
Łódź, jak każde duże miasto, nie jest tematem, który można wyczerpać w trakcie jednej wycieczki. Zatem po pierwszej zimowej wizycie wiosną wracamy do Łodzi.
Po Łodzi wędrować można według różnych koncepcji. Podczas zimowej wizyty zwiedziliśmy trzy muzea – Pałac Herbsta i Galerię Sztuki Dawnej oraz Muzeum Kinematografii.




Trzeba przyznać, że łódzkie muzea są fantastyczne, więc oczywiście przy następnej wizycie zajrzymy do kolejnych. Tym razem mamy w planie aż 5 obiektów muzealno – zabytkowych! Przy czym nie wszystko to typowe muzea.
Ponieważ nie sposób na wycieczce tylko zwiedzać muzea, a w dodatku maj sprzyja spacerom w otwartej przestrzeni, poświęcimy też sporo czasu łódzkim plenerom.

Na naszej trasie znajdą się na pewno:
>>> Cmentarz Żydowski – największy pod względem powierzchni cmentarz żydowski w Polsce. Wśród 180 000 grobów wyróżniają się grobowce łódzkich potentatów, a zwłaszcza mauzoleum Izraela Poznańskiego.

>>> Podążając w kierunku Muzeum Włókiennictwa znajdziemy się w okolicach zespołu urbanistycznego Księży Młyn. Będąc już w tym rejonie trudno nie poświęcić mu trochę więcej uwagi.


Foto: Liliana Kołłątaj
Zatem zanim dotrzemy do Muzeum Włókiennictwa, które otwarte jest dopiero od 12.00, pospacerujemy sąsiednimi ulicami, poznając szczególną, ciekawą architekturę przemysłowej Łodzi, m.in. obiekty związane ze słynną rodziną Grohmanów.

>>> Muzeum Włókiennictwa mieści się w tzw. Białej Fabryce Greyera. To chyba najbardziej znane muzeum Łodzi, a także jedno z największych.


>>> Tuż obok Muzeum Włókiennictwa znajduje się Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej).


>>> Tradycyjnie mamy też w zanadrzu ciekawostki – niespodzianki, na które też zaplanowaliśmy trochę czasu. Ale jeśli mają pozostać niespodziankami, to teraz o nich ani mru-mru. 😉🙂
Pora na owe niespodzianki przyjdzie po zwiedzeniu Muzeum Włókiennictwa.


>>> Pałac Poznańskiego
Izrael Poznański to bez wątpienia jeden z największych i najbardziej znanych łódzkich potentatów. Jego pałac znajduje się w centrum Łodzi i sąsiaduje z Manufakturą, niegdyś wielką fabryką Poznańskiego, obecnie olbrzymim centrum handlowym i gastronomicznym,
W obrębie tego rejonu znajdują się dwa obiekty muzealne.

W budynkach dawnej fabryki mieści się MS2 (galeria sztuki współczesnej), natomiast w dawnym pałacu Poznańskiego – MS1- Muzeum Miasta Łodzi. To drugie to typ muzeum, jakie Globtroterzy lubią najbardziej, toteż tam właśnie się udamy. Zobaczymy ekspozycję dawnych wnętrz pałacowych, poznamy historię rodu Poznańskich oraz dzieje miasta.

>>> Być w Łodzi i nie zajrzeć na Piotrkowską, to tak jakby … nie być w Łodzi.😉
Pietryna to bez najmniejszych wątpliwości absolutne centrum i najważniejsze miejsce w Łodzi. Zatem nasza wizyta w mieście Tuwima oczywiście uwzględnia przechadzkę po tej ulicy. Zaczniemy ją od Pasażu Róży i Placu Wolności.
W rejonie ulicy Piotrkowskiej zrobimy także przerwę na obiadek i indywidualną penetrację miasta. Ponieważ ten rejon to gastronomiczny róg obfitości, zarówno pod względem ilości jak rodzaju posiłków, każdy miejsce i typ obiadu wybierze sobie według własnego uznania. Indywidualne eksploracje Łodzi zakończymy ok. godz.19.00 przy Stajni Jednorożców ( przy zbiegu Piotrkowskiej z Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego) i stąd wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Powrót na Plac Bankowy przewidujemy ok. 22.00.


Termin: 8 maja 2022, niedziela
Spotkanie grupy: godz. 7.00, Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót do Warszawy: ok. 22.00
Koszt: 175 zł
z Kartą Globtrotera: 165 zł
Aby zarezerwować miejsce na wycieczce należy do nas przesłać mailem zgłoszenie. Rezerwacje przyjmujemy do 30 kwietnia, później – jeśli pozostaną wolne miejsca.
W zgłoszeniu prosimy podać: imię, nazwisko, nr telefonu (najlepiej komórkowego), adres e-mail do kontaktu oraz datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego. Po otrzymaniu zgłoszenia wysyłamy potwierdzenie wpisania na listę rezerwacyjną wraz z terminem płatności i kontem bankowym do wpłaty.
Rezerwacji miejsca można dokonać tradycyjnie mailem na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy
⏬⏬⏬
—
Kalkulacja kosztu obejmuje:
– przejazd autokarem / busem turystycznym;
– realizację programu krajoznawczego;
– opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
– aż 5 biletów wstępu: do Muzeum Włókiennictwa, Skansenu Architektury Drewnianej oraz Muzeum Miasta Łodzi (pałac Poznańskiego), na Cmentarz Żydowski + 1 niespodzianka;
– ubezpieczenie wycieczkowe.
—
Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat.
* * *
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


2 myśli w temacie “ŁÓDŹ POTENTATÓW. Polska z Klubem Globtrotera”