MACHU PICCHU

Machu Picchu. Foto: Piotr Jurzysta

Machu Picchu (oryginalnie w języku keczua Patallaqta) to jeden z najbardziej znanych zabytków świata i jeden z siedmiu Nowych Cudów Świata. Położone w Andach peruwiańskich, na wysokości 2090 – 2400 m n.p.m., inkaskie miasto zostało wybudowane ok. połowy XV wieku z inicjatywy władcy imieniem Pachacuteca.

Machu Picchu. Foto: Piotr Jurzysta

Miasto składało się z dwóch części. W górnej zlokalizowano m.in. świątynię słońca i pałac królewski. W dolnej wybudowano szereg kamiennych domów krytych strzechą, w których mieszkali arystokraci, kapłani, żołnierze, a także wolni robotnicy świadczący dla nich usługi. Miasto było otoczone tarasami uprawnymi przeznaczonymi głównie dla kukurydzy i ziemniaków. Zajmowały one powierzchnię 12 arów, co według szacunków nie wystarczało do wykarmienia około 750 osób żyjących w mieście i zmuszało do sprowadzania żywności.

Machu Picchu. Foto: Piotr Jurzysta
Machu Picchu. Foto: Piotr Jurzysta

Miasto funkcjonowało przez około 80 lat, później zostało opuszczone z niewyjaśnionych do dziś powodów.
Wiadomo, że w 1867 roku u stóp miasta niejaki Augusto Berns założył tartak. Większość dochodów czerpał on jednak z szabrowania zabytków miasta i grobowców na przemysłową skalę, posiadając przy tym wsparcie rządu peruwiańskiego, do którego trafiała część zysków.

Ze względu na naganną z dzisiejszego punktu widzenia działalność, naukowcy nie przyznają Bernsowi tytułu odkrywcy Machu Picchu, rezerwując go dla amerykańskiego uczonego Hirama Binghama III, który dotarł tu w 1911 roku, a później prowadził wykopaliska archeologiczne.

Tekst i zdjęcia: Piotr Jurzysta

Machu Picchu. Foto: Piotr Jurzysta

Zapraszamy także do lektury innego artykułu Piotra Jurzysty z równie egzotycznego miejsca, dla odmiany na kontynencie azjatyckim >>> KRÓLESTWO URARTU

 


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/TeoriaWielkiejPodrozy/ https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close