
Ulica Królewska
Kamienica Maksymiliana Gurewicza, przy Królewskiej 23, do dziś jest najwyższym budynek w tym rejonie ulicy. Taka też był przed wojną, w chwili jej powstania.
Kamienica zbudowana została w roku 1913. Na jej najwyższym, szóstym piętrze, znajdował się taras widokowy, z którego można było podziwiać panoramę Ogrodu Saskiego. Do dziś pozostała balustrada tego tarasu.

Obecny stan kamienicy to zaledwie 1/3 dawnego budynku, co zresztą daje się zauważyć, bo sprawia wrażenie jakby uciętego od wschodniej strony.
Pierwotnie był to ogromny gmach, w kształcie litery U, z dwoma skrzydłami i dziedzińcem od strony ulicy.

Ulica Kredytowa
Chodząc Kredytową rzadko rozglądamy się dokoła. A jeszcze rzadziej patrzymy do góry.
A czasem warto.
Przy Kredytowej 3 zachował się jeden z warszawskich ostańców, a jednocześnie także jeden z niewielu przykładów warszawskiej secesji. Obecna forma nieco odbiega od pierwotnej, ale w zasadzie ogólny widok pozostał bez większych zmian. To budynek przedwojennego Zarządu Towarzystwa Zakładów Gazowych.
Gmach powstał w latach 1905-07 według projektu Karola Jankowskiego i Franciszka Lilpopa dla warszawskiego oddziału Niemieckiego Kontynentalnego Towarzystwa Gazowego z Dessau, które było właścicielem warszawskich gazowni.
W chwili oddania do użytku miał jeszcze w adresie ulicę Erywańską.

Gdy w roku 1925 gazownie zostały skomunalizowane budynek przeszedł na rzecz miasta dalej pełniąc funkcję siedziby Zarządu Gazowni.
Po zniszczeniach wojennych, wypalony wewnątrz gmach z zachowanymi murami, odbudowany został według projektu znanego architekta Szymona Syrkusa, który w dużej mierze utrzymał dawny secesyjny charakter budynku.
Obecnie obiekt pełni funkcje biurowe, m.in. dla Urzędu m.st. Warszawy.

Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.
