Pachacuteca.

Miasto składało się z dwóch części. W górnej zlokalizowano m.in. świątynię słońca i pałac królewski. W dolnej wybudowano szereg kamiennych domów krytych strzechą, w których mieszkali arystokraci, kapłani, żołnierze, a także wolni robotnicy świadczący dla nich usługi. Miasto było otoczone tarasami uprawnymi przeznaczonymi głównie dla kukurydzy i ziemniaków. Zajmowały one powierzchnię 12 arów, co według szacunków nie wystarczało do wykarmienia około 750 osób żyjących w mieście i zmuszało do sprowadzania żywności.


Miasto funkcjonowało przez około 80 lat, później zostało opuszczone z niewyjaśnionych do dziś powodów.
Wiadomo, że w 1867 roku u stóp miasta niejaki Augusto Berns założył tartak. Większość dochodów czerpał on jednak z szabrowania zabytków miasta i grobowców na przemysłową skalę, posiadając przy tym wsparcie rządu peruwiańskiego, do którego trafiała część zysków.
Ze względu na naganną z dzisiejszego punktu widzenia działalność, naukowcy nie przyznają Bernsowi tytułu odkrywcy Machu Picchu, rezerwując go dla amerykańskiego uczonego Hirama Binghama III, który dotarł tu w 1911 roku, a później prowadził wykopaliska archeologiczne.
Tekst i zdjęcia: Piotr Jurzysta

Zapraszamy także do lektury innego artykułu Piotra Jurzysty z równie egzotycznego miejsca, dla odmiany na kontynencie azjatyckim >>> KRÓLESTWO URARTU
Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/TeoriaWielkiejPodrozy/ https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.