WINIARY I BOHATER DWÓCH NARODÓW

Salon w pałacu Pułaskich w Winiarach. Foto Liliana Kołłątaj

Jesienią 2015 roku KLUB GLOBTROTERA do Warki zawędrował do Winiar. Ale nie do zakładów przetwórstwa owoców i warzyw, lecz do eleganckiego pałacu, który chcę Wam tu właśnie przedstawić i zaprosić tam ponownie.. Wizytę w Winiarach powtórzymy bowiem wkrótce – 3 maja roku 2022, a szczegóły tej wycieczki znajdziecie tu 👉 MAJÓWKA NA URZECZU DLA ZAPRACOWANYCH. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Winiary pałac
Winiary. Pałac Pułaskich. Foto: Liliana Kołłątaj

Po kilku latach remontu pałac Pułaskich w Winiarach znów od sierpnia 2014 dostępny jest dla zwiedzających. Mieści się w nim Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z ekspozycją poświęconą polsko-amerykańskiemu bohaterowi, a także polskiemu wychodźstwu oraz miastu Warka.

Winiary bohaterowie dwóch narodów
Popiersia bohaterów dwóch narodów w pałacu w Winiarach. Foto Liliana Kołłątaj

Brzmi to mocno patriotyczne i patetycznie.
Ale zapewniam, że nie będzie nudno, jak to czasem bywa przy takich ekspozycjach.  Znajdziemy tu pamiątki związane z Tadeuszem Kościuszką, Ignacym Paderewskim, Heleną Modrzejewską. Niektóre całkiem osobliwe i szczególne, jak choćby suknia Modrzejewskiej czy szezlong, który służył jej do odpoczynku.

Pałac w Winiarach, salonik Modrzejewskiej
Pałac w Winiarach, salonik Modrzejewskiej. Foto Liliana Kołłątaj

Naturalnie nie brak też typowych dla epoki pięknych mebli oraz urokliwych ceramik i rozmaitych zabytkowych bibelotów.
A wszystko w przemiłej atmosferze, w towarzystwie sympatycznych przewodników,  sypiących ciekawostkami jak z rękawa.

Winiary pałac meble
Nie brak w pałacu pięknych, stylowych mebli z epoki. FotoLiliana Kołłątaj 

Winiary pałac bibeloty
Cóż to byłby za pałac, jeszcze zwłaszcza z epoki romantyzmu, bez wszelakich cacuszek: amfor, zegarów, ceramicznych figurek itp. itd. W Winiarach oczywiście cieszą oczy. Foto: Liliana Kołłątaj

O historii pałacu najlepiej poinformuje cytat z oficjalnej strony muzeum.

„Z kart historii pałacu.
Pierwszy pałac stanął tu co najmniej na początku XVII w. Na jego miejscu ok. 1689 r. Stanisław Antoni Szczuka, podkanclerzy litewski, współpracow­nik króla Jana III Sobieskiego, wystawił kolejny według projektu Augustyna Wincentego Locci.
W XVIII wieku Winiary należały do Józefa Pułaskiego (1704–1769), ojca Kazimierza, starosty wareckiego, adwokata, polityka i pierwszego marszałka wojsk konfederackich. Majątek często zmieniał właścicieli, a pałac kilka­krotnie przebudowywano. 23 lutego 1787 r. Winiary odwiedził król Stanisław August Poniatowski.

img_20151209_185646

Od Pułaskich dobra przeszły na własność rodziny Walewskich, potem Brochowskich, Zaborowskich, Jordanów, Kurtzów, Prozorów, a następnie księcia Włodzimierza Czetwertyńskiego. W 1882 r. majątek nabył Andrzej Szczuka, prezes Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. W 1909 r., w dro­dze dziedziczenia po ojcu, Winiary otrzymał Józef Szczuka. Już w 1913 roku w dokumentach pojawia się akt darowizny bratu – Andrzejowi Szczuce. Ten sprzedał majątek Wojciechowi Hilaremu Rostworowskiemu. Ostatnim wła­ścicielem Winiar, od grudnia 1921 r. był hrabia Wacław Godziemba Dąmbski (1888–1972), rolnik, właściciel browaru, kawalerzysta, przyjaciel artystów, naukowców i polityków. Wzorem swoich poprzedników uprawiał winorośl.
Za jego czasów w pałacu gościło wiele znanych osobistości świata kultury i polityki. Według wspomnień jego syna, Michała byli tu m.in. Józef Piłsud­ski, Ignacy Jan Paderewski, generał Lucjan Żeligowski, generał Bolesław Wie­niawa-Długoszewski, generał Stefan Rowecki-Grot. Przyjeżdżał do Winiar prof. Juliusz Harbut i Władysław Szafer. Kilkakrotnie wakacje spędzał tu Józef Mehoffer. W zbiorach Muzeum przechowywane są dwa portrety jego autor­stwa z 1935 r., wykonane węglem: „Portret Cecylii z Masłowiczów Dąmbskiej” i „Portret Wacława hr. Dąmbskiego” (własność rodziny Dąmbskich). Majątek odwiedzał również Antoni Uniechowski – malarz, ilustrator i scenograf.

img_20151209_185623

Wacław Dąmbski był właścicielem Winiar do 1945 r. W wyniku realiza­cji dekretu o reformie rolnej, pałac wraz z folwarkiem i parkiem przeszedł na własność skarbu państwa. W pałacu zorganizowano pierwsze w Warce Samorządowe Gimnazjum wraz z internatem i mieszkaniami dla nauczy­cieli, a następnie także Liceum Ogólnokształcące. W 1951 r. otworzono tu także Muzeum Regionalne PTTK Powiatu Grójeckiego, prezentujące historię Warki i okolic. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli miejscowi nauczyciele działający w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, przede wszystkim: Wiktor Krawczyk i Aleksander Gajewski. W muzeum prezen­towano pamiątki historyczne, archeologiczne i etnograficzne.”
( http://www.muzeumpulaski.pl )

Winiary pałac
Pałac w Winiarach w jesiennej scenerii. Foto Liliana Kołłątaj

W latach 1962-1966 w pałacu przeprowadzono generalny remont. Budynek przeznaczono w całości na muzeum. W styczniu 1967 zostało otwarte historyczno-biograficzne Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

Winiary porter Pułaskiego
Winiary, portret Kazimierza Pułaskiego. Foto Liliana Kołłątaj

13 października 1979 w 200 rocznicę śmierci w parku przy muzeum odsłonięto pomnik gen. Kazimierza Pułaskiego autorstwa rzeźbiarza Kazimierza Danilewicza.

img_20151209_185528

W latach 2011-2014 trwał generalny remont i modernizacja pałacu wraz z przystosowaniem budynku dla osób niepełnosprawnych. Rozpoczęto też budowę Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy muzeum.
W sierpniu 2014 ponownie udostępniono do zwiedzania muzeum, kontynuując prace przy rewitalizacji parku. Obecnie również park prezentuje się pięknie.

img_20151209_185431

Ale to jeszcze nie wszystko… 🙂
Wszak Winiary to Warka, a Warka słynie z piwa. Zatem w salach, gdzie przedstawiono historię miasta, ten element oczywiście został mocno wyeksponowany.🙂

Warka historia miasta
Pałac w Winiarach. Historia miasta i … piwa. również znalazły tu swoje miejsce. Foto: Liliana Kołłątaj

***

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj  Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close