ŁÓDŹ POTENTATÓW. Polska z Klubem Globtrotera

Łódź, pomnik Jednorożca Foto: Liliana Kołłątaj

Łódź, jak każde duże miasto, nie jest tematem, który można wyczerpać w trakcie jednej wycieczki. Zatem po pierwszej zimowej wizycie wiosną wracamy do Łodzi.
Po Łodzi wędrować można według różnych koncepcji. Podczas zimowej wizyty zwiedziliśmy trzy muzea – Pałac Herbsta i Galerię Sztuki Dawnej oraz Muzeum Kinematografii.


Trzeba przyznać, że łódzkie muzea są fantastyczne, więc oczywiście przy następnej wizycie zajrzymy do kolejnych. Tym razem mamy w planie aż 5 obiektów muzealno – zabytkowych! Przy czym nie wszystko to typowe muzea.
Ponieważ nie sposób na wycieczce tylko zwiedzać muzea, a w dodatku maj sprzyja spacerom w otwartej przestrzeni, poświęcimy też sporo czasu łódzkim plenerom.

Łódź. Ławeczka Tuwima na ulicy Piotrkowskiej. Foto: Liliana Kołłątaj

Na naszej trasie znajdą się na pewno:
>>> Cmentarz Żydowski – największy pod względem powierzchni cmentarz żydowski w Polsce. Wśród 180 000 grobów wyróżniają się grobowce łódzkich potentatów, a zwłaszcza mauzoleum Izraela Poznańskiego.

Mauzoleum Izraela Poznańskiego na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi. Foto: Liliana Kołłątaj

>>> Podążając w kierunku Muzeum Włókiennictwa znajdziemy się w okolicach zespołu urbanistycznego Księży Młyn. Będąc już w tym rejonie trudno nie poświęcić mu trochę więcej uwagi.

Zatem zanim dotrzemy do Muzeum Włókiennictwa, które otwarte jest dopiero od 12.00, pospacerujemy sąsiednimi ulicami, poznając szczególną, ciekawą architekturę przemysłowej Łodzi, m.in. obiekty związane ze słynną rodziną Grohmanów.

Łódź, Księży Młyn. Tzw. beczki Grohmana – brama do dawnej fabryki. Foto: archiwum Wikipedii

>>> Muzeum Włókiennictwa mieści się w tzw. Białej Fabryce Greyera. To chyba najbardziej znane muzeum Łodzi, a także jedno z największych.


>>> Tuż obok Muzeum Włókiennictwa znajduje się Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej).


>>> Tradycyjnie mamy też w zanadrzu ciekawostki – niespodzianki, na które też zaplanowaliśmy trochę czasu. Ale jeśli mają pozostać niespodziankami, to teraz o nich ani mru-mru. 😉🙂
Pora na owe niespodzianki przyjdzie po zwiedzeniu Muzeum Włókiennictwa.


>>> Pałac Poznańskiego
Izrael Poznański to bez wątpienia jeden z największych i najbardziej znanych łódzkich potentatów. Jego pałac znajduje się w centrum Łodzi i sąsiaduje z Manufakturą, niegdyś wielką fabryką Poznańskiego, obecnie olbrzymim centrum handlowym i gastronomicznym,
W obrębie tego rejonu znajdują się dwa obiekty muzealne.

W budynkach dawnej fabryki mieści się MS2 (galeria sztuki współczesnej), natomiast w dawnym pałacu Poznańskiego – MS1- Muzeum Miasta Łodzi. To drugie to typ muzeum, jakie Globtroterzy lubią najbardziej, toteż tam właśnie się udamy. Zobaczymy ekspozycję dawnych wnętrz pałacowych, poznamy historię rodu Poznańskich oraz dzieje miasta.


>>> Być w Łodzi i nie zajrzeć na Piotrkowską, to tak jakby … nie być w Łodzi.😉
Pietryna to bez najmniejszych wątpliwości absolutne centrum i najważniejsze miejsce w Łodzi. Zatem nasza wizyta w mieście Tuwima oczywiście uwzględnia przechadzkę po tej ulicy. Zaczniemy ją od Pasażu Róży i Placu Wolności.
W rejonie ulicy Piotrkowskiej zrobimy także przerwę na obiadek i indywidualną penetrację miasta. Ponieważ ten rejon to gastronomiczny róg obfitości, zarówno pod względem ilości jak rodzaju posiłków, każdy miejsce i typ obiadu wybierze sobie według własnego uznania. Indywidualne eksploracje Łodzi zakończymy ok. godz.19.00 przy Stajni Jednorożców ( przy zbiegu Piotrkowskiej z Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego) i stąd wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Powrót na Plac Bankowy przewidujemy ok. 22.00.

Termin: 8 maja 2022, niedziela

Spotkanie grupy: godz. 7.00, Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót do Warszawy: ok. 22.00

Koszt:  175 zł
z Kartą Globtrotera: 165 zł

Aby zarezerwować miejsce na wycieczce należy do nas przesłać mailem zgłoszenie. Rezerwacje przyjmujemy do 30 kwietnia, później – jeśli pozostaną wolne miejsca.
W zgłoszeniu prosimy podać: imię, nazwisko, nr telefonu (najlepiej komórkowego), adres e-mail do kontaktu oraz datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego. Po otrzymaniu zgłoszenia wysyłamy potwierdzenie wpisania na listę rezerwacyjną wraz z terminem płatności i kontem bankowym do wpłaty.
Rezerwacji miejsca można dokonać tradycyjnie mailem na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy

⏬⏬⏬
Kalkulacja kosztu obejmuje:
– przejazd autokarem / busem turystycznym;
– realizację programu krajoznawczego;
– opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
– aż 5 biletów wstępu: do Muzeum Włókiennictwa, Skansenu Architektury Drewnianej oraz Muzeum Miasta Łodzi (pałac Poznańskiego), na Cmentarz Żydowski + 1 niespodzianka;
– ubezpieczenie wycieczkowe.

Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat.

* * *

Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.

Łódź. Pasaż Róży błyszczy w wieczornym oświetleniu. Foto: Liliana Kołłątaj


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “ŁÓDŹ POTENTATÓW. Polska z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close