NAJWIĘKSZY SKARB LUBLINA

Lublin. Freski na sklepieniu w Kaplicy Świętej Trójcy na zamku lubelskim. Foto: Liliana Kołłątaj
Kaplica Św.Trójcy widziana z dziedzińca zamku. Foto: Liliana Kołłątaj

KAPLICA ŚWIĘTEJ TRÓJCY
Kościół Trójcy Świętej na zamku lubelskim, nazywany Kaplicą Zamkową, jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. We wnętrzu tej gotyckiej świątyni zobaczyny odrestaurowane z wyjątkowym pietyzmem  bezcenne malowidła bizantyńsko-ruskie, które wykonano w 1418 roku.

Lublin. Freski w Kaplicy Świętej Trójcy na zamku lubelskim. Foto: Liliana Kołłątaj
Lublin. Freski w Kaplicy Świętej Trójcy na zamku lubelskim. Foto: Liliana Kołłątaj

Gotycka kaplica powstała w drugiej połowie XIV wieku. W wieku XV, z fundacji króla Władysława Jagiełły malarze ruscy z mistrzem Andrzejem na czele pokryli wnętrze świątyni freskami w technice i stylu wschodnim. Zachowany na łuku tęczowym napis fundacyjny informuje o dacie zakończenia prac (10 sierpnia 1418 r.) i wymienia imię głównego mistrza (Andrzeja).

Lublin. Freski w Kaplicy Świętej Trójcy na zamku lubelskim. Foto: Liliana Kołłątaj
Lublin. Freski w Kaplicy Świętej Trójcy na zamku lubelskim. Foto: Liliana Kołłątaj

Kościół pełnił funkcję kaplicy królewskiej.
W XVI w. budowla otrzymała renesansowy portal, a w XVII w. szczyt fasady frontowej w stylu renesansu lubelskiego.
Kaplica była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, m. in. Unii Lubelskiej w 1569 r. W pierwszej ćwierci XIX w. kaplica zamkowa stała się kaplicą więzienną, a bezcenne malowidła zostały zatynkowane.
W 1899 odkrycia fresków dokonał malarz lubelski Józef Smoliński (odsłaniając przedstawienie fundacyjne). To wydarzenie rozpoczęło wieloletnią konserwację obiektu, która z przerwami trwała do 1997.

Lublin. Freski w Kaplicy Świętej Trójcy na zamku lubelskim. Foto: Liliana Kołłątaj

Znaczenie Kaplicy Trójcy Świętej doceniła w 1995 r. Komisja Europejska, przyznając środki na sfinansowanie ostatniego etapu prac w ramach programu ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Ten wspaniały, unikatowy obiekt oglądaliśmy z Klubem Globtrotera jesienią 2017 roku przy okazji wizyty w Lublinie połączonej ze zwiedzaniem wystawy prac Picassa. W tym roku wybieramy się ponownie – w niedzielę,5 czerwca 2022, z okazji kolejnej wystawy na zamku – tym razem dzieł Tamary Łempickiej. Szczegóły wycieczki pojawią się niebawem na blogu.

Lublin. W Kaplicy Świętej Trójcy na zamku lubelskim.

Planując wizytę w Lublinie zdecydowanie warto uwzględnić to miejsce w planach zwiedzania. Wejścia odbywają się co pół godziny. Ze względów konserwatorskich czas zwiedzania Kaplicy Trójcy Świętej trwa 15 minut. Ponieważ jest to nieduże pomieszczenie w tym krótkim czasie udaje się obejrzeć wszystko, co najważniejsze.
Niestety obowiązują też inne ograniczenia. Dawniej w Kaplicy mogło przebywać naraz nawet 30 osób, było możliwe zwiedzanie grupowe z przewodnikiem i była możliwość rezerwacji. Obecnie, w związku z regulacjami sanitarnymi, nie ma rezerwacji i zwiedzania grupowego, a liczba zwiedzających na jedno wejście została ograniczona do zaledwie 8 osób. Dlatego warto wybrać się tam poza szczytem sezonu turystycznego.

Kaplica otwarta jest codziennie w sezonie wiosenno-letnim:
od 9 kwietnia – 30 kwietnia w godz.: 9.00 – 16.30 i od 1 maja – 30 września w godz.: 10.00 – 17.30.
Natomiast jesienią i zimą nie jest dostępna w poniedziałki; od 1 października do 8 kwietnia można ją zwiedzać od 9.00 – 16.30, od wtorku do niedzieli.

Informacje o Kaplicy Św. Trójcy udostępniane w Kaplicy

W trakcie zwiedzania możemy liczyć na udostępnienie drukowanej informacji o Kaplicy. Fiszki z historią i planem znajdziecie na szafce przy wejściu.

Lublin. Freski w Kaplicy Świętej Trójcy na zamku lubelskim. Foto: Liliana Kołłątaj

Bilety wstępu dostępne są w różnych wariantach. Można zakupić bilet tylko do Kaplicy (w roku 2021 – normalny: 15 zł, ulgowy: 10 zł). Inna wersja to karnet na zwiedzanie całego zamku, obejmujący Kaplicę, Basztę i wszystkich ekspozycje stałe w salach zamkowych (w roku 2021 – normalny: 40 zł, ulgowy: 30 zł) .

Lublin. Freski w Kaplicy Świętej Trójcy na zamku lubelskim. Foto: Liliana Kołłątaj
Widok z Kaplicy na dziedziniec zamkowy. Foto: Liliana KołłątajPodoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close